פיץ' העלתה את דירוג האשראי של ישראל ל-A+ - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פיץ' העלתה את דירוג האשראי של ישראל ל-A+

חברת דירוג האשראי מדגישה את העודף בחשבון השוטף של ישראל וקובעת כי המצב הגיאו-פוליטי של ישראל בעוכרי הדירוג שלה

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון
מרק ישראל סלם

חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' (Fitch) העלתה היום את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ לרמה של A+ עם תחזית יציבה. כעת ישראל מדורגת באותו דירוג אשראי בשלוש חברות דירוג האשראי הבינלאומי הגדולות, סטנדרט אנד פורס, מודיס ופיץ'.

בהודעה שפירסמה פיץ' היום היא מסבירה כי החליטה להעלות את דירוג האשראי של ישראל מכיוון שהחשבונות החיצוניים של ישראל המשיכו להתחזק, וכן כי ישראל ממשיכה לרשום עודף בחשבון השוטף שלה בכל שנה מ-2003 - וב-2015 רשמה שיא עם עודף של 4.6% מהתוצר.

עם זאת במחצית הראשונה של 2016 העודף בחשבון השוטף הצטמצם בכ-20% לעומת השנה שעברה והגיע לרמה של 6.3 מיליארד דולר, עקב הרעה במאזן הסחר. אף על פי כן יתרות המט"ח של בנק ישראל המשיכו לטפס והגיעו ל-98.4 מיליארד דולר בסוף ספטמבר (סכום שווה ערך לכ-12 חודשים של תשלומים חיצוניים שוטפים). פיץ' צופה כי העודף בחשבון השוטף יישמר גם בשנים 2018-2017.

חברת הדירוג קובעת כי מעמדה של ישראל כמלווה נטו צפוי לעמוד על רמה של 43% מהתוצר ב-2016. זהו שיפור ניכר משנים קודמות - 35.4% ב-2014 ו-23% ב-2008. נתון זה הינו פי ארבעה מהנתון החציוני של מדינות בדירוג A ודומה לנתון החציוני במדינות המדורגות ברמה של AA. פיץ' צופה כי יחס הנזילות הבינלאומי של ישראל ימשיך להשתפר.

הגז מסייע למאזן החיצוני

לדעת פיץ', פיתוח נוסף של משק הגז יספק תמיכה נוספת למאזן החיצוני של ישראל. הפקת הגז ב"תמר" משנת 2013 הפחיתה את הצורך של ישראל ביבוא גז טבעי. ביולי 2016 אישרה הממשלה מסגרת רגולטורית חדשה במשק הגז ובכך נתנה אור ירוק להמשיך בפיתוח שדה הגז הגדול "לוויתן". ההחלטה הסופית לגבי ההשקעה הצפויה טרם נעשתה, אך מספר חוזי אספקה כבר נחתמו. הפקת הגז מתוכננת ל-2020.

חברת הדירוג קובעת כי נמשך השיפור בהפחתת יחס החוב הממשלתי לתוצר. יחס החוב הציבורי לתוצר ירד מרמה של 95.2% ב-2003 לרמה של 74.6% ב-2007 ועד ל-63.9% בסוף 2015. מבנה החוב מיטבי. חוב במטבע חוץ, לדוגמה, ירד מרמה של 14% מהתוצר ב-2008 לרמה של 8.7% ב-2015.

האנליסטים של פיץ' מציינים כי מדינת ישראל נהנית מגמישות מימונית גבוהה. למדינה שוק מקומי עמוק ונזיל, גישה טובה לשוקי ההון הבינלאומיים, תוכנית פעילה של מכירת איגרות חוב ליהודי התפוצות ותוכנית ערבויות מממשלת ארה"ב למקרה של זעזוע בשווקים.

פיץ' מציינת עם זאת, כי למרות הירידה ביחס החוב הציבורי לתוצר, המימון הציבורי של ישראל מהווה עדיין נקודת חולשה שלה ביחס למדינות המדורגות בדירוג דומה. התקציב הדו-שנתי ל-2018-2017 מרחיב וחברת הדירוג צופה כי החוב הממשלתי לתוצר ייוותר ברמה דומה בשנים 2016-2018, כלומר לא תימשך מגמת הירידה שלו.

