הקורונה מכה בדלתא: הפסידה 30 מיליון דולר ברבעון הראשון - והמניה צונחת ב-10%

על רקע המשבר, דלתא הכריזה על תוכנית ארגון מחדש, שתדרוש הוצאות חד-פעמיות של כ-40 מיליון דולר בדו"חות הרבעון השני של 2020 ■ התוכנית כוללת צמצום ו/או סגירה של חלק מפעילויות הייצור בסין, טורקיה, מצרים ומזרח אירופה

ערן אזרן
ערן אזרן
אייזק דבח, מנכ"ל דלתא
אייזק דבח, מנכ"ל דלתאצילום: מוטי מילרוד
ערן אזרן
ערן אזרן

מניית דלתא גליל צונחת ב-10% במסחר, לאחר פרסום התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של 2020, ששיקפו את ההשלכות הקשות של משבר הקורונה. החברה, שבשליטת אייזק דבח, הפסידה ברבעון הראשון 30.5 מיליון דולר - 1.19 דולר למניה בדילול מלא, לעומת רווח נקי 3 מיליון דולר, או רווח של 0.12 דולר למניה ברבעון הראשון של 2019 בדילול מלא. מניית דלתא צנחה ב-60% מתחילת השנה.

המכירות ברבעון הסתכמו ב-332.7 מיליון דולר, קיטון של 9% לעומת הרבעון הראשון של 2019. הקיטון, שנבע בעיקר ממשבר הקורונה, בא לידי ביטוי בכל תחומי הפעילות ושוקי המכירה בהם פועלת החברה, וקוזז בחלקו על ידי מכירות של כ-38.1 מיליון דולר המיוחסות לרכישת Bogart. יחד עם זאת, החברה דיווחה על צמיחה דו-ספרתית חזקה במכירות ה-e-commerce.

דלתא דיווחה על הפסד תפעולי של כ-28.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח תפעולי של 10.4 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. ההפסד התפעולי ברבעון הראשון של 2020 כלל הוצאות בגין ירידת ערך לקוחות וחייבים בסך של כ-7 מיליון דולר, והפחתת נכסים בלתי מוחשיים. ההפסד התפעולי, בנטרול סעיפים חד-פעמיים ברבעון הראשון של השנה, הסתכם בכ- 15.8 מיליון דולר, לעומת רווח תפעולי של 10.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

תזרים המזומנים מפעילות שוטפת ברבעון הראשון עלה ב-10.3 מיליון דולר, והסתכם בכ-7.5 מיליון דולר, לעומת תזרים מזומנים שלילי של 2.8 מיליון דולר ברבעון מקביל אשתקד. מאזן החברה כולל הון עצמי של 457.3 מיליון דולר ו-144.1 מיליון דולר במזומנים ושווי מזומנים.

ארגון מחדש

על רקע המשבר, דלתא הכריזה על תוכנית ארגון מחדש, שתדרוש הוצאות חד-פעמיות של כ-40 מיליון דולר בדו"חות הרבעון השני של 2020. התוכנית כוללת צמצום ו/או סגירה של חלק מפעילויות הייצור בסין, טורקיה, מצרים ומזרח אירופה, וכן צמצום תקורות במטות החברה בארה"ב, אירופה ובישראל. מתוך סך ההוצאה על התוכנית, כ-36 מיליון דולר ישולמו במזומן וכ-4 מיליון דולר ישויכו להפחתת פריטי רכוש קבוע.

בנוסף, החברה נקטה במספר צעדים משמעותיים להפחתת הוצאות: היא הוציאה כמות משמעותית של עובדים ברחבי העולם לחל"ת; הפחיתה הוצאות שכר למנהלים; הפחיתה תשלומי שכ"ד, ונמצאת במו"מ להפחתות נוספות; הפחיתה באופן גורף השקעות והוצאות שאינן הכרחיות; הקטינה שכר טרחה ליועצים ולנותני שירות; הרחיבה תנאי תשלום לספקים; ביטלה את חלוקת הדיווידנד ל-2020; ניצלה מסגרות אשראי בנקאיות בסך של 66 מיליון דולר; וקיבלה הלוואות בערבות מדינה מבנקים בישראל ובשווייץ בסך של כ-30 מיליון דולר, לאחר תאריך המאזן.

בדלתא העריכו שכתוצאה מהפעולות, ועקב תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת הצפוי ברבעון השני, יתרת המזומנים שלה לתאריך פרסום הדו"ח הכספי מסתכמת בכ-220 מיליון דולר.

כתוצאה מההשפעה הגלובלית של מגפת הקורונה והמשך האי-וודאות, דלתא לא סיפקה תחזיות כספיות מפורטות להמשך 2020. עם זאת, החברה צופה לשיפור ומעבר לרווחיות במחצית השנייה של השנה, עם חזרה הדרגתית לפעילות רגילה.

אייזק דבח, מנכ"ל דלתא גליל, מסר: "אלו זמנים חסרי תקדים, שבהם הפעילות העסקית שלנו והתוצאות ברבעון הראשון הושפעו משמעותית ממגפת COVID-19. עם זאת, ראינו עלייה מתמשכת וחזקה במכירות ב-e-commerce - שנרשמה בכל מגזרי הפעילות, עובדה המדגישה את חוזקם של העסקים המגוונים שלנו. רשמנו שיפור משמעותי בתזרים המזומנים, תוך הקפדה על ניהול יעיל של ההון החוזר. דלתא ישראל רשמה גידול משמעותי ברווחיות למרות אפקט הקורונה וממשיכה מגמה חיובית שנרשמה בשנה האחרונה.

"הצלחנו לזהות וליישם התאמות הכרחיות למצב העסקים, תוך שמירה על מיקוד בעיסוק הליבה עבור לקוחותינו ועבור בעלי המניות, וכן הזדמנויות פוטנציאליות לחיזוק והרחבת הפעילות עם לקוחות הדגל שלנו. בנוסף, אישרנו תכנית רה-ארגון מקיפה ומשמעותית הכוללת את כל מגזרי הפעילות שלנו. כתוצאה מכך, ולאור המאזן החזק שלנו, אנו נמצאים בעמדה טובה לצאת מהתקופה המאתגרת הזו כשאנו חזקים יותר ונכונים להמשיך את הצמיחה שלנו בעולם שלאחר המגפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?