הכנסות גילת לוויינים נחתכו ב-23% - והיא נסחרת עמוק מתחת למחיר הרכישה

ארבעה חודשים לאחר ההכרזה על מכירת החברה לקומטק האמריקאית, גילת נסחרת במחיר שנמוך ב-13% ממחיר העסקה ■ זאת על רקע האכזבה מהדחייה בהשלמת העסקה, הירידה בביקוש לאינטרנט מהיר במטוסים ועיכוב הזמנות חדשות

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטה חברת גילת בפתח תקוה
מטה חברת גילת בפתח תקוהצילום: ללא קרדיט
יורם גביזון
יורם גביזון

מניית חברת גילת לוויינים יורדת ב-4.2% במסחר המוקדם בנאסד"ק, לאחר שפירסמה דו"ח כספי חלש לרבעון הראשון של 2020. גילת מפתחת ומייצרת מוצרים ושירותים על בסיס תקשורת לוויינית עבור חברות תקשורת, ספקיות אינטרנט ויצרניות וספקיות של מערכות אינטרנט אלחוטי במטוסים, אוניות ורכבות.

החברה הכריזה בינואר 2020 על רכישתה על ידי חברת קומטק (Comtech) האמריקאית תמורת 7.18 דולרים למניה במזומן, והקצאה של 0.084 מכל מניית קומטק לכל מניית גילת. בעלי מניותיה של גילת אישרו את העסקה בתחילת מאי 2020, אולם השלמת העסקה מתעכבת בשל דחייה בקבלת אישור רשות ההגבלים העסקיים ברוסיה – מדינה בה לגילת ולקומטק יש מכירות של מיליוני דולרים, ושבה קומטק ביצעה רכישות לאחרונה.

גילת הפסידה 11.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה לרווח של 2.8 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. הגורם העיקרי להפסד היה ירידה חדה של 23% בהכנסותיה של החברה ברבעון החולף, בהשוואה לרבעון המקביל, לרמה של 48 מיליון דולר. לזה נוסף גידול קל בהוצאות התפעול של גילת, שנערכה לצמיחה חזקה ברבעון הראשון של 2020, עד להתפרצות נגיף הקורונה.

הירידה בהכנסות נבעה בעיקר מקיטון של 37% בהכנסות משיווק מוצרי תקשורת לוויינית לרשתות תקשורת סלולריות ונייחות, באתרים שבהם אין כדאיות כלכלית לפרוש סיבים אופטיים, כמו איים, וישובים קטנים ומבודדים. הירידה החדה בהכנסות במגזר זה נבעה בעיקר מהעובדה שברבעון הראשון של 2019 גילת הכירה בהכנסות מפרויקט עבור חברת NBN, ומהעובדה שברבעון הראשון של 2020 החברה לא יכלה לבצע התקנות - ונאלצה גם לערוך דחייה משמעותית בתהליכי הרכש על ידי חברות תקשורת, ובמימוש הזמנות שכבר נעשו. גורם נוסף שגרם לירידה בהכנסותיה של גילת במגזר זה היה השלמת פרויקט של הקמת רשת תקשורת לוויינית עבור ממשלת קולומביה בהיקף של 8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019.

צלחת לוויין מתוצרת גילתצילום: גילת

הכנסותיה של גילת בתחום מוצרי תקשורת לוויינית רחבת פס למטוסים, אוניות קרוז ורכבות אמנם ירדו רק ב-8% ברבעון החולף, בהשוואה למקביל ב-2019, והסתכמו ב-19 מיליון דולר – אך מדובר בפער גדול מהציפיות. לפני הקורונה, גילת חזתה צמיחה של לפחות 50% ברבעון הראשון, וזאת בשל הכרזתה של חברת דלתא איירליינס על כוונתה לספק אינטרנט בחינם במטוסיה, וכוונתה של חברת GoGo, ספקית השירות לחברת דלתא, להגדיל משמעותית את השקעותיה לצורך הרחבת שירות האינטרנט המהיר במטוסי החברה.

התפשטותה של מגפת הקורונה גרמה ל-GoGo להוציא 60% מכוח האדם שלה לחופשה ללא תשלום, לאחר שנרשמה ירידה של 90% בצריכת האינטרנט המהיר במטוסים. לקוח אחר של גילת, חברת Honeywell, עצרה את השקעותיה באינטרנט רחב פס למטוסים.

הירידה החדה בהכנסות במגזר זה - שתבוא ככל הנראה לביטוי משמעותי גם ברבעון השני של 2020 ותשפיע על תוצאותיה של גילת עד לסוף השנה לפחות - גרמה לגילת להתחיל באמצע אפריל בתוכנית התייעלות, שכללה פיטורי 6% מכוח האדם וקיצוץ של 20% בשכר העובדים.

דחיית הצעדים להפחתת הוצאותיה של החברה גרמה לכך שברבעון הראשון של 2020 גילת סבלה גם מירידה חדה בהכנסותיה, וגם מבסיס הוצאות שלא הותאם למציאות זו. שילוב זה הביא למעבר להפסד תפעולי של 10.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה לרווח תפעולי של 4.5 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019.

גילת נסחרת כעת במסחר המוקדם במחיר של 7.67 דולר למניה. החברה הרוכשת קומטק, שפרסמה דו"ח שהיה חלש מהתחזיות, נופלת ב-9.6% במסחר המוקדם, כך שמחירה הנוכחי של גילת נמוך כאמור ב-13% מהמחיר לפיו הייתה אמורה להיסחר לפי מבנה העסקה. מחיר זה משקף את האכזבה מהדחייה בהשלמת העסקה, והחששות שלא תמומש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט