משבר הקורונה גרם לגידול משמעותי במכירות רמי לוי במארס 2020

הרשת מציינת שהעלייה בשיעורי האבטלה גורמת לאי ודאות בנוגע לגודל הביקוש ותמהיל המוצרים ■ הרווח התפעולי של רמי לוי ירד ב-7% ברבעון הרביעי כתוצאה מירידה במכירות של חנויות זהות וקפיצה בהוצאות המכירה והשיווק ■ החברה שכרה מבעל השליטה חנויות ב-66 מיליון שקל ב-2019

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובד במרכז הלוגיסטי של רמי לוי במודיעין
עובד במרכז הלוגיסטי של רמי לוי במודיעיןצילום: אוהד צויגנברג
יורם גביזון
יורם גביזון

משבר הקורונה גרם לעלייה משמעותית במכירותיה של חברת רמי לוי במארס 2020, אולם החברה מציינת כי העלייה החדה בשיעורי האבטלה גורמת לאי ודאות באשר לגודל הביקוש ולתמהיל סל הקניות.

רמי לוי מציגה שחיקה ברווחיות התפעולית למרות יישום תקן החשבונאות הבינלאומי החדש IFRS16, שמשנה את הסיווג של חוזי החכירה של חנויות, מכניס אותם למאזן ומגדיר אותם כנכס זכות שימוש. התקן החדש מסווג את דמי השכירות כהוצאות פחת וכהוצאות מימון. התוצאה הסופית של היישום בשנותיו הראשונות היא הגדלת הרווח התפעולי במחיר של עלייה חדה בהוצאות המימון. אולם גם גורם זה לא מנע שחיקה בשיעורי הרווחיות התפעולית של רמי לוי.

הרווח הנקי של החברה ירד ב-17% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכם ב-31 מיליון שקל. הירידה ברווח נובעת בעיקר מיישום תקן IFRS16 ומשחיקה ברווחיות התפעולית.

הכנסותיה של רמי לוי צמחו ב-2.7% ברבעון הרביעי בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-1.5 מיליארד שקל. זאת, כתוצאה מפתיחת שלוש חנויות חדשות שהגדילו את שטח המכירה נטו ב-6,463 מ"ר; ירידה של 0.83% במכירות של חנויות זהות, כלומר חנויות שפעלו במתכונת מלאה הן ברבעון הרביעי של 2019 והן ברבעון המקביל ב-2018; ואיחוד המכירות של רשתות קופיקס וגוד-פארם, שלא אוחדו ברבעון המקביל ב-2018, ותרמו הכנסה של 116 מיליון שקל.

הירידה במכירות של חנויות זהות וירידה של 5.5% במכירות הממוצעות למ"ר ברבעון הרביעי בהשוואה למקביל היא אינדיקציה נוספת לרווייה בשטחי המכירות של רשתות המזון, שאינה באה לידי ביטוי בימים חריגים אלה.

קונה בסניף רמי לוי בבני ברקצילום: עופר וקנין

הרווח הגולמי של רמי לוי גדל ב-7.1% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב-342 מיליון שקל - שהם 23.5% מהמחזור לעומת 22.6% מהמחזור במקביל. הגידול ברווח הגולמי והעלייה ברווחיות הגולמית נבעו משיפור בתנאי הסחר, כלומר מחירי רכישה טובים יותר מהספקים ומחיר מכירה ממוצע טוב יותר לצרכן; מהעלייה בנתח המכירות של הרשת; ומאיחוד רשתות קופיקס וגוד-פארם.

הרווח התפעולי של החברה לפני הכנסות אחרות ירד ב-7.1% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב-36 מיליון שקל - שהם 2.5% מהמחזור בהשוואה ל-2.7% מהמחזור במקביל. עם זאת, רמי לוי נהנתה מעלייה של 38% בהכנסות אחרות ל-10 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019, כתוצאה מהכנסה שנזקפה בעקבות החזר מקדמות שניתנו לספקים בגין עבודות שלא בוצעו.

ההתפלגות המגזרית של ההכנסות והרווח התפעולי של רמי לוי מגלה שמגזר החנויות צמח ב-7.1% ברבעון הרביעי בהשוואה למקביל, והכנסותיו הסתכמו ב-1.3 מיליארד שקל. הרווח התפעולי של מגזר חנויות המזון גדל ב-12.2% ברבעון הרביעי בהשוואה למקביל והסתכם ב-29 מיליון שקל - שהם 2.1% מהמחזור בהשוואה ל-2.05% מהמחזור במקביל.

מגזר האחרים של רמי לוי - שכולל את קופיקס, סופר קופיקס, גוד-פארם ורמי לוי תקשורת סלולרית - הציג הכנסות של 116 מיליון שקל, ירידה של 31% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018; ורווח תפעולי של 8 מיליון שקל ברבעון הרביעי, ירידה של 63% בהשוואה לרווח התפעולי ברבעון המקביל. הירידה ברווח וברווחיות התפעולית של החברה נובעת מגידול חד של 9.6% בהוצאות המכירה והשיווק ל-288 מיליון שקל, שהם 19.8% מהמחזור לעומת 18.6% מהמחזור במקביל ב-2018.

הוצאות המימון של רמי לוי ניתרו ל-12.3 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019 לעומת 1.2 מיליון שקל במקביל ב-2018, כתוצאה מיישום תקן IFRS16. עלות שכרו של רמי לוי, המנכ"ל ובעל השליטה, הסתכמה ב-2.4 מיליון שקל ב-2019 וכללה שכר של 1.1 מיליון שקל ומענק של 1.3 מיליון שקל. רמי לוי שכרה חנויות מחברה פרטית שבבעלות רמי לוי בעל השליטה, ומחברות שמוחזקות על ידו בשותפות אחרים, בסכום של 66 מיליון שקל ב-2019 בהשוואה ל-54 מיליון שקל ב-2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?