מכונת המזומנים של ויזל: עודף של חצי מיליארד שקל בתזרים של פוקס ב-2019

שכרו של מנכ"ל פוקס, הראל ויזל, הסתכם בשנה החולפת בכ-7.5 מיליון שקל ■ לפני משבר הקורונה, פוקס סיימה את 2019 עם תוצאות שיא: הרווח הנקי החשבונאי, כולל השפעות יישום התקן החשבונאי IFRS 16, הסתכם ב-241 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
הבעלים של קבוצת פוקס, הראל ויזל
הבעלים של קבוצת פוקס, הראל ויזלצילום: דימה טליאנסקי
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת האופנה פוקס, שבשליטת המשפחות ויזל ופוקס, סיימה את 2019 ברווח נקי מתואם של 155 מיליון שקל, ביחס לרווח נקי כ-153 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד – כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסמה הקבוצה. הרווח הנקי החשבונאי, כולל השפעות יישום התקן החשבונאי IFRS 16, הגיע לשיא והסתכם בכ-241 מיליון שקל. התוצאות נרשמו טרם החלו השפעות משבר נגיף הקורונה על הענף.

פוקס עידכנה בדו"חות ביחס להשפעות משבר הקורונה. החברה ציינה כי בימים האחרונים חלה ירידה מסוימת בכמות המבקרים בקניונים ובמרכזים המסחריים. פוקס הזהירה כי המשך התפשטות הנגיף והרחבת המגבלות על תנועה והתקהלות עלולים להוביל להשפעה שלילית מהותית על תחומי פעילותה. החברה ציינה כי אינה יכולה לאמוד את מלוא ההשלכות האפשריות על הקבוצה.

פוקס ציינה כי המפעלים בסין, המייצרים סחורות עבורה, חזרו לעבודה בתפוקה הולכת וגדלה, כאשר הזמנות הקבוצה לעונת הקיץ הקרובה סופקו. החברה העריכה כי הזמנות הקבוצה לעונת החורף יסופקו בהתאם לצרכיה. בפוקס ציינו כי טרם התקבלו מבעלי המותגים הבינלאומיים שמפעילה הקבוצה עדכונים על השלכות העשויות להשפיע מהותית על פעילותה.

פוקס, שמפעילה 720 חנויות, סיימה את 2019 עם הכנסות של 2.7 מיליארד שקל, ביחס ל-2 מיליארד שקל ב-2018. העלייה נבעה בעיקר מהגדלת של יותר מ-50% במכירות במותגים הלא מסורתיים, שכוללים את תת הרשתות – בילבונג, נייקי ישראל, נייקי קנדה, פוט לוקר, סאקס, יאנגה, טרמינל איקס, ושילב; לצד הרחבת הרכישות באתר האינטרנט של החברה – טרמינל X והשפעת פעילות מועדון כרטיס האשראי, שבה החלה פוקס ברבעון השלישי של 2018.

הגידול נרשם חרף העובדה שב-2019 ספגה פוקס ירידה של כ-3.2% בפדיון בחנויות זהות (מגזר האופנה ופוקס HOME) – כלומר, חנויות שפעלו במתכונת מלאה ב-2018 ו-2019. מדובר בשיעור גבוה ביחס לירידה של 2.3% בענף האופנה כולו, לפי מדד RIS. במגזר מוצרי אווירה וטיפוח חלה עלייה של 4.1% בפדיון בחנויות זהות, ובמגזר הספורט נרשמה עלייה של 26%.

הרווח הגולמי של פוקס הסתכם בכ-1.57 מיליון שקל, כ-56.8% מהמכירות, בהשוואה לרווח גולמי של 1.2 מיליארד שקל, כ-58.8% מהמכירות בתקופה המקבילה ב-2018. הירידה בשיעור הרווח הגולמי נבעה בעיקר מגידול בעלויות הרכש בשל התחזקות הדולר מול השקל; ובקיזוז צמצום ההנחות שניתנו ללקוחות ברשת החנויות בהשוואה ל-2018.

הרווח התפעולי של פוקס עלה ