הח"כים חושפים את הונם: שלי יחימוביץ' מובילה עם 1.2 מיליון שקל - כללי - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הח"כים חושפים את הונם: שלי יחימוביץ' מובילה עם 1.2 מיליון שקל

רק הח"כים שאין ברשותם רכוש רב חשפו את הונם ■ ח"כ מרינה סולודקין מקדימה - 1.085 אלף שקל ■ ח"כ רוברט טיבייב שווה כ-603 אלף שקל ■ ח"כ חסון ח"כ חסון ששווה כ-433 אלף שקל: "בכוונתי למסור לפרסום פומבי את הצהרת ההון שלי באופן קבוע לכלי התקשורת" ■ ח"כ נוקד - 400 אלף שקל ■ ח"כ אורון: 0 ש'

תגובות

שלי יחימוביץ' (העבודה) היא הח"כ בעלת היקף ההון והנכסים הגבוה ביותר מבין הח"כים שהסכימו לחשוף אתמול את הצהרות ההון שלהם.

הונה ונכסיה של יחימוביץ', המשמשת יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, שהגישה הצעת חוק לחשיפת הצהרות ההון של הח"כים, נאמד ב-1.246 מיליון שקל. במקום השני צועדת ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) עם רכוש ונכסים בהיקף של 1.085 מיליון שקל. במקום השלישי ח"כ אילן גילאון (מרצ) עם רכוש נכסים המוערכים ב-0.9 מיליון שקל. חברי הכנסת אינם מחויבים לחשוף בציבור את הונם ורכושם. עם זאת, עם בחירתם הם מחויבים להגיש ליו"ר הכנסת הצהרת הון, וזו נשמרת בכספת. TheMarker פנה באחרונה אל חברי כנסת בבקשה שיחשפו את הצהרות ההון שלהם, רק כמה מהם הסכימו לחשוף את רכושם. כמה מהח"כים התלוננו אתמול בוועדת האתיקה על פניות שקיבלו מהתקשורת לחשוף את היקף הונם.

"להצהיר על ההון רק לאחר תום הכהונה"

עיון ברשימת הצהרות הח"כים מגלה שרק הח"כים המכונים בכנסת "עניים" ועם פחות נכסים הסכימו לגלות לציבור את הונם. השרים, חברי הכנסת הוותיקים והעשירים סירבו לפרט את הונם ואת הונם של בני משפחותיהם.

אחד השרים לשעבר, המוגדר כמבוסס מאוד, אמר: "מדובר בהתחסדות. הח"כים שחשפו את הונם הם צעירים או שאינם מכהנים הרבה זמן בבית המחוקקים, או שאין להם הרבה נכסים שאותם צברו לפני כהונתם. צריך לבקש מחברי הכנסת שיחשפו את הונם לאחר גמר הכהונה".

בכנסת מונחות כמה הצעות חוק לחשיפת הונם של המחוקקים שהוגשו על ידי הח"כים: יחימוביץ', יואל חסון (קדימה), ניצן הורביץ (מרצ) ויולי תמיר (העבודה). הצעות אלה לא זכו לקידום לאחר שמגישיהן העריכו שיידחו על ידי הח"כים.

חסון: מעתה אמסור הצהרת הון לתקשורת

בכנסת מעריכים כי הלחץ הציבורי שהופעל באחרונה על ח"כים גרם לאחדים מהם לפרסם בסופו של דבר את הצהרת ההון שלהם. ח"כ חסון היה הראשון שהסכים לחשוף את הצהרת ההון שלו, ולא בכדי. הונו ונכסיו שווים כ-433 אלף שקל לאחר ניכוי התחייבויותיו.

"בשנים האחרונות נעשים מאמצים להגביר את השקיפות של נבחרי הציבור כדי להגביר את האמון של האזרחים", אמר חסון. "בתקופה האחרונה פנו כמה כלי תקשורת ללשכות חברי הכנסת, ובין היתר אלי, בבקשה כי יחשפו לציבור את הצהרות ההון שברשותם.

"כפי שהכרזתי כבר בראשית כהונתי, בכוונתי ליצור שקיפות מלאה של פעילותי הציבורית ובהתאם לזאת החלטתי למסור לפרסום פומבי את הצהרת ההון שלי. מעתה ואילך אמסור הצהרת הון זו באופן קבוע לכלי התקשורת".

ח"כ חיים אורון (מרצ), שהיה יו"ר ועדת האתיקה בכנסת הקודמת, אמר כי "באופן אישי אין לי בעיה להעביר את הצהרת ההון שלי, אך אני סבור כי הנוהל הקיים לפיו הצהרות ההון של חברי הכנסת אינן מפורסמות, הוא נכון.

"יש מקום לקיים דיון בשאלה האם ההסדר בנוגע להצהרות המוגשות על ידי חברי הכנסת, כפי שהוא קיים כיום, משרת כראוי את המטרה שביסוד החובה להגיש הצהרת הון, והאם יש להעניק סמכויות נוספות ליו"ר ועדת האתיקה לבחינת הצהרות ההון, לרבות בחינת שינויים משמעותיים בתוכן ההצהרה, בחינת חשש לניגוד עניינים ועריכת השוואה בין הצהרת הון שהוגשה כשחבר הכנסת נבחר לכנסת לבין הצהרת הון שהוגשה על ידו לאחר שסיים את כהונתו בכנסת. כל זאת תוך שמירה על סודיות ההצהרות".

ח"כ משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו) אמר כי יש גבול לזכות הציבור לדעת. "אין לי מה להסתיר. הגשתי את הצהרת ההון שלי כנדרש. אין לי שום בעיה שלאחר סיום כהונתי יבדקו את הכנסותי לפני ואחרי הכהונה". הח"כים נחמן שי ויוחנן פלסנר (קדימה) סירבו לחשוף את הצהרת ההון שלהם ואמרו כי "יש גבול בין חדירה לפרטיות לבין שקיפות".

אני מצהיר

אלה הצהרות ההון של הח"כים שהסכימו לחשוף אותם:

שווי נכסיה של יחימוביץ' לאחר ניכוי התחייבויות הוא 1.246 מיליון שקל. שווי קרן השתלמות של העיתונאים שעל שמה הוא 360,139 שקל. שווי קופות גמל וקרנות השתלמות (כנרת, גדיש ועוד) הוא 146,534 שקל. ליחימוביץ' דירה במרכז תל אביב ששוייה כ-300 אלף דולר (1.110 מיליון שקל), אך יש בגינה משכנתא של 100 אלף דולר (כ-370 אלף שקל). עוד הצהירה יחימוביץ' כי יש לה חשבון משותף עם אמה, אך היא אינה פעילה בו ואינה מושכת ממנו כספים.

סולודקין הצהירה כי שווי הונה נכסיה נטו הוא 1.085 מיליון שקל. לסולודקין 150 אלף שקל בבנק הבינלאומי ו-197,312 שקל בבנק דיסקונט. שווי קופת הגמל פריזמה כנרת שברשותה הוא 183,713 שקל. שווי המט"ח שברשותה הוא 14,053 דולר (כ-52 אלף שקל) ו-9,236 ליש"ט (כ-57,236 שקל).

כמו כן ברשותה מכונית שברולט אוויאו מודל 2004 שערכו כ-40 אלף שקל ודירת ארבעה חדרים באשקלון ששווייה מוערך ב-400 אלף שקל.

ח"כ גילאון שווה 907 אלף שקל. בחשבונותיו בבנק הפועלים יש לו יתרת זכות של 1,000 שקל ויתרת חובה של 25 אלף שקל. כמו כן, יש ברשותו 10,000 יורו (כ-56 אלף שקל), קופות גמל בשווי 253,661 שקל ומכונית שברולט ויואנט מודל 2005 ששווייה 75 אלף שקל. לגילאון שלוש דירות: אחת קיבל בלא תמורה, וגילאון לא ציין את ערכה. דירה אחרת באשדוד שווה 100 אלף דולר (כ-370 אלף שקל) ודירה נוספת ששווייה 110 אלף דולר (כ-407 אלף שקל).

כמו כן, יש לו משכנתא והלוואות בסכום כולל של 230 אלף שקל. גילאון ציין שכנכה הוא מקבלת קצבת ניידות מהביטוח הלאומי בסך של 1,700 שקל בחודש וכן שכר דירה משתי דירות שמשכיר בסך כולל של 5,300 שקל.

ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) שווה כ-583 אלף שקל. לטיבייב שתי דירות באופקים ששוויין 35 אלף דולר כל אחת (כ-259 אלף שקל), קופות גמל בשווי 185 אלף שקל, 45 אלף שקל במזומנים ומכונית ניסאן אלמירה בשווי של כ-50 אלף שקל. עם זאת, יש לו משכנתא של 92 אלף שקל.

שווי הונו ונכסיו של חסון הוא 433 אלף שקל. היקף חסכונותיו בבנקים יהב ולאומי הוא 237 אלף שקל. יש לו קופת גמל פריזמה בשווי של 1,438 שקל ועוד קופת גמל אקסלנס בשווי של 65,874 שקל. דירתו ברחוב פנקס בתל אביב הוערכה ב-2006 ב-1.080 מיליון שקל, ואולם ערך הדירה עלה מאז. כמו כן ברשותו ציוד ששוויו מוערך ב-60 אלף שקל. סך הונו ונכסיו נאמד ב-1.4 מיליון שקל. עם זאת, יש לו משכנתא של 1.011 מיליון שקל.

שווי נכסיה של סגנית שר התמ"ת ח"כ אורית נוקד (העבודה) הוא 418 אלף שקל. בחשבון עו"ש בנק יהב היא מחזיקה ב-637 שקל, ברשותה קרן השתלמות בשווי של כ-400 אלף שקל ומכונית קיה מודל 97' שערכה כ-18 אלף שקל. נוקד, חברת קיבוץ שפיים, מעבירה את משכורתה החודשית מהכנסת לקיבוץ. היא ובעלה מקבלים תקציב אישי של 7,400 שקל בחודש. עם זאת, היא נהנית ממגורים חינם בקיבוץ.

אורון הצהיר שאין לו רכוש שכן אורון הוא חבר קיבוץ להב וזכויות הגמל והפנסיה שלו מועברות לקיבוץ. "אין לי רכוש פרטי זולת תכולת ביתי", אמר אורון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#