עלילות צולר בליגת הע"ל - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עלילות צולר בליגת הע"ל

מיקי צולר, יועצו לשעבר ומקורבו של אברהם הירשזון המועמד לתפקיד כלכלי בכיר בממשלת אולמרט, לקח את הסתדרות העובדים הלאומית ואת קרן הפנסיה הע"ל לסיבוב מדהים בשוק ההון. בדרך התעוררו שאלות קשות על ניגודי אינטרסים והוראות הפיקוח על שוק ההון, אבל הרשויות אינן ממהרות לפעול. צולר ממש לא מבין מה הבעיה

בשבועות האחרונים הוטרדו כמה מבכירי האוצר מתוצאות הבחירות. לא הכרזות כלכליות של מועמדים למשרת שר האוצר הבא הטרידו אותם, ולא חשש מפני הבטחות פורצות תקציב במסגרת הרכבת הקואליציה. הבכירים שאלו את עצמם בעיקר מי יהיו מקורביו של שר האוצר הבא ומה תהיה השפעתם על שיקול דעתו.

אברהם הירשזון, שהוזכר לא אחת כמועמדו של אהוד אולמרט לתפקיד, היה גם השבוע השם החם במסדרונות המשרד. להירשזון היכרות קרובה עם הפקידים עוד מימיו כיו"ר קופת חולים לאומית, ובעיקר מתקופתו כיו"ר ועדת הכספים בכנסת. פעם אחר פעם בדיוני התקציב ובדיונים על כל מהלך שיזם האוצר, הראה הירשזון לפקידים את יכולתו המופלאה לאלצם להתפשר או לעגל פינות.

שם שמעביר צמרמורת

הירשזון לא התייצב לבדו במחלוקותיו עם בכירי האוצר. מלבד קבוצת ח"כים מהליכוד (שעמם עבר מאוחר יותר לקדימה) היה לצדו עוד אדם אחד, חבר ותיק שמסרב כבר שנים לצאת אל אור הזרקורים אבל נהנה מעוצמה נדירה. שמו מיקי צולר, ואיזכור שמו בקרבתם של כמה מהפקידים שהכירו אותו בחדר הוועדה של הירשזון, מעביר בהם צמרמורת גם כיום, כמעט שנתיים לאחר שצולר נאלץ להיפרד מתפקיד היועץ ליו"ר ועדת הכספים.

שני גופים עסקיים שבראשם עומד צולר מצויים בתקופה האחרונה תחת זכוכית מגדלת של כמה מאגפי האוצר, ולכל החלטה שיקבלו הפקידים תהיה השפעה ישירה על עתידם, ובעקיפין גם על עתידו של צולר. הגופים הם קרנות הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית (קרנות הע"ל) והבנק הממשלתי למחצה יהב.

השבוע החליטה הממשלה להפקיע מהבנק את בלעדיותו על מתן הלוואות מכספיה, ולהוציא את הזכות למכרז. המשוואה פשוטה מבחינתם של הפקידים: אם ימונה הירשזון לשר, יביא עמו מן הסתם גם את קשריו עם צולר שהביע לא פעם את דעתו השלילית על הפקידים. השפעתו של צולר עלולה לפגוע במהלכים שמובילים הפקידים, ולא פחות מכך בעתידם המקצועי במשרד. זו אולי הסיבה לכך שבשני המקרים התעקשו הפקידים להטיל איפול על פרטי אותן בדיקות, וההחלטות שהתקבלו בעקבות תוצאותיהן.

בשבועות האחרונים מנהל ידין ענתבי, הממונה על הביטוח, החיסכון ושוק ההון באוצר, בדיקות מקיפות לגבי מבנה הבעלות על קרנות הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית - ביתו הפוליטי של הירשזון. על אף שלצולר אין בהסתדרות העובדים הלאומית כל תפקיד רשמי, הוא האיש החזק בה זה כמה שנים.

צולר הוביל את הקרנות למסע לרכישת חברת ברוקרים נסחרת בבורסה, והעלה באוצר את החשש שכספי העמיתים חשופים לסיכון גבוה מדי. במשרד האוצר סירבו למסור השבוע פרטים על מהות הבדיקה והסיבות לה, ואפילו לא את המועד המתוכנן לסיומה. דובר המשרד אמר כי "הואיל והנושא נמצא בימים אלו בבדיקה שתסתיים עוד כמה שבועות, אין בכוונת המפקח על הביטוח להתייחס בשלב זה לנושא".

באוצר מקווים שצולר הזוכה למשכורת נאה כיו"ר בנק יהב, לא יפעל לשבוש החלטת החשב הכללי של משרד האוצר להוציא למכרז את פעילות ההלוואות לעובדי המדינה, המסורה היום בלעדית לבנק יהב.

לדברי צולר, הוא אינו מודע לבדיקות אלו וגם לא ניסה להשפיע על תוצאותיהן. בשיחה עמו השבוע מחה על כל אזכור של קשריו המצוינים עם שרי אוצר לדורותיהם ועל רמיזה שהקשרים היו המפתח להצלחה העסקית של הגופים שבראשם הוא עומד. ואולם למרות ההכחשות, נראה כי ההיכרות הטובה גם לא ממש הזיקה להם.

הבכיר שבנערי מודעי

צולר התחיל את דרכו כאיש ליכוד מהפלג הליברלי, ונהפך לבכיר שבנערי שר האוצר המנוח יצחק מודעי. הוא היה זה שהכיר למודעי את בן טיפוחיו סילבן שלום, לימים עוד שר אוצר שצולר נהנה מקשרים טובים עמו. צולר הספיק למלא תפקידים כמו מנהל מטה ההסברה של הליכוד לצד רוני מילוא (83'), וב-85' עזב באופן רשמי את הפוליטיקה כשמונה למשנה לנציב שירות המדינה.

ב-90' מונה ליו"ר החברה הממשלתית למדליות ומטבעות. בדרך הכיר את הירשזון, ובין השניים החל קשר שנהפך עם השנים לידידות קרובה ומניבה מינויים. כשנבחר הירשזון ליו"ר ועדת הכספים ונאלץ לעזוב את תפקידו כיו"ר קופת חולים לאומית, פעל למינויו של צולר כמחליפו בתפקיד. צולר לקח על עצמו את התפקיד בהתנדבות, אבל הקפיד להשאיר זמן לייעץ לחברו בוועדת הכספים.

לצולר הנמרץ נשאר במסגרת שלל עיסוקיו גם פנאי לנהל את קרנות הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית. להסתדרות העובדים הלאומית יש שתי קרנות פנסיה: קרן "הע"ל", שהיא קרן ותיקה, וקרן "יובלים", שהיא קרן חדשה. צולר עומד בראש חברת הניהול של קרן "הע"ל - הע"ל תשורה". לקרן "הע"ל" היתה במשך תקופה ארוכה בעלות מלאה על מלון "הוד" בים המלח. ב-2001 הקים מלון הוד עם קרן הפנסיה "יובלים" את שותפות "הוד יובלים", גם היא בניהול צולר.

עד כמה חשופים כספי הפנסיה לניהול המושפע משיקולים פוליטיים, עשויה ללמד העובדה שמלון הוד שימש במשך שנים ארוכות אכסניה לכינוסים פוליטיים לתמיכה במועמדותו של הירשזון לרשימת הליכוד לכנסת. כינוסים אלה נערכו בחופשות סוף שבוע, והוזמנו אליהם חברי מרכז ליכוד בסבסוד נדיב מטעם המלון. עם חשיפת התמיכה הנדיבה שקיבל הירשזון מקרן הפנסיה, הכחישו צולר והירשזון כי מדובר בתמיכה פוליטית, וטענו כי מדובר בפעילות תרבותית-חברתית שרק במקרה הוזמנו אליה חברי המרכז ובני משפחותיהם.

על פי מסמכי רשם החברות, עיסוקה של השותפות המחזיקה במלון הוד "ביצוע השקעות". בפועל מדובר בחברת ניהול שהשקעתה העיקרית הכניסה את פירות כספם של עמיתי שתי הקרנות להרפתקה מסחררת בשוק ההון, הרפתקה שעוררה תמיהות בקרב אנשי האוצר.

צולר מדגיש כי אין מדובר בהשקעת כספי העמיתים, אלא בהשקעות "מתוך דמי הניהול וההון העצמי של השותפות". כך או כך, במהלך בן פחות מארבע שנים הוביל צולר סדרת רכישות ומכירות שבסופן נהפכה ההסתדרות - שאמורה לייצג את העובדים המאוגדים בה - לבעלת שליטה בחברה לניהול תיקי השקעות והנפקות בשוק ההון. זה לא בהכרח מה שחלמו עליו זאב ז'בוטינסקי וחבריו כשהקימו את הארגון בשנות ה-30.