הבעיה: סיכונים פוליטיים וביטחוניים

בצד השלילי, פיץ' מציינת כי דירוג האשראי של ישראל ימשיך להיות מוגבל על-ידי סיכונים פוליטיים וביטחוניים. לדבריה, פיגועי יחידים תכופים המשיכו להתרחש בעוצמה משתנה מאז ספטמבר 2015. פיגועים אלו משקפים את חוסר ההתקדמות בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. לדעת חברת הדירוג, הסיכויים לקיום תהליך שלום ריאלי נותרו קלושים.

האנליסטים של פיץ' צופים כי דירוג האשראי של ישראל ימשיך להיות מוגבל על-ידי סיכונים גיאופוליטיים. עם זאת פרופיל הדירוג שלה הוכיח חסינות אל מול עימותים תקופתיים וזעזועים פוליטיים על פני פרק זמן ממושך.

האנליסטים מציינים כי צמיחת התוצר בישראל דומה לזו של מדינות הייחוס של ישראל, אך היא הואטה בשנים האחרונות. בשנים 2012-2015 היתה הצמיחה השנתית בממוצע 3.1%, בהשוואה ל-4.5% בשנים 2004-2011. ההסבר נעוץ במספר גורמים ובהם גידול איטי באוכלוסיית גיל העבודה, כוח עבודה שאינו יעיל, האטה בסחר העולמי ואתגרים הנוגעים למידת התחרותיות. בתגובה לכך, הממשלה מבקשת להחיל רפורמות מבניות כדי לשפר את מידת היעילות בשווקים מסוימים ואת הסביבה העסקית בכללותה, כמו גם לעודד ההשתתפות בכוח העבודה.

הדו"ח מציין כי האינפלציה בישראל ב-2015 היתה שלילית, ונותרה שלילית גם ב-2016 בשל מחירי סחורות נמוכים, התחזקות השקל (במיוחד כנגד היורו), הורדת מחירים ואמצעים שננקטו על מנת לעודד תחרות. בפיץ' צופים כי ביקושים מקומיים איתנים יובילו את האינפלציה לחלק התחתון של טווח יעד האינפלציה של הממשלה, 3.0%-1.0%.

מערת חינוך מפותחת

האנליסטים מציינים לטובה את המוסדות ומערכת החינוך המפותחים של ישראל שהביאו ליצירת כלכלה מפותחת ומגוונת. מדד הפיתוח האנושי והתוצר לנפש גבוהים משמעותית מהחציון של מדינות הייחוס והסביבה העסקית מקדמת ומעודדת חדשנות, בפרט בקרב מגזר ההיי-טק. עם זאת, אינדיקטורים הקשורים ל"עשיית עסקים,, כפי שהם נמדדים על ידי הבנק העולמי, ירדו מתחת למדינות הייחוס של ישראל. הממשלה גם מתמודדת עם אתגרים סוציו-אקונומיים במונחים של אי שוויון בהכנסות ואינטגרציה חברתית.

בפיץ' מדגישים כי התקדמות נוספת משמעותית בהפחתת יחס החוב הממשלתי לתוצר או הקלה מתמשכת בסיכונים הפוליטיים והביטחוניים יביאו לשיפור בפרופיל הדירוג של מדינת ישראל. לעומת זאת, הידרדרות מתמשכת ביחס החוב הציבורי לתוצר, הרעה משמעותית בסיכון הפוליטי והביטחוני או הרעה במצב החשבונות החיצוניים, עלולים להוביל לפגיעה בדירוג האשראי.

כחלון: אפשר להגדיל ההוצאה החברתית

בתגובה להודעת פיץ' אמר שר האוצר, משה כחלון: "העלאת דירוג האשראי היא תעודת הצטיינות לחוסנה של הכלכלה הישראלית ולמדיניות הכלכלית שאותה אנחנו מובילים. הבעת האמון של סוכנויות הדירוג המובילות בעולם בכלכלה הישראלית מוכיחה שאפשר להגדיל את ההוצאה הציבורית עבור המשרדים החברתיים לטובת האזרחים ולהפחית את נטל המס".

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ציינה כי "העלאת דירוג האשראי מוכיחה שוב את החשיבות הרבה שבהקטנת יחס החוב לתוצר. השיפור ביחס החוב לתוצר ובמבנה החוב בשנים האחרונות הביא להפחתה של החלק היחסי בהוצאות הריבית בתקציב המדינה. החלטתה של חברת הדירוג היא תוצאה של עבודה מאומצת, בין היתר, באגף החשב הכללי. בשנים האחרונות שיפרנו באופן משמעותי את מבנה החוב וניהולו והוא מוגדר על ידי פיץ' כמבנה חוב מיטבי. ניהול חוב נכון מחזק את הכלכלה ישראלית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#