הכנסות בזק ממשיכות לצנוח: פלאפון מפסידה; yes מחקה עוד 78 מיליון שקל

הכנסותיה של בזק ירדו ברבעון הראשון של 2020 ב-3.1%, כתוצאה מהפחתה בהכנסות בכל מגזרי פעילות הקבוצה ■ עם זאת, החברה סגרה את הרבעון עם רווח של 332 מיליון שקל - כ-11% יותר מהרבעון המקביל בשנה שעברה, עקב ירידה בהוצאות המימון

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלמה רודב
שלמה רודב צילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מדו"חותיה של בזק עבור הרבעון הראשון של 2020 עולה כי הכנסותיה בכלל הפעילויות מתכווצות; חברת הסלולר פלאפון ממשיכה לשרוף כסף ופעילותה מניבה הפסדים; וערכה של פעילות הלוויין של yes ממשיך לרדת.

הכנסותיה של בזק ירדו ברבעון הראשון ב-3.1% - ל-2.18 מיליארד שקל, כתוצאה מקיטון בהכנסות בכל מגזרי פעילות הקבוצה. עם זאת, החברה סגרה את הרבעון עם רווח של 332 מיליון שקל - כ-11% יותר מהרבעון המקביל אשתקד.

חלק מהשיפור ברווח נגרם כתוצאה מצעדי התייעלות בקבוצה, שעזרו לה להפחית את הוצאותיה: הוצאות ההפעלה וכלליות ירדו ב-2.3%, ל-793 מיליון שקל; הוצאות על שכר העובדים בכלל מגזרי הקבוצה התצמצמו ב-2.6%, ל-479 מיליון שקל, בשל הפחתה במספר המשרות; הרווח התפעולי שהציגה בזק אמנם קטן ב-8.8%, ל-466 מיליון שקל, אבל הוצאות המימון של החברה ירדו בחדות ל-34 מיליון שקל - 65.7% פחות מהרבעון המקביל.

יש שתי סיבות לירידה בהוצאות המימון: הראשונה אקטוארית - שינוי בריבית ההיוון, והשנייה כלכלית - ירידה של 1.6 מיליארד שקל בחוב, פריסה נוחה יותר שלו לזמן ארוך, ומחזורו בריבית נמוכה עם מח"מ ארוך; כמו כן, החברה רשמה ברבעון הראשון ירידה של 10.7% בתשלומי מסים על הכנסות בסך 100 מיליון שקל.

פרישת תשתיות של בזק, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

החברה מסרה כי "בשלב זה השלכות האירוע באות לידי ביטוי בעיקר בירידה משמעותית מהכנסות משירותי נדידה, ובמידה פחותה יותר גם בירידה במכירת ציוד קצה בקמעונות פלאפון, וכן בירידה מסוימת בהכנסות מהמגזר העסקי בכל חברות הקבוצה. כמו כן, תיתכן פגיעה בסכומי ומועדי הגבייה, בעיקר מחלק מלקוחות עסקיים קטנים עד בינוניים של חברות הקבוצה ככל שהמשבר יתארך".

בזק-קווי: הרווח יורד ושיעור נטישת המנויים עולה

הכנסותיה של בזק-קווי, שמהוות 46% מסך הכנסותיה של הקבוצה, ירדו ב-2% ל-1.01 מיליארד שקל, אף שההכנסה הממוצעת מכל מנוי עלתה ב-2 שקלים לעומת הרבעון המקביל ב-2019. כתוצאה מכך, הרווח התפעולי של בזק-קווי נחתך ב-17% ל-439 מיליון שקל, והרווח הנקי של הפעילות הקווית נחתך ב-8% ל-295 מיליון שקל.

מספר מנויי הטלפון הקווי ירד ל-1.693 מיליון, לעומת 1.718 מיליון מנויים ברבעון האחרון של 2019, ו-1.79 מיליון מנויים ברבעון המקביל ב-2019. שיעור נטישת המנויים עלה ל-3.2%, לעומת 2.9% ברבעון האחרון של 2019, ושיעור נטישה של 3% ברבעון המקביל בשנה שעברה.

פלאפון מפסידה, והתזרים החופשי נחתך בחצי

הכנסותיה של פלאפון מ-2.367 מיליון לקוחותיה ירדו בכמעט 3% ל-405 מיליון שקל. החברה הציגה הפסד תפעולי של 13 מיליון שקל לעומת 10 מיליון שקל ברבעון המקביל, והפסד נקי של 2 מיליון שקל לעומת רווח של 2 מיליון שקל ברבעון המקביל. התזרים החופשי של פלאפון נחתך ב-49% ל-32 מיליון שקל, לעומת 63 מיליון שקל ברבעון המקביל של 2019.

בזק בינלאומי שיפרה את שורת הרווח – למרות עליה בשיעור הנטישה

הכנסות בזק בינלאומי ירדו ב-7% ל-317 מיליון שקל, אך עם זאת החברה הצליחה להציג רווח נקי של 27 מיליון שקל - כ-8% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד. התזרים החופשי של החברה עלה ל-18 מיליון שקל, לעומת תזרים חופשי של 15 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. שיעור נטישת המנויים עלה ל-6.7%, לעומת 6.3% ברבעון האחרון של 2019, ו-6.6% ברבעון המקביל ב-2019.

לא בטוח שצריכת התוכן דרך אינטרנט ואפליקציה תהיה נוחה יותר. צלחת לווין של yesצילום: עופר וקנין

ההתייעלות העבירה את yes לרווח

בזק ביצעה הפחתה של 78 מיליון שקל בשווי yes. הכנסות חברת הלווין ירדו ל-338 מיליון שקל, לעומת 343 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019, אך החברה עברה להציג רווח נקי של 14 מיליון שקל, לעומת הפסד של 50 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. הרווח התפעולי של החברה עלה ל-9 מיליון שקל לעומת הפסד תפעולי של 45 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. החברה המשיכה להניב תזרים חופשי שלילי - הפעם של 3 מיליון שקל, לעומת תזרים שלילי של 19 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

שיעור נטישת המנויים המשיך לעלות, ועמד על 5.9%, לעומת 5.6% ברבעון המקביל ב-2019. נכון לרבעון הראשון של 2020, ליס יש 556 אלף מנויים, לעומת 568 אלף מנויים ברבעון המקביל בשנה שעברה.

הוצאות המימון נטו של קבוצת בזק, בה מכהן היו"ר שלמה רודב, ירדו ל-34 מיליון שקל, לעומת 99 מיליון שקל ברבעון המקביל. לחברה הלוואות מבנקים וגופים מוסדיים בהיקף של 9.535 מיליארד שקל.

רן גוראון, מנכ"ל yes, פלאפון ובזק בינלאומי, מסר כי "ברבעון הזה אנו רואים את עוצמת החברות עם מוצרים ושירותים שהפכו להיות חיוניים ונחוצים יותר מתמיד, עם התפרצות מגפת הקורונה. שלוש החברות צמחו בכמות המנויים, כאשר בפלאפון זו השנה הרביעית ברציפות, וב-yes זו הצמיחה הראשונה מזה שנתיים, עם גידול משמעותי בכמות המצטרפים החדשים לשידורים על גבי האינטרנט ובראשם STING TV.

"ברבעון הזה אנחנו רואים מהפך ב-yes עם מעבר לרווחיות ושיפור בכל המדדים הפיננסיים, המאזנים את השחיקה בהכנסות משירותים בפלאפון בעקבות משבר הקורונה, שהשפיע לרעה על ההכנסות משירותי הנדידה (רומינג) במחצית השנייה של חודש מרץ. בזק בינלאומי ממשיכה לשמור על ההכנסות והרווחיות, זאת למרות ההאטה בפעילות המגזר העסקי בפרויקטים גדולים בכלל המשק.

"התנהלות החברות בתקופת הקורונה הייתה מהירה ומקצועית והתאמנו שגרות ניהול כך שבשיא, כ-80% מהעובדים עבדו מרחוק. עמדנו בביקושים שוברי שיאים, והצלחנו לבצע הרחבות ושדרוגים מהירים כדי להבטיח ללקוחותינו הפרטיים והעסקיים שירות מלא ואיכותי בעת כה חשובה, והמשכנו לספק שירות מצוין ללקוחותינו עם זמני מענה טובים מאוד לאורך כל התקופה ומהטובים בשוק התקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"