תיאבונו של צולר מתעורר

הכל החל בהודעה מפתיעה לבורסה מטעמה של חברת ניהול ההשקעות "דור ברגר" לפני כחמש שנים. שותפות קרנות הפנסיה "הוד יובלים" נכנסה להשקעה בדור-ברגר, בעקבות הקצאה פרטית של 35% ממניות החברה לפי שווי חברה של כ-35 מיליון שקל. באותה עת החזיק הברוקר עמית ברגר ב-30% מהון החברה. ההשקעה המוצלחת עוררה את תיאבונו של צולר, שבסוף 2003 הוביל מסע רכישה נוסף של חבילות מניות שהוביל להשתלטות "הוד יובלים" על ברגר.

במשרד האוצר התעוררה דאגה. תקנות חדשות שנכנסו לתוקף קבעו ש"קופה רשאית להחזיק עד 10% ממניות תאגיד, ואסור לה לשלוט בו. החוק נועד למנוע מקרנות הפנסיה להסתבך בהרפתקאות פיננסיות שיסכנו את כספי העמיתים.

צולר נאלץ להתיישר: בביאורים לדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2004 דיווחה החברה, ששינתה את שמה ל"דש-איפקס", על "הבנה עם הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר (אייל בן שלוש, ג"ל) שלפיה בתוך כשנה יאורגן מחדש מבנה האחזקות בחברה, כך שיותאם להנחיות הממונה".

מסע מכירות קדחתני

תוך זמן קצר נמכרו לאנשי עסקים 45% מתוך החזקות קרנות הפנסיה בחברת הברוקרים. בידי "הוד יובלים" נותרו קצת יותר מ-44% ממניות דש-איפקס. דילול משמעותי, אבל עדיין הרבה יותר ממה שמתיר החוק. אבל כאן היה מי שחשב על תרגיל מבריק העומד בגבולות החוק, אבל לא מרחיק את הסיכון מעמיתי קרן הפנסיה שאותו התכוון החוק למנוע. לתפקיד מנהלי הקרן מונו עידו נויברגר ו-ויקטור שימריך, שאותם הכיר צולר לאחר שניהלו חלק מתיק ההשקעות של יובלים באמצעות בית ההשקעות שבבעלותם, איפקס. הם קיבלו כל אחד 4% ממניות החברה החדשה.

המהלך הפיננסי עלה יפה. בתוך שנה וחצי הושבחה ההחזקה של "הוד יובלים" בברגר באופן ניכר, הן עקב השיפור בשוק ההון הן בזכות רכישתן של החברות דש ואיפקס ואיחודן תחת גג אחד. שווי חבילת המניות שלה הגיע ל-100 מיליון שקל.

בפברואר 2005 דיווחה דש-איפקס על העברת כל מניותיה שנותרו בידי "הוד יובלים" להסתדרות העובדים - ובכך יצאה למעשה מן התמונה בהתאם להוראות הממונה. הרווח שיצר צולר בעת ההשתלטות העוינת הסתכם בכ-40 מיליון שקל - תשואה של כ-170% על השקעה בת שנה וחצי בלבד.

על אף שהעברת המניות להסתדרות העובדים הלאומית נעשתה כחוק, המשיכה חברת הניהול של קרנות הפנסיה לשמש לצורך שליטה בחברה בורסאית החשופה לסיכוני שוק ההון הרבה מעבר לכוונתו המקורית של הממונה על הביטוח והחיסכון באוצר.

הכסף של קרן הפנסיה שימש לא מעט לפעילותה של דש-איפקס בשוק ההון. בשורה של מהלכים שבשוק ההון אוהבים לכנותם "סינרגיים", בכל פעם שאיפקס הובילה גיוס משמעותי רכשה קרן הפנסיה יובלים מניות בשיעורים ניכרים מההנפקה שהגיעו בתוך פחות משנה למאות מיליוני שקלים.

בניגוד לנמרצות שגילו הפקידים בסוגיות אחרות בתחום הביטוח הפנסיוני, במקרה של צולר נראה שלא אצה להם הדרך. ממש באותו זמן שבו הזדקק שר האוצר בנימין נתניהו לתמיכתו של הירשזון בוועדת הכספים, הורה הממונה על הביטוח איל בן שלוש להסדיר את מבנה ההחזקות של קרן הפנסיה, אבל הותיר טווח של שנה לביצוע.

צולר אומר שהדחייה ניתנה מסיבות טכניות: "גם באוצר ידעו שמדובר בטעות בניסוח התקנות, אבל לא היו מעוניינים להשקיע במאמץ לשנותו". אבל היה מי שטען אחרת: התנועה לאיכות השלטון פנתה לוועדת האתיקה של הכנסת בטענה כי החלטתו של הממונה על שוק ההון מושפעת, בין היתר, מהקשרים ההדוקים שבין צולר להירשזון. בוועדה שמעו את עמדתו של הירשזון, וקיבלו את טענתו שאין קשר בין הדברים.

צולר הקפיד שלא למלא תפקיד רשמי בדירקטוריון החברה הציבורית דש-איפקס, אבל מינה להנהלה אחרים, כולם קשורים עמו בדרך זו או אחרת: ציון כהן, מנהל הכספים של קרן הפנסיה הוותיקה של ההסתדרות; חיים שמש, יועץ השקעות ועמיתו של צולר לדירקטוריון בנק יהב; ויהושע צולר, אחיו של מיקי צולר המשמש מנהל כספים בכמה חברות.

לטענת צולר, אחיו מונה עוד בימים שבהם היתה השליטה בחברה בידיו של עמית ברגר. לא ברור מדוע בהסתדרות העובדים עצמה - שנהפכה להיות בעלת השליטה בדש-איפקס - לא נמצאו האנשים הראויים כדי לכהן בדירקטוריון מטעמה.

על הדו"חות הרבעוניים של החברה, שעליהם אמורים לחתום היו"ר והמנכ"ל, חותם יהושע צולר, אחיו של מיקי, כדירקטור. מאז שעמית ברגר פרש מכהונת היו"ר בפברואר 2004, החברה מתנהלת בלי יו"ר קבוע.

"הנושא נמצא בבדיקה"

לפי סעיף 94 לחוק החברות, חברה חייבת למנות את אחד הדירקטורים ליו"ר, אלא אם נקבע מינויו בדרך אחרת. רשות ני"ע אמורה לדרוש מהחברה את מילוי ההוראה. רשות ני"ע הסתפקה באמירה כי "הנושא נמצא בבדיקה". אשתו של מיקי צולר, עו"ד דניאלה ירון-צולר, משמשת כחברה במליאת רשות ני"ע - חבר המנהלים הקובע את המדיניות והחקיקה של גוף הפיקוח המרכזי על שוק ההון הישראלי.

גם יו"ר הרשות משה טרי נחשב לחבר קרוב של צולר. על הדו"חות הכספיים שפורסמו השבוע חתום יהושע צולר כיו"ר החברה, למרות שהחברה עדיין לא דיווחה על מינויו לתפקיד היו"ר.

השלב האחרון בסאגת הבעלויות בקבוצה היה ב-8 במארס השנה, אז הודיעה דש-איפקס לבורסה על עסקת בעלי עניין לרכישת השליטה - 51% - בקרן הפנסיה יובלים מידי ההסתדרות הלאומית, עם אופציה לרכישת 24% נוספים. ההסתדרות הלאומית היא הבעלים הן של יובלים הן של דש-איפקס, ולכן מדובר בעסקת בעלי עניין.

לדברי צולר, על אף שאינו מעורב בעסקה, מדובר ב"עסקה טובה לשני הצדדים שתשביח את מצבה של הקרן ותביא תשואות גבוהות יותר". המחיר שישולם על יובלים כפוף לקבלת הערכת שווי שמבצע בימים אלה יצחק סוארי, ובידי הסתדרות העובדים יישאר רווח משמעותי על ההשקעה שאירגן עבורה צולר בתחילת הדרך.

העסקה הסיבובית הושלמה: תחילה רכשה ההסתדרות את דש-איפקס מידי הוד-יובלים כדי להסדיר את מעמדה מול תקנות האוצר. כעת מוכרת הההסתדרות את ניהול קרן הפנסיה שלה לדש איפקס, כדי לממן בתמורת המכירה את ההשתלטות על דש איפקס.

נראה שכבר בעת העברת השליטה בדש-איפקס מהוד יובלים להסתדרות, עמדה מכירת קרן הפנסיה לנגד עיניהם של מנהלי ההסתדרות, גם כתרגיל פיננסי להשתלטות על חברת ברוקרים, וגם במטרה להתחרות בחברות הביטוח על ניהול ביטוחים פנסיוניים. ההתנהלות הסיבובית של הסתדרות העובדים הלאומית בשוק ההון הפוכה מזו של ההסתדרות הכללית. בה בעת שההסתדרות הכללית משתחררת מניהול פנסיוני, מעניקה הסתדרות העובדים הלאומית את אחיזתה בשוק ההון, ואינה מסתפקת בהגנה על עובדים מול מעסיקיהם.

מקנאים בהצלחות

צולר טוען שאינו יודע מה רוצים ממנו ומדוע מערבים אותו בכל דבר. אין הוא מבין מדוע מתעקשים לקשור אותו להירשזון ש"כבר שלוש שנים לא בתמונה", וטוען שכולם מדברים מתוך צרות-עין וקנאה בהצלחות. לדברי צולר, אם הירשזון יהיה בסופו של דבר שר האוצר, אין לו כל כוונה לעזוב את תפקידיו ולהתגייס לצדו של חברו.

הכובעים הרבים של מיקי צולר1

. יו"ר קופת חולים לאומית

2. יו"ר בנק יהב

3. ראש חברות הניהול של קרנות הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית, "הע"ל" הוותיקה ו"יובלים" החדשה

4. מנהל שותפות "הוד יובלים"

5.יו"ר חברת הנכסים ההסתדרותית "הע"ל תשורה"

הסתדרות העובדים: "אנו לא פעילים בניהול דש אייפקס"

מהסתדרות העובדים הלאומית נמסר בתגובה: "ההסתדרות אינה פעילה בניהול 'דש איפקס'. האחזקות ב'דש איפקס' נמצאות בחברה כלכלית בשליטת ההסתדרות, שכל התנהלות הינה על בסיס אמות מידה ענייניות ומקצועיות, ללא התערבות מצד מוסדות הסתדרות.

"הסתדרות העובדים הלאומית לא היתה צד לכל עסקה במניות 'דש איפקס'. עם זאת יצוין כי בתיאום עם הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, בוצע לפני זמן רב שינוי במבנה האחזקות בגופים שהחזיקו ב'דש איפקס', ובכלל זה 'הוד יובלים'. העברת האחזקה במניות בין הגופים נעשתה בתיאום כאמור, ובוצעה לפי שוויין של המניות בבורסה לניירות ערך ביום קבלת ההחלטה על העברתן.

"כל הדירקטורים ב'דש איפקס' - כולל אלה מטעם הציבור - מונו על ידי האסיפה הכללית של החברה בשל כישוריהם המקצועיים ויכולתם לתרום לחברה, ויעידו על כך התוצאות של 'דש איפקס' כפי שפורסמו באחרונה. מכל מקום, אף אחד מהדירקטורים ב'דש איפקס' אינו עובד בנק יהב.

"לאור העובדה שהסתדרות העובדים הלאומית אינה פעילה בניהול 'דש איפקס', מאליו יובן כי אין כל השפעה של אחזקה זו על פעילות האיגוד המקצועי של הסתדרות העובדים הלאומית. פעילות זו נעשית זה שנים רבות לטובת העובדים החברים בהסתדרות, ללא כל שיקול אחר כפי שנרמז על ידי המערכת. איננו רואים כל קשר בין אחזקה בחברה כלכלית וביצועיה לבין הטיפול בחברי ההסתדרות הלאומית.

"ביחס לשאלתכם בעניין ניגוד העניינים בין רצון למקסם רווחים לבין שמירה על אינטרס העמיתים: בכל מקרה שבו מניבה השקעה של קרנות הפנסיה תשואה חיובית, הדבר פועל לטובת האינטרס של עמיתי הקרנות ולא נגדו. על פי פרסומי משרד האוצר, זה 5 שנים ויותר מובילה קרן הפנסיה 'יובלים' בתשואות שהיא משיגה למען עמיתיה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#