ישראייר שרדה רבעון בלהות עם הפסד תזרימי של מיליון דולר בלבד

חברת התעופה סיימה את הרבעון בגרעון תזרימי מינימלי הודות לחיתוך מהיר של 45% בהוצאות השכר, פתיחת הסכמים עם ספקים וגידול בטיסות המטען

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיטוי מטוס ישראייר
חיטוי מטוס ישראייר צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP
יורם גביזון
יורם גביזון

הרבעון הגרוע ביותר בהיסטוריית ענף התעופה הסתיים בתוצאה סבירה לחברת ישראייר, שהיתה היחידה מבין שלוש חברות התעופה הישראליות שהמשיכה לטוס לכל אורכו. ישראייר, שבבעלות איי.די.בי, הפסידה 10 מיליון דולר ברבעון השני של 2020, בהשוואה ל-2.2 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019, אך פעילותה השוטפת יצרה גירעון של מיליון דולר בלבד בתזרים המזומנים.

תוצאה זו התאפשרה הודות לחיתוך חד בהוצאות, וניצול תקופת הקורונה לביצוע הכשרות וקבלת אישורים שהגדילו את יכולותיה של החברה. בין האישורים שקיבלה ישראייר נמצא זה שקיבלה מאיירבוס ומרשות שדות התעופה להורדת מושבים במטוסים כדי להגדיל את קיבולת המטענים; אישור שהתקבל בתוך שלושה שבועות בלבד לטיסה מעל האוקיינוס – מה שאיפשר לה לטוס לסין ולהודו; אישור להטסת חומרים מסוכנים, ואישור שקיבלה מרשויות התעופה בסין לפעולתה כמוביל נקוב.

הכנסותיה של ישראייר, שמנוהלת על ידי אורי סירקיס, ירדו ב-80% ברבעון השני של 2020 בהשוואה למקביל ב-2019, והסתכמו ב-11.2 מיליון דולר. חלק ניכר מהכנסותיה של ישראייר הגיע מטיסות חילוץ (4.2 מיליון דולר) וטיסות מטען (5.6 מיליון דולר), ומפרויקט של טיסות יומיות עבור חברת אינטל ללונדון, בסכום של 4.5 מיליון דולר, ממחצית מארס עד סוף מאי 2020.

הכנסותיה של ישראייר בקו לאילת ירדו ב-80% ל-1.5 מיליון דולר, והחברה ספגה הפסד גולמי של 400 אלף דולר - בעקבות ירידה של 70% במספר הנוסעים, וקיטון של 33% בהכנסה הפנויה מטיסות, בשל אי הזמנת מלונות. מצבה של ישראייר בקו לאילת צפוי להשתפר מהותית ברבעון השלישי הודות להטסת 12 סבבים לעיר מדי יום - תוך ניצול העובדה שארקיע לא היתה פעילה עד כה בקו מצד אחד - והיעדר אופציה ממשית של טיסה לחו"ל מצד אזרחי ישראל.

מנכ"ל ישראייר אורי סירקיסצילום: תומר אפלבאום

ברבעון החולף ספגה ישראייר הפסד גולמי של 3 מיליון דולר, בהשוואה לרווח גולמי של 5 מיליון דולר במקביל, והפסד תפעולי של 7.3 מיליון דולר - בהשוואה להפסד תפעולי של 700 אלף דולר. ההפסד היה גדול משמעותית יותר אלמלא צימצמה ישראייר את הוצאות התפעול ברבעון השני ב-45% ל-5 מיליון דולר, וללא ירידה של 60% במחיר הדלק הסילוני.

הקטנת ההוצאות נעשתה ע"י הורדת שכר בסך 1.3 מיליון דולר לחודש באמצעות הפחתת שכר ההנהלה ב-20% ושכר הטייסים ב-35%-50%; והוצאת 220 מעובדי החברה - 52% ממצבת כוח האדם - לחל"ת. החברה פתחה את כל ההסכמים עם הספקים; קיבלה הנחות של 10%-15% על תשלום במזומן והנחה על תשלום שכר דירה; ובימים אלה היא משלימה מו"מ עם גורמים שמחכירים ממנה שני מטוסי איירבוס ושני מטוסי ATR - שיביא להפחתה של 14 מיליון דולר בעלות החכירה בעקבות הפחתה קבועה בדמי החכירה, תמורת הארכת התקופה ומעבר לתשלום עבור שעת טיסה (Power By the Hour) לתקופה של עד שנה.

הוצאות המימון של החברה עלו ב-11% ל-2.5 מיליון דולר, בעיקר בשל הפסד של 1.6 מיליון דולר מעסקות גידור של דלק סילוני ומט"ח. ההפסד התפעולי התזרימי (Ebitda) הסתכם ב-3.2 מיליון דולר ברבעון השני של 2020, בהשוואה ל-Ebitda שלילי של 8 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה. ישראייר צופה ירידה נוספת בהפסד התפעולי התזרימי, ל-2.1 מיליון דולר, ברבעון השלישי של 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט