אקשטיין: "העסקת זרים בסיעוד - רק להשגחה של 24 שעות ביממה" - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אקשטיין: "העסקת זרים בסיעוד - רק להשגחה של 24 שעות ביממה"

המשנה לנגיד: ב-13 השנים האחרונות גדל מספר העובדים הזרים בסיעוד פי ששה

10תגובות

>> העסקת עובד זר בתחום הסיעוד תתאפשר רק כאשר המטופל זקוק לטיפול 24 שעות ביממה - כך קובע צוות כלכלנים בראשות המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' צבי אקשטיין, בדו"ח משלים בסוגיית העסקת עובדים זרים בישראל.

במקביל, ממליצה הוועדה להעניק הטבות לישראלים המוכנים לעבוד בסיעוד, להקנות לתחום הזה מעמד של עבודה מועדפת ולבנות מערך תמריצים שיעודד אוכלוסיות שבהן שיעור הבלתי מועסקים גבוה במיוחד - כמו למשל חרדים וערבים - לעסוק בסיעוד.

צוות הכלכלנים השלים באחרונה את הכנתו של דו"ח בסוגיית העסקת עובדים זרים בישראל, המהווה השלמה לדו"ח הוועדה הממשלתית שאקשטיין עומד בראשה. המלצות הדו"ח ישמשו בסיס למדיניות הממשלה בסוגיית העבודה הזרה בישראל. הדו"ח יוצג לראשונה בפורום קיסריה שיתקיים בנצרת ב-16-17 ביוני 2010 ויעסוק במדיניות התעסוקה בישראל.

מנתונים שיוצגו בפורום עולה כי מספר העובדים הזרים בהיתר המועסקים בסיעוד ביתי בקשישים ובמוגבלים גדל מ-1996 פי ששה, ומספרם הגיע ל-49,690 ב-2009. הנתונים גם מצביעים על כך שב-96' היוו עובדי הסיעוד הזרים 10% מכלל העובדים הזרים בישראל, וב-2009 גדל שיעורם ל-50%. 57% מהעובדים מגיעים מהפיליפינים, 20% מנפאל, 15% ממזרח אירופה ו-10% מהודו.

הסיבה לגידול החד במועסקים הזרים בסיעוד, על פי הדו"ח, קשורה לכך שניתן להעסיק בישראל עובדים זרים בסיעוד ביתי בעלות נמוכה בהרבה מהעסקת ישראלים, או מעלות החזקתם של המטופלים במוסדות סיעודיים.

הדו"ח מצא כי הגידול במספר העובדים הזרים בענף הסיעוד מהיר יותר מהגידול באוכלוסיית הקשישים בישראל, ומזהיר כי אם לא יינקטו צעדים מידיים להתמודדות עם התופעה, מספרם יוכפל במהלך 15 השנים הבאות - כך שב-2025 יגיע המספר ל-108 אלף, כלומר מטפל זר לכל קשיש חמישי בישראל.

המטרה: לוותר על תיווך של חברות כוח אדם

הדו"ח קובע כי להעסקה הגדלה והולכת של זרים בסיעוד השפעה שלילית על התעסוקה והשכר של הישראלים המועסקים בתחום זה, בשל הלחצים הבאים מכיוונים שונים במשק לאפשר העסקת מטפלים זרים גם במוסדות סיעודיים ובמשרות חלקיות. עוד ממליצים חברי הוועדה על הקמת מנגנון להבאת עובדי סיעוד באמצעות ארגונים בינלאומיים, או באמצעות הסכמים עם מדינות המוצא והקמה של נציגות ישראלית בהן שתפקח על אופן שכירתם - ללא תיווך של חברות כוח אדם הגובות מכל עובד עמלות בסך 3,000-10,000 דולר, ושהכנסותיהן מסתכמות ב-250 מיליון דולר בשנה.

בסוגיית העובדים הזרים בחקלאות, קובע הדו"ח כי שיעור היתרי העבודה בישראל גבוה מהנהוג במדינות מערביות אחרות, וכי שיעור המועסקים הזרים מכלל המועסקים בענף עולה בהרבה על שיעורם באותן מדינות, (למעט ארה"ב בה יש עובדים לא חוקיים רבים, ואוסטרליה בה מועסקים בחקלאות מטיילים). לפי הדו"ח, עלה שיעורם של העובדים בחקלאות מכלל העובדים הזרים מ-23% ב-1996 ל-32% ב-2009.

הדו"ח מציע לדבוק במתווה שאושר בממשלה, שלפיו יצומצם מספר המועסקים הזרים בחקלאות ב-1,500 מדי שנה עד ל-18,500 ב-2015, אז תיבחן אפשרות לצמצום נוסף. בנוסף, הוועדה ממליצה ליצור מתווה להעסקת עובדים זרים עונתיים שיחליפו את העובדים הקבועים. מהניסיון של מדינות שנהוגה בהן העסקה עונתית נרחבת, התברר כי היא עונה על צרכי עבודה זמנית ששוק העבודה המקומי אינו מסוגל לספק.

TheMarker Online on Facebookתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם