אחרי מכירת החיסול הגדולה: הזדמנות להשקעה ספקולטיבית בחברה סולידית

ענקיות המדיה ויאקום ו–CBS התמזגו בשנית רגע לפני הקורונה והתחילו את 2021 עם תשואה של 200% בתוך פחות משלושה חודשים - ואז התרסקות. האם יש כאן הזדמנות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנפקת ויאקום־ CBS בדצמבר 2019 . במרכז: שרי רדסטון, יו"ר החברה הממוזגת, והמנכ"ל בוב בקישצילום: בלומברג

לפני שבועיים זכינו בהזדמנות יוצאת דופן לחזות במכירת חיסול כפויה בשוק ההון. קרן הגידור ארכגוס קיבלה מרג׳ין קול בגלל ירידת מחירים בכמה מניות שבהן החזיקה בצורה ממונפת, ולכן נאלצה למכור מניות ב–20 מיליארד דולר, ובכך הגבירה את הירידות במניות האלה. אחת המניות שנפגעו קשות ממכירת החיסול הזאת היא ויאקום־CBS, שאיבדה כ–60% מאז תחילת האירוע. כעת נראה שהמניה נמצאת בתהליך התייצבות, ויש סיבה לחזור ולבחון את התאמתה לתיק השקעות שאינו מוגבל לטווח הקצר.

ויאקום־CBS היא אחד מקונגלומרטי המדיה הגדולים בארה"ב. במתכונתה הנוכחית, החברה נוצרה ב–2019 כתוצאה ממיזוג בין ויאקום ל–CBS — שתי ענקיות שכבר פעלו תחת קורת גג אחת בין שנת 2000 ל–2006, ואז העדיפו להיפרד. האפשרות של מיזוג שני נדונה לא מעט מאז 2016, וכללה החלפת כמה הצעות רכש והתדיינות לגבי מי מבין שתי ההנהלות תוביל את החברה המאוחדת.

לאחר כמה שינויים פרסונליים בהנהלות ובדירקטוריונים, נמצאה הנוסחה הגואלת שאיפשרה את המיזוג. לחברה המאוחדת נכסים רבים בתחומי הטלוויזיה (כמו CBS ,MTV וניקולודיאון), הקולנוע (אולפני פרמאונט), הוצאה לאור של ספרים (סיימון אנד שוסטר) ועוד.

תזמון המיזוג - כמה חודשים לפני שהקורונה הכתה - התברר בדיעבד כבעייתי. הפעילות של אולפני הקולנוע נפגעה קשות לאחר שבתי הקולנוע נסגרו, ואף שהפופולריות של הטלוויזיה זינקה (בעיקר משום שהרבה אלטרנטיבות בילוי נעלמו), תקציבי הפרסום ירדו משמעותית. עם זאת, המיזוג איפשר לחברה להשיק את פרמאונט פלוס — שירות סטרימינג המאפשר ללקוחות (תמורת 6 דולרים בחודש עם פרסומות, או 10 דולרים בלי) גישה ישירה לספריית הווידאו העצומה של ויאקום־CBS.

מניית ויאקום-CBS

התחרות לשירות פרמאונט היא כמובן מצד נטפליקס, עם כ–200 מיליון מנויים; ודיסני פלוס, הולו ואמזון — שלכל אחת מהן יש יותר מ–100 מיליון מנויים. היעד שהציבה הנהלת ויאקום־CBS לשירות החדש הוא 65–75 מיליון מנויים עד 2024 - שנראה סביר ואפשרי.

מה הטיס את המניה?

מניית ויאקום־CBS התחילה את 2021 במחיר של כ–37 דולר, ומשם טסה לשמים והגיעה לרמה של כ–100 דולר באמצע מארס. תשואה של קרוב ל–200% בתוך פחות משלושה חודשים הביאה את ויאקום־CBS למעמד של שיאנית התשואות בחברות S&P 500.

אפילו האנליסטים של וול סטריט, שלרוב מוחאים כפיים מן הקווים למניות עם מומנטום גבוה, שמו לב למתרחש והגיבו בחשש מסוים: מתוך תשעה אנליסטים שנתנו לוויאקום־CBS המלצת רכישה בתחילת השנה, רק חמישה השאירו אותה על כנה כשהמניה הגיעה ל–100 דולר.

הסיבות לזינוק במניה לא היו ברורות. האם מדובר בשורט־סקוויז (שורטיסטים שנאלצים לסגור פוזיציה בגלל עליות במניה)? האם זה קשור להשקת פרמאונט פלוס בתחילת מארס עם כ–18 מיליון מנויים ביום ההשקה? ואולי זה בכלל קשור לטום בריידי, הקוורטרבק האגדי שהוביל את טמפה ביי לזכייה בסופרבול (ויאקום־CBS מחזיקה בזכויות השידור של ליגת הפוטבול הלאומית NFL)?

