הרווח של אנרג'יקס צמח ב-14%; בטווח הקצר, הקורונה לא תשפיע עליה

חברת האנרגיה המתחדשת צמחה ב-6% ברבעון הראשון של 2020 ומעריכה שמשבר הקורונה ישפיע בעיקר על חברות האנרגיה המסורתית ■ החברה מעריכה ששינוי במערך ההטבות ליזמי אנרגיה מתחדשת בארה"ב עשוי להגדיל את התשואה של פרויקטים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טחנת רוח של אנרג'יקס בפולין
טחנת רוח של אנרג'יקס בפולין
יורם גביזון
יורם גביזון

"אם יהיה מיתון כלכלי כתוצאה ממשבר הקורונה, הוא יפגע בביקוש לחשמל. אבל מי שיינזק מכך הן חברות האנרגיה הפוסילית, כמו חברות שמפעילות תחנות כוח פחמיות" - כך מעריך אסי לוינגר, מנכ"ל חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס. לוינגר מסביר שחברות אלה אינן תחרותיות מול מחירי האנרגיה שמציעות חברות האנרגיה המתחדשת.

לדבריו, ייתכן שהמשבר ייצור אירוע חיובי. לוינגר מתייחס לטיוטת חוק בארה"ב, שלפיה הטבת המס ליזמי אנרגיה מתחדשת תהיה למענק בגובה 30% מההשקעה. אם טיוטת הצעת החוק תתגבש לחקיקה, אנרג'יקס - שמחזיקה בפרויקטים פוטו-וולטאיים בארה"ב בהספק כולל של מאות מגה ואט - תוכל ליהנות מכך.

ייתכן כי החברה תקבל את המענק ישירות, כך שהממשל האמריקאי יסבסד את עלות ההקמה של הפרויקטים, בלי שאנרג'יקס תצטרך להתחלק בהטבות עם שותף פיננסי. היא עושה זאת בפרויקט הראשון שלה בווירג'יניה, כשהיא מקבלת 45 מיליון דולר ממורגן סטנלי בתמורה להטבות מס שמגיעות לפרויקט שהספקו 82 מגה ואט.

אנרג'יקס

לוינגר ציין שבשלב זה לא היתה למשבר הקורונה השפעה מהותית על פעילות החברה. אנרג'יקס מעריכה שלא תהיה השפעה מהותית על פעילותה בטווח הקצר, בין היתר לאור עסקות לקיבוע מחירים או לגידור שערי מטבע חוץ שבהן החברה לוקחת חלק. אנרג'יקס, שמוגדרת כחברה חיונית בכל הטריטוריות שבהן היא פועלת, המשיכה בפעילות כסדרה, בהקמה ותפעול מערכותיה וחוות הרוח שבבעלותה בארץ, בארה"ב ובפולין. יחד עם זאת, החברה החליטה לנקוט משנה זהירות ולהקפיא הקמה של חוות רוח בפולין עד שתחתום על עסקות מכירת חשמל ארוכות טווח. בארה"ב הקפיאה החברה, לפי שעה, את המשא ומתן עם שותפי מס פוטנציאליים עד להתבהרות בנושא הצעת החוק.

להערכת לוינגר, שינוי הטבת המס למענק השקעה עשוי להגדיל את התשואה של הפרויקטים שהחברה יוזמת בארה"ב בנקודת אחוז. אנרג'יקס, שמקימה ומפעילה פרויקטים פוטו-וולטאיים בישראל ובארה"ב ופרויקטים של אנרגיית רוח בפולין, הרוויחה 28 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020, גידול של 14% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. הכנסותיה של אנרג'יקס צמחו ב-6% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2019 והסתכמו ב-70 מיליון שקל.

אתמול חיברה אנרג'יקס לרשת החשמל בארה"ב את חלקו הראשון של פרויקט פוטו-וולטאי כולל של 82 מגה ואט. בעקבות חיבור השלב הראשון, שהספקו 21 מגה ואט, קיבלה אנרג'יקס משותף המס שלה מורגן סטנלי 12 מיליון דולר מתןך 47 מיליון שהיא אמורה לקבל בסך הכל. פרויקט זה צפוי להניב הכנסות של 20 מיליון שקל ורווח גולמי של 16 מיליון שקל בשנה.

הגידול בהכנסות נבע מעלייה של 11% בהכנסות מייצור חשמל בפרויקטים הפוטו-וולטאיים בישראל ל-19 מיליון שקל ברבעון החולף, כתוצאה מהפעלת פרויקט חדש שהספקו 65 מגה ואט. בנוסף, הגידול בהספק הייצור בחוות הרוח בפולין ועלייה במחיר החשמל בפולין שתרמו מיליון שקל קוזז על ידי התחזקות השקל כלפי הזלוטי, שגרעה 2 מיליון שקל מההכנסות.

ההכנסות מייצור תעודות ירוקות (תעודות שמונפקות על ידי רשות החשמל הפולנית כנגד כל מגה-ואט שעה של חשמל מאנרגיה ירוקה, שנסחרות בבורסה ייעודית ונרכשות על ידי יצרני חשמל כדי לעמוד במכסת האנרגיה הירוקה שלה הם מחויבים) צמחו ב-17% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-21 מיליון שקל. הגידול בהכנסות מייצור תעודות ירוקות נבע מעלייה בייצור החשמל ובמחיר התעודות הירוקות ברבעון הראשון של 2020.

אנרג'יקס החלה למכור תעודות ירוקות גם בישראל, בעיקר לחברות היי-טק, וזקפה הכנסה של 236 אלף שקל ממכירתן ברבעון הראשון של 2020. הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של אנרג'יקס ירד ב-2.5% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, והסתכם ב-49 מיליון שקל. הרווח נבע מעלייה של 25% בהוצאות אחזקת המערכת בפולין ל-12 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020, כתוצאה מהפסד של מיליון שקל על ירידה בשווי השוק של מלאי התעודות הירוקות של החברה בפולין, ועלייה בתשלומים על שירותי תפעול חוות הרוח בפולין כתוצאה מגידול בייצור.

הגידול ברווח הנקי, למרות הירידה ב-Ebitda, נובע מקיטון של 78% בהוצאות המימון נטו ל-1.4 מיליון שקל כתוצאה מרישום רווח מהפרשים של 2 מיליון שקל וירידה בהוצאות הריבית כתוצאה מפירעון מוקדם של הלוואה בפולין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות