למרות שפל במחירים, הרווח התפעולי של נייר חדרה צמח - והמניה בהתאם

הקורונה אמנם צימצמה את המכירות במגזרי האריזות והניירות - אך הגדלת התפוקות והורדת עלויות הייצור גרמו לשיפור ברווח

יורם גביזון
יורם גביזון
גלילי נייר במפעל נייר חדרה
גלילי נייר במפעל נייר חדרהצילום: שגיא מורן
יורם גביזון
יורם גביזון

מניית נייר חדרה ניתרה היום (ד') ב-12.7% בעקבות פרסום תוצאות כספיות שהיו טובות מציפיות השוק ברבעון השני של 2020, שבו התרכזו רבות מהשפעות משבר הקורונה.

נייר חדרה, שמנוהלת על ידי גדי קוניא, הציגה עלייה ברווח התפעולי, אולם הרווח הנקי ירד ב-86% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 והסתכם ב-864 אלף שקל - כתוצאה מהפרשות חד-פעמיות של 3 מיליון שקל שביצעה ברבעון השני של 2020 כחלק מרכישת חברת הציוד המשרדי גליל און - לעומת הכנסות חד פעמיות של 4 מיליון שקל כתוצאה מהקטנת הפרשות לתביעות מול עיריית חדרה.

נייר חדרה אוספת, מעבדת וממחזרת פסולת קרטון ונייר, מייצרת ממנו גלילי נייר לקרטון שמשמשים כחומר גלם ליצרני אריזות למוצרי צריכה, תעשייה וחקלאות ומייצרת ניירות כתיבה והדפסה. הכנסותיה של נייר חדרה, שבשליטת קרן פימי (60%), ירדו ב-15% ברבעון השני של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 כתוצאה מירידה תלולה במכירות מגזר ניירות כתיבה והדפסה (נייר לבן), על רקע השפעת משבר הקורונה על הביקוש היורד ממילא לניירות כתיבה והדפסה במשרדים ובבתי ספר. זאת בנוסף לקיטון של 10 מיליון שקל (8%) במכירות אריזות הקרטון כתוצאה מירידת מחירים על רקע התחרות הגוברת בין יצרני הקרטון הגלי על הביקוש המתכווץ של מגזרי שירותים כמו מסעדות ובתי מלון והתעשייה.

נייר חדרה

הרווח הגולמי של נייר חדרה צמח ב-4% ברבעון השני של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019 והסתכם ב-56 מיליון שקל, שהם 16.4% מהמחזור, בהשוואה ל-13.4% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2019. הגידול ברווח והשיפור ברווחיות הגולמית הושגו הודות, בעיקר, לירידה של 18% בעלות המכירות בעיקר כתוצאה מהירידה החדה במכירות ניירות הכתיבה וההדפסה וירידת מחירי פסולת נייר וקרטון שאוספת החברה הבת אמניר. תהליך זה מהווה החוליה הראשונה בכלכלה המעגלית של נייר חדרה שבה פסולת הקרטון שאוספת אמניר הוא חומר הגלם לייצור גלילי נייר ממוחזר, שמשמשים כחומר גלם לייצור אריזות קרטון על ידי החברה הבת כרמל פרנקל.

תהליכי ההתייעלות איפשרו לקבוצת נייר חדרה להציג גידול של 8% ברווח התפעולי מפעולות מתמשכות ברבעון השני של 2020, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, לרמה של 15 מיליון שקל שהם 4.4% מהמחזור, בהשוואה ל-3.5% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2019.

"בכל שלושת מגזרי הפעילות שמהווים חלק משרשרת הערך של החברה - איסוף ומחזור פסולת נייר, ייצור גלילי נייר לקרטון וייצור אריזות קרטון - הגדלנו את התפוקות והצלחנו להוריד את עלות הייצור ולשפר את הרווחיות הכוללת של הקבוצה למרות שבכל 3 מגזרי הפעילות חווינו ירידות מחיר לשפל של עשור", אמר גדי קוניא, מנכ"ל נייר חדרה.

הרווח התפעולי של מגזר שירותי האיסוף והמחזור, שמרוכז בחברה הבת אמניר, ירד ב-23% ברבעון השני של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 והסתכם ב-5.2 מיליון שקל, בעקבות ירידה של 16% בהכנסות ל-60 מיליון שקל ברבעון השני של 2020. הירידה בהכנסות וברווח התפעולי של מגזר זה נבעו מירידה עולמית במחירי פסולת הנייר, כתוצאה מירידה בצריכת פסולת הנייר בסין וכתוצאה מירידה כמותית, כתוצאה מההגבלות והסגר שהוטלו על עסקים רבים בישראל.

גדי קוניא, מנכ"ל נייר חדרה צילום: כפיר סיון

הרווח התפעולי של מגזר גלילי הנייר לקרטון גדל ב-292% ברבעון השני של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2019 והסתכם ב-7.1 מיליון שקל. מחזור המכירות של מגזר זה גדל ב-5.5% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-120 מיליון שקל. "הגדלנו את התפוקה ב-5% ואת המכירות הכמותיות ב-7% וכך התגברנו על שחיקת המחירים", מסביר קוניא את העלייה החדה ברווחיות המגזר, הן בספיגה טובה יותר של ההוצאות הקבועות על ידי הגידול בתפוקה, והן בירידת מחירי פסולת הקרטון שמפעל גלילי הנייר לקרטון רוכש מהחברה הבת אמניר.

מגזר אריזות הקרטון, שמרוכז בחברה הבת כרמל פרנקל, ספג ירידה של 45% ברווח התפעולי ברבעון השני של 2020, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, לרמה של 5.6 מיליון שקל ומחזור המכירות של המגזר ירד ב-8% ל-115 מיליון שקל ברבעון השני של 2002. קוניא מסביר את הירידה החדה ברווח בכך ש"מגזר הקרטון צמוד לתוצר וברבעון של משבר כלכלי, כשמגזרים שלמים הפסיקו לפעול, הביקוש לאריזות התכווץ והתחרות התגברה והביאה לשחיקת מחיר שהצטברה לשיעור דו ספרתי מתחילת 2019". לדבריו, הגידול במסחר המקוון בשלבים מסוימים של משבר הקורונה, לא יכול לפצות בשלב זה על הירידה בביקוש של התעשייה והחקלאות.

מגזר ניירות הכתיבה וההדפסה ממשיך לדמם, כפי שהוא עושה כבר שנים רבות, בעקבות הירידה העקבית בביקוש בשל מגמת הדיגיטציה. ההפסד התפעולי של המגזר צמח ב-57% ל-7.5 מיליון שקל, בעקבות ירידה של 42% בהכנסות ל-83 מיליון שקל ברבעון השני של 2020. שוק ניירות הכתיבה וההדפסה בעולם כולו חווה ירידה של 30% בביקוש ובאירופה ובארה"ב הירידה הגיעה ל-40%, וחלק מהחברות הודיעו על סגירה סופית של קווי הייצור.

"ניסינו להתמודד עם הירידה החדה בביקוש באמצעות השבתת קו הייצור לתקופות קצרות כדי לספק את הביקוש המועט שהיה", אמר קוניא. לדבריו, החברה ממשיכה בהסבת מכונת הייצור של ניירות כתיבה והדפסה לייצור גלילי נייר לקרטון, אולם החברה צופה עיכוב בהסבה עד לסוף 2022 בשל הקושי של הגעת יועצים טכניים, בשל מגבלות התנועה כתוצאה ממשבר הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?