"אפקט העושר" לא מעניין מיליוני אמריקאים – והסיוט הגדול של הפד עומד להתגשם

אם בסוף 2020 הייתם קוראים תחזית שלפיה האינפלציה בארה"ב תגיע ל-7% ושוק המניות ישבור שיאים - הייתם מגחכים ■ אם הפד לא יתעורר, האינפלציה תחלחל לכל מקום

ניר אומיד
ניר אומיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלאק פריידיי בניו יורק, 2021
בלאק פריידי בניו יורקצילום: Jeenah Moon for The New York Times
ניר אומיד
ניר אומיד

צ'אק פרינס, לשעבר מנכ"ל סיטיגרופ, התראיין ב-10 ליולי 2007 ל"פייננשל טיימס" ואמר כי "כשהמוזיקה תיפסק, מבחינת נזילות, העניינים יהיו מסובכים. אבל כל עוד המוזיקה מתנגנת - אתה חייב לקום ולרקוד. אנחנו עוד רוקדים". ההמשך זכור היטב, שנה וחודשיים לאחר מכן, הודיע בנק ההשקעות האמריקני ליהמן ברדרס על הליך פירוק ושוק המניות קרס.

מבחינת המשקיעים, המוזיקה נמשכת גם ב-2021 ולתוך 2022. בעמדת הדי,ג'יי, עומד לא אחר מאשר יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל. ביום שפורסם מתווה העלאת הריבית של הפד (שלוש העלאות ריבית ב-2022 ועוד שתי העלאות ריבית ב-2023), שוק המניות בכלל עלה, המשקיעים קיבלו ודאות ומתווה ברור של העלאת ריבית אנמית - בזמן שהאינפלציה בארה"ב משתוללת ומגיעה ל-7%.

יום לאחר מכן החל לרדת האסימון, בפרט במניות הטכנולוגיה, ונראה היה שתנועת המספריים של העלאות הריבית, בשילוב האומיקרון, חרצו את גורל שוק המניות לעבור תיקון. הזמן עשה את שלו, וכעבור כמה ימים שוק המניות האמריקאי חזר לשבור שיאים. לא רק שהפחד התפוגג - כולם ממתינים כרגע לראלי סנטה קלאוס.

מה צפוי בהמשך? מבחינת האומיקרון, והווריאנטים שאולי יגיעו אחריו – ככל שעובר הזמן, תגובת המשקיעים פוחתת. בסופו של דבר, מחלחלת ההבנה כי צריך לחיות לצד הווירוס, ולא להגיב בהיסטריה לכל וריאנט חדש.

הבעיה הגדולה מאוד ממשיכה להיות האינפלציה, יש הרבה יותר אמריקאים שנפגעים באופן קשה מעליית המחירים מאלה שנהנים מאפקט העושר של תיק המניות המשגשג שלהם. בקצב הזה, הרפובליקאים ייקחו את הבחירות הבאות בהליכה, על כל המשתמע מכך.

פאואל ייכנס להיסטוריה כנגיד כושל

מה צריך לקרות ומה התרחיש המרכזי? פאואל בדרך להיכנס להיסטוריה כאחד הנגידים הכושלים שראתה ארה"ב. לא רק שהוא מגיב באיחור, התגובה שלו מתונה ובלתי פרופורציונלית לסיטואציה, העלאות הריבית שהוא מתכנן לא יקררו את השווקים ולא יחזירו את האינפלציה ליעד של 2%.

באוגוסט 2020 הודיע פאואל על יעד אינפלציה חדש. במקום יעד של 2%, הוכרז על יעד של "אינפלציה ממוצעת" שיכול לחרוג מעט מה-2%, כשהפד מתחיל להגיב רק באינפלציה של כ-7% - האמינות שלו מתרסקת.

יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'רום פאואל. חייב להתעשתצילום: בלומברג

למעשה, עקום התשואות האמריקאי מתיישר, ומאותת כי הפד לא יצליח להעלות את הריבית כפי שהוא מתכנן או שיעלה ריבית ויאלץ להוריד אותה לאחר מכן. כדי להחזיר לפד את האמינות ואת השליטה במצב, הריבית היתה צריכה לעלות באופן מיידי ב-0.5%, עם תוואי אגרסיבי וביטול מיידי של רכישות האג"ח.

יכול להיות שזה היה מפיל את שוק המניות בטווח הקצר, אך בטווח הארוך זה היה מסייע לשוק המניות, כשאיום האינפלציה היה נחלש. פאואל מודה כי הוא רוצה לשמר את אפקט העושר, שחיוני לצריכה - שחיונית לצמיחה. אלא שאפקט העושר לא מעניין מיליוני אמריקאים שצריכים לשלם שכר דירה, לתדלק או לקנות מצרכים בסיסיים. עם אפקט העושר הם לא ייקנו במכולת.

עליות ריבית מינוריות לא ישנו את המצב

האם עליית ריבית עלולה להביא למיתון, שיביא אחריו הורדת ריבית בחזרה? הסיוט הגדול ביותר של בנק מרכזי הוא מדיניות מזגזגת. כרגע קשה מאוד לראות איך כמה עליות ריבית מינוריות, יהפכו את הקערה על פיה. הכלכלה האמריקאית רותחת, אולם שהאינפלציה עולה יותר משיעור העלייה בשכר - והצרכן האמריקאי מתחיל לנגוס בחסכונות שלו.

ככל שהמגפה תהיה מאחורינו, האינפלציה, שמקורה בעליית מחירי מוצרים, תעבור לאינפלציה של עליית מחירי שירותים - מה שיביא לדרישה לעליות שכר וחוזר חלילה.

במלים אחרות, הרבה מאוד תלוי במה שיקרה עם האינפלציה ב-2022. צריך להתרחש נס כדי שהאינפלציה תתפוגג מעצמה או באמצעות עליית ריבית הדרגתית ומדודה. לכן, סביר מאוד להניח שהפד יאלץ להעלות ריבית בקצבים הרבה יותר גבוהים. אם האמון בפד יחזור, נראה עקום תשואות נורמלי – עולה משמאל לימין; אם האמון לא יחזור (תרחיש סביר יותר) - נראה עקום תשואות שטוח ואפילו יורד.

תור לחלוקת מזון בברוקלין. אינפלציה של סחורות פוגעת בראש ובראשונה בעניים ובמעמד הבינייםצילום: ANGELA WEISS / AFP

מה זה אומר לגבי שוק המניות? המומנטום חזק כרגע יותר מכל מדידה אמפירית של מכפילים, שיעורי צמיחה ועוד. לכולם ברור שמדובר בהתרוממות רוח בלתי רציונלית, אבל כולם ממשיכים לשחק את המשחק. מה גם שהמדדים מעט משקרים, ויש לא מעט חברות ראויות שנמצאות כבר בשוק דובי או בתיקון.

2021 לימדה את כולנו (שוב) על חוסר היכולת לתזמן את השווקים, אם בסוף 2020 הייתם קוראים תחזית שלפיה האינפלציה בארה"ב תגיע ל-7% ושוק המניות ישבור שיאים - הייתם מגחכים. אבל זה בדיוק מה שקרה. בינתיים, המוזיקה נמשכת וכולם ממשיכים לרקוד.

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות. אין לראות בנאמר ייעוץ השקעות.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה