ישראייר הפסידה 40 מיליון דולר בעקבות הפרשות לירידת ערך מטוסיה

תגובה מהירה למשבר הקורונה איפשרה לישראייר לייצר עודף בתזרים המזומנים ולפרוע במועדן התחייבויות ב-8 מיליון דולר ■ ההכנסות הבינלאומיות ירדו ב-7% וההכנסות מהקו לאילת ירדו ב-50%

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיטוי מטוס ישראייר
חיטוי מטוס ישראייר צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת ישראייר, כמו חברת אל על, חוותה ברבעון הראשון של 2020 את המשבר החמור בתולדות ענף התעופה. אלא שהתגובה המהירה והתרבות הארגונית השונה איפשרה לישראייר להגיב במהירות ולסיים את הרבעון הראשון עם תוצאות סבירות, תזרים מזומנים חיובי - הפרמטר העיקרי בענף שניצב בסכנה קיומית - ובניגוד לאל על הכירה במציאות החדשה בעולם התעופה וביצעה הפרשה מהותית לירידת ערך מטוסיה.

הפרשה זו היתה הגורם העיקרי להפסד עצום של 40 מיליון דולר שישראייר ספגה ברבעון הראשון של 2020, לעומת הפסד של 3 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019, למרות תוצאה תפעולית סבירה בהתחשב בנסיבות.

ישראייר, בניהולו של אורי סירקיס, ניצלה את המשבר לניקיון אורוות כללי שבא לידי ביטוי בהפרשות לירידות ערך לאורכה ולרוחבה של החברה. אפשר לעמוד על תופעה זו מהעובדה שהחברה סיימה את הרבעון הראשון עם עודף של 2 מיליון דולר בתזרים המזומנים. ההפסד הענק ברבעון הראשון של 2020 נבע בעיקר מהפרשות חד פעמיות של 30 מיליון דולר לירידת ערך שבוצעו ברבעון החולף, וממשבר הקורונה שהסב הפסד של 5 מיליון דולר.

ההפרשה החד פעמית נבעה בעיקר מהפרשה של 20 מיליון דולר לירידת ערך מטוסיה מ-75 ל-55 מיליון דולר, בעקבות הירידה העולמית בביקוש למטוסים ובמחירי המחירון שלהם. גם מלאי החלפים של החברה הופחת מ-6 מיליון דולר ל-4 מיליון דולר.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראיירצילום: תומר אפלבאום

ישראייר ביצעה גם הפרשה של 2 מיליון דולר לירידת ערך המוניטין שנוצר ברכישת חברת דיזנהאוז, שעוסקת בתיירות נכנסת וסבלה מהדממה כמעט מוחלטת של פעילותה בעקבות משבר הקורונה.

5 מיליון דולר נוספים הופרשו לפיטורים הצפויים בחברה, בהתאם לתוכניות שהוצגו בפני משרד האוצר כתנאי לקבלת הלוואה של 93 מיליון שקל בערבות מדינה של 75%.

הכנסותיה של ישראייר צמחו ב-8% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה למקביל ב-2019 - והסתכמו ב-51 מיליון דולר. הגידול בהכנסות נובע מאיחוד תוצאותיה של חברת טרמינל 1, שנרכשה במחצית השנייה של 2019 ותרמה 10.3 מיליון דולר להכנסות.

הכנסותיה הבינלאומיות של ישראייר ירדו ב-7% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה למקביל ב-2019, והסתכמו ב-39.5 מיליון דולר. הירידה בהכנסות נבעה מקריסה של 44% בהכנסות במארס 2020, לעומת המקביל ב-2019, שמחקה צמיחה של 13% בינואר-פברואר 2020 - כתוצאה מהחרפת משבר הקורונה ועצירה מוחלטת של פעילות התיירות.

ישראייר הגיבה למשבר בהסבת מטוסיה לטיסות מטען, למשל לסין ולונדון, עבור חברת היי-טק מובילה וכן נכנסה לתחום טיסות החילוץ. הגידול החד בהטסת המטענים אפשר לישראייר לייצר גידול של 48% במספר שעות הטיסה, תוך עלייה במספר שעות הטיסה למטוס ושימור הכשירות של כל מטוסיה ו-55 טייסי החברה. גורם אחר לירידה בהכנסות היה קריסה של 50% בהכנסות בקו לאילת ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה למקביל ב-2019, לרמה של 3.7 מיליון דולר - כתוצאה של סגירת שדה דב ומשבר הקורונה, שהביאו לירידה של 45% במספר הטסים.

ישראייר ספגה הפסד גולמי של 2 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח גולמי של 1.6 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019, כתוצאה מהירידה החדה בהכנסות בקו לאילת - שתרמה הפסד גולמי של 1.5 מיליון דולר ברבעון החולף לעומת איזון ברבעון המקביל ב-2019 - וכתוצאה מקיטון בהכנסות הבינלאומיות. הירידה היתה חדה עוד יותר אלמלא תרומה של 1.5 מיליון דולר מפעילות טרמינל 1.

ההפסד התפעולי של ישראייר הגיע ל-10.7 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה להפסד תפעולי של 3.9 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. ההפסד התפעולי היה גבוה עוד יותר אלמלא הוצאת 262 עובדים מ-450 העובדים של החברה לחל"ת, ביטול החכירה הרטובה של שלושה מטוסי איירבוס וקיצוץ של 50% בשכר הטייסים.

החיתוך בהוצאות והעלייה בפעילות המטענים אפשרו לישראייר לסיים את הרבעון הראשון של 2020 בעודף של 2.1 מיליון דולר בתזרים המזומנים ולסיים אותו בירידה של 5.6 מיליון דולר בלבד ביתרת המזומנים – אף על פי שפרעה הלוואות ואשראי לזמן קצר וביצעה תשלומי ריבית ב-7.7 מיליון דולר.

ישראייר צפויה לבקש תוספת של 27 מיליון שקל להלוואה של 93 מיליון שקל בערבות מדינה של 75% שאושרה לה במאי 2020, בעקבות דחייה של חודשיים לפחות במועד החזרה לטיסות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות