בזכות הסגר? תדיראן שברה שיא במכירת מזגנים - והרווח הנקי זינק ב-47%

העלייה בהכנסות ופרויקט ההתייעלות האנרגטית שביצעה בבתי חולים הקפיצו את שורות הרווח הגולמי והתפעולי של תדיראן ■ הקבוצה מעריכה כי היא מחזיקה בכ-40% משוק מיזוג האוויר הביתי בישראל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ממרוד, בעל השליטה ומנכ"ל תדיראן
משה ממרוד, בעל השליטה ומנכ"ל תדיראןצילום: סיון פרג'
שלי אפלברג
שלי אפלברג

קבוצת תדיראן לא נפגעה ממשבר הקורונה, וסגרה את הרבעון השני של 2020 עם רווח נקי של 30.1 מיליון שקל – עלייה של 46.8% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

הקבוצה, המשווקת את מותגי מיזוג האוויר תדיראן, אמקור, ספקטרה וטושיבה, ומנוהלת על ידי בעל השליטה משה ממרוד, נהנתה מצמיחה של 13.6% בהכנסותיה, שהסתכמו ב-283 מיליון שקל. הצמיחה בהכנסות נבעה מגידול כמותי במכירת מזגנים בתקופת הקורונה, ששבר שיא, כנראה בגלל הסגר במארס-אפריל. שיעור הרווח הנקי של החברה צמח ל-10.6% מההכנסות, לעומת 8.2% ברבעון המקביל ב-2019.

העלייה בהכנסות, יחד עם פרויקט התייעלות אנרגטית שביצעה החברה בבתי חולים, הזניקו את הרווח הגולמי של הקבוצה ב-20% לעומת השנה שעברה - לכ-79 מיליון שקל. הרווח התפעולי קפץ גם הוא, ב-47%, לכ-42 מיליון שקל, ושיעורו היה -14.8% מההכנסות.

מניית תדיראן

לחברה תוכנית אסטרטגית חדשה, דרכה היא שואפת להגיע בתוך חמש שנים למכירה ושיווק של כמיליון מזגנים בשנה - כך שתציג מחזור מכירות של מעל ל-2 מיליארד שקל; להתבסס כשחקן גלובלי ב-3-2 שווקים מחוץ לישראל, ולהציג פתרון ערך לטיפול באיכות אוויר הפנים.

תדיראן מעריכה שכיום היא מחזיקה בנתח של כ-40% בשוק מיזוג האוויר הביתי בישראל, ובכ-5% בשוק מיזוג האוויר המסחרי והתעשייתי. בהתייחסות לנגיף הקורונה, החברה צופה כי לא יפגע בפעילותה בעתיד, כפי שלא פגע בפעילותה עד כה.

משא ומתן לעסקה של 80 מיליון שקל - דרך הזום

בשיחה עם TheMarker הסביר ממרוד את התוצאות הטובות. "כבר בתחילת משבר הקורונה, כשהיה ברור שאנשים יהיו יותר בבית ולא בקניונים או בחו"ל, הבנתי שהמזגן יעבוד 50% יותר והביקוש יהיה מטורף - ואכן זה קרה", הוא אומר. "כבר לפני שנתיים נערכנו, באמצעות הכפלת שטח האחסון וההפצה, לכך שנוכל למכור ביום חם פי 3 מהכמות שאנחנו מוכרים בממוצע ביום רגיל. וכך עשינו גם בתקופת הקורונה, וכל מי שביקש את המוצר - קיבל אותו. אני גאה בכך שהצלחנו בתקופת הקורונה להפעיל את מפעל תדיראן עפולה בצורה רציפה כדי לעמוד בביקוש שגאה".

האם ביקשתם מהבנקים מסגרות אשראי מחשש ממחנק אשראי?

"המאזן שלנו חזק, לא היינו צריכים אשראי. יש לנו תזרים חזק ועודפים גדולים. תזרים המזומנים של תדיראן מפעילות שוטפת הסתכם ב-45.2 מיליון שקל בהשוואה ל-9.8 מיליון שקל ברבעון הקודם. כתוצאה מהגידול ברווח הנקי ועל אף הדיווידנדים שחולקו, ההון העצמי הסתכם בסוף הרבעון ב-368.7 מיליון שקל, לעומת 342.1 ברבעון הקודם".

נדרשתם להקדים תשלומים לספקים או להגדיל אשראי לקוחות בעקבות המשבר?

"אנחנו עובדים מלא שנים עם הספקים וכל הזמנה שקיבלו חויבה. לכל לקוח נקבעה מסגרת אשראי מגובה בבטחונות ולא חרגנו ממנה. אם מישהו היה צריך עזרה מסוימת, הוא קיבל אותה. אנחנו עובדים שנים עם הלקוחות בתקופות טובות ולא טובות ויודעים על מי לסמוך. מכיוון שהמוצר נדרש בתקופת משבר הקורונה וכל מזגן דורש מישהו שיתקין אותו אז התחום עבד יפה מאוד. לתדיראן יש מערך שירות פנימי, אנחנו לא מתנהלים עם קבלני שירות כמו המתחרים ולכן גם בשיא החום הצלחנו לתת לכולם שירות יעיל ומקצועי".

האם חוויתם בעיה עם פרויקט ההתייעלות האנרגטית בבתי החולים - בהן עובדים שחששו להגיע או בתי חולים שעצרו פרויקטים?

"מדובר בתוכנית עבודה ל-17 שנה, והמשכנו לעבוד לפי החוזה. לא היו שום בעיות בגלל הקורונה. אנחנו לא נמצאים בחדרי החולים אלא בחדרי המכונות והתשתית".

מה לגבי הפעילות שלכם בחו"ל? השמים הסגורים הקשו עליכם?

"גילינו שאפשר לעבוד עם הזום נהדר. כך גם ניהלנו משא ומתן מתקדם לרכישת 75% ממניות חברה אירופאית ב-80 מיליון שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות