לאחר 15 שנות מאמץ: ישראל התקבלה ל-OECD; שטייניץ: "תעודת כבוד למשק הישראלי" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאחר 15 שנות מאמץ: ישראל התקבלה ל-OECD; שטייניץ: "תעודת כבוד למשק הישראלי"

(עדכון) שגרירי 31 המדינות הצביעו בעד צירופה של ישראל לארגון לשיתוף פעולה כלכלי ולפיתוח ■ שר האוצר: "ישראל תידרש להמשיך ולהוכיח את חוסנה ויציבותה של הכלכלה והחל מהיום גם לעמוד בסטנדרטים ובכללים מחייבים" ■ נגיד בנק ישראל: "אבן דרך חשובה בהשתלבות ישראל בכלכלה הגלובלית"

מאת מוטי בסוק ועירית רוזנבלום

מדינת ישראל מצטרפת ל-OECD. שגרירי 31 המדינות החברות בארגון אישרו הבוקר בישיבה מיוחדת במשרדי הנהלת הארגון בפאריס את צירופה של ישראל, ביחד עם אסטוניה וסלובניה, כחברות מלאות בארגון. ההצבעה תסכם 15 שנות מאמצים בלתי פוסקים של ישראל להיות חלק מהארגון הכלכלי החשוב.

כעת, צפויה ישראל להמתין עד ל-27-26 במאי לישיבת מועצת שרי האוצר של כל חברות הארגון, האמורה לאשרר את צירופה של ישראל לארגון היוקרתי. ב-29 במאי אמורים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומזכ"ל ה-OECD, אנחל גורייה, לחתום על מסמך ההצטרפות של ישראל לארגון. בהמשך יובא מסמך ההצטרפות לאישרור הכנסת.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, בירך על ההחלטה: "הצטרפותה של ישראל למועדון יוקרתי זה התאפשרה בזכות מדיניות כלכלית אחראית ומאוזנת שהובילה הממשלה בעשורים האחרונים. מדיניות זו כללה את הפחתת החוב של מדינת ישראל, שמירה על מדיניות פיסקאלית ופיתוח ושכלול שווקי ההון. ההודעה על הצטרפות ישראל לארגון ה-OECD מהווה תעודת כבוד למשק הישראלי וכמובן ממלאת את ליבנו גאווה רבה. עם זאת חשוב לזכור שעל אף שזהו יום חגיגי וחשוב, אנחנו רק בתחילתה של דרך. ישראל תידרש להמשיך ולהוכיח את חוסנה ויציבותה של הכלכלה והחל מהיום גם לעמוד בסטנדרטים ובכללים מחייבים".

מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, אמר כי "הצטרפותה של ישראל לארגון ה-OECD מצביעה על האמון הרב שנותנות חברות המועדון בכלכלת ישראל ובאיתנותה. אני סבור שתג החברות החדש יקדם את החברה והכלכלה בישראל, ימשוך משקיעים זרים ויביא לתנופה נוספת בהתפתחות הכלכלית של המשק".

באוצר הצביעו על מספר משמעויות הנגזרות מהצטרפותה של ישראל לארגון:

* הכרה בינלאומית באיכות פעולותיה של המדיניות הממשלתית הישראלית בנושאי רגולציה, מלחמה בשחיתות ושמירה על זכויות קניין.

* משיכת משקיעים זרים שנשענים על "חותמת האיכות" שמעניק הארגון.

* לחברות בארגון צפויה להיות השפעה חיובית על דירוג האשראי של ישראל, מה שעשוי להביא להוזלת עלויות גיוס החוב של ישראל.

* ישראל תעמוד בסטנדרטים של ה-OECD כמכשיר מסייע לפעילות בשווקים בין לאומיים (כדוגמת אמנת OECD למניעת כפל מס, אימוץ כללי איכות מעבדה של OECD) ותהיה שותפה מלאה בגיבושם.

* ישראל תאמץ מתודולוגיה לאיסוף נתונים וביצוע ניתוחים סטטיסטיים כאמצעי להשוואות בינלאומיות ולקבלת החלטות מדיניות.

* סיוע לישראל בגיבוש רפורמות כלכליות פנימיות באמצעות למידה השוואתית של ה- Best Practice במדינות החברות בארגון. כמו גם בניתוח צרכי החברה ובגיבוש צעדים לצמצום אי השוויון והפערים החברתיים.

* בתחומי הגנת הסביבה תיישם ישראל רפורמות להן התחייבה בתהליך ההצטרפות במהלך מספר שנים לגישור על הפערים בתחום שיפור איכות הסביבה ומניעת זיהומים של קרקע, מים, אויר וים, שתביא לשיפור איכות החיים ובריאות התושבים.

גם נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בירך על האישור: "החלטת ה-OECD לצרף את ישראל כמדינה חברה בארגון היא אבן דרך חשובה בהשתלבות ישראל בכלכלה הגלובלית, ומבטאת את מחויבותה של ישראל לעמוד בסטנדרטים בינלאומיים מתקדמים. הצטרפותה של ישראל מחזקת את ביטחון המשקיעים לגבי מעמדו של המשק הישראלי וצפויה לתרום לעידוד ההשקעות במשק". הנגיד ציין כי ישנן קרנות בחו"ל המשקיעות אך ורק במדינות ה-OECD, ולכן ההצטרפות לארגון תרחיב את אפשרויות ההשקעה באגרות חוב של מדינת ישראל ובמשק הישראלי.

OECD, הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ולפיתוח, הוא ארגון הגג של 31 המדינות המפותחות בעולם מהבחינה הכלכלית. אחד הקריטריונים המוקדמים לקבלה לארגון הוא משטר דמוקרטי. לכן, מדינות עשירות, דוגמת ערב הסעודית, אינן חברות בארגון כמו כל מדינות ערב האחרות.

"תעודת כבוד"

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, בירך גם כן על קבלת ישראל ל-OECD: "הכניסה של ישראל כחברה בארגון מסמלת את מעברה של ישראל כמדינה מפותחת בשורה ראשונה של המדינות המערביות המתקדמות. ההצטרפות תביא נהלים וסטנדרטים בינ"ל מתקדמים שיוטמעו בתוך שדרות הציבוריות בישראל".

לדבריו, ישראל תוכל לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות הכלכליות של חבר המדינות המפותחות. "זוהי תעודת כבוד לכלכלתה של מדינת ישראל. אני מביע את הערכתי לכלל הגורמים הממשלה שעשו מאמצים כבירים להכניס את ישראל לארגון, ובמיוחד לגורמים המקצועיים בתמ"ת שהובילו 7 ועדות מקצועיות בתהליכי האישור. אני משוכנע שהצטרפותה של ישראל תוביל אותנו לעידן חדש בו מדינת ישראל מתנהלת ככלכלה בוגרת ואחראית".

במשרד התיירות אומרים שלהצטרפותה של ישראל לארגון ה-OECD חשיבות רבה לבניית תדמית חיובית כמדינה מתקדמת, המשתייכת למועדון היוקרתי. "תדמית חיובית עשויה להשפיע באופן עקיף על בחירת התייר לבקר בישראל. בנוסף, תדמית זו עשויה למשוך יזמים זרים להשקיע בישראל, בין היתר, בתחום התיירות", אמרו במשרד. ועידת התיירות של הארגון תתקיים בראשונה בישראל בחודש אוקטובר השנה.

ההנחיה: דממה תקשורתית

באחרונה הציעה נורבגיה כי ישראל תתקבל לארגון רק אם תתחייב כי חברותה חלה רק על שטחי ישראל שבתוך קווי 67. גם לשווייץ ואירלנד היו הסתייגויות שונות ביחס למדיניות ישראל. עם זאת, כל ההסתייגויות הוסרו, אך בישראל חוששים מהתנגדויות פוליטיות אחרות, אף ש-OECD הוא ארגון כלכלי ללא אג'נדה פוליטית.

משרד ראש הממשלה הוציא אתמול הנחיה לכל הגורמים המעורבים בהליך צירופה של ישראל לארגון כולל משרדי החוץ, האוצר והתמ"ת ובנק ישראל לשמור על דממה תקשורתית עד להחלטת מועצת השרים. החשש כנראה הוא מפני לחץ של מדינות ערב על חברות הארגון, שלא לקבל את ישראל כחברה מלאה בארגון.

אתמול נודע כי ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, ניסה לטרפד את כניסת ישראל ל-OECD. שר התמ"ת, פואד בן אליעזר, אמר בתגובה: "ניסיונותיו של פיאד חמורים ביותר וחמורים שבעתיים בימים שבהם ישראל רוצה לפתוח בשיחות קירבה כדי להגיע להסכם ולפיוס בין העמים. אסור לנו להכניס פוליטיזציה לתוך ארגונים העוסקים בכלכלה ובסחר". לדבריו, "אני לא רוצה לצאת בהצהרות טרם זמנן, אך בהחלט ניתן לקוות שישראל תהיה מחר באופן רשמי מדינה שתזומן ל-OECD".

TheMarker Online on Facebookתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#