כך או כך, הנהלת החברה בחרה לקראת סוף מארס לנצל את התמחור הגבוה של מניותיה לצורך גיוס הון בסך 3 מיליארד דולר, 2 מיליארד במניות ומיליארד דולר באג"ח להמרה. הכסף מיועד ליצירת תוכן עבור שירות הסטרימינג החדש, שהרי עתיד החברה תלוי ביכולתה למשוך מנויים אליו.

טום בריידיצילום: John Bazemore/אי־פי

זה היה כנראה הצעד הנכון מבחינת ההנהלה — אבל הכניסה לשוק של 20 מיליון מניות שרק הרגע הונפקו היתה הקש ששבר את גב המניה: כבר באותו היום היא צנחה ב–9%, ולמחרת בעוד 23%. משם המשיכה המניה להידרדר מטה.

הירידה החדה הזו כנראה גרמה למשקיעים ממונפים, כמו קרן הגידור ארכגוס, למכור מניות בשווי של כ–20 מיליארד דולר ביום שישי 26 במארס. התוצאה: המחיר של מניית ויאקום־CBS נחתך ביותר מ–50% בתוך שבוע.

שלוש נקודות למחשבה

בעיתוי הנוכחי, תזת ההשקעה בויאקום־CBS היא מעניינת, אבל ספקולטיבית. כדי לחשוב שהמניה היא השקעה מוצלחת צריך להאמין כי המיזוג בין ויאקום ל–CBS (להזכירכם: מיזוג שני, אחרי שהראשון הסתיים בפרידה) הוא רעיון טוב שיאפשר לחברה המאוחדת להצטרף מעמדה של כוח למגרש המשחקים הנחשק של שירותי הסטרימינג עם תוכן ייחודי ופלטפורמה שמאפשרת הוספה של תוכן.

יצירת תוכן היא תהליך יקר, אבל שילוב של רשת טלוויזיה מובילה עם סטודיו להפקת סרטים — ביחד עם 3 מיליארד דולר במזומן מגיוס הון בתמחור גבוה — מאפשר להנהלה לעשות בדיוק את זה.

האם הם מאחרים להגיע למסיבה, והמתחרים — כמו נטפליקס, אמזון ודיסני — כבר תפסו את כל המקומות הטובים ברחבת הריקודים? יכול להיות, אבל אם יש מקום לעוד רקדן אחד, ויאקום־CBS יכולה בהחלט להתלבש יפה ולהתכונן.

מי שמחליט לקנות את המניה צריך גם להאמין כי הסינרגיות מהמיזוג לא יאחרו להגיע, וכי עם חזרתה של הכלכלה לפסים של שגרה יחזרו גם המפרסמים — שעד עתה לא היה להם מוצר לפרסם (רכבים, סרטים, מזון מהיר) — וימלאו את כיסי רשתות הטלוויזיה.

ראוי לציין עוד שלוש נקודות. ראשית, כשוויאקום־CBS נסחרת בעיתוי הנוכחי במכפיל רווח של 12 — הרבה מתחת למכפיל הרווח של שוק המניות, שאפשר בהחלט להגדיר אותו "נדיב" — שווה לפחות להעיף מבט על המתרחש. שנית, למרות התמקדות בצמיחה דרך שירות הסטרימינג החדש ובאמצעות חיסכון תפעולי כתוצאה מהמיזוג, החברה משלמת דיווידנד סביר של 2.2%.

שלישית, וול סטריט שינתה את טעמה לגבי המניה. בתמחור הנוכחי, שני אנליסטים נוספים (ובסך הכל שבעה) ממליצים על קנייה בטענה שהערכות ההנהלה לגבי מספר המנויים בשירות הסטרימינג הן סבירות, ושחטיבת הסטרימינג מתומחרת בחסר.

הסיכונים העיקריים

יש גם סיכונים לא מעטים בהשקעה במניית ויאקום־CBS, והם אלה שהופכים אותה לספקולטיבית: שהמיזוג ייכשל שוב, שהמפרסמים לא יחזרו, שלצרכנים לא תהיה סיבה להיות מנויים על שירות סטרימינג נוסף, שהתוצאות הרבעוניות שיפורסמו ב–6 במאי יאכזבו את וול סטריט; או שכל הדברים הטובים שהוזכרו כאן אכן יקרו — אבל הם כבר מתומחרים במחיר המניה הנוכחי, גם אחרי ירידה של כמעט 60% בשבועיים.

בשורה התחתונה, זו שאלת המפתח עבור משקיע מן השורה: האם השקעה בעת הזו היא ניסיון לתפוס סכין נופלת, או שהיא כבר סיימה ליפול. ימים יגידו.

ד"ר נוימן הוא משקיע ומנהל תיקים בשוק ההון הגלובלי, יועץ לחברות פינטק, ומרצה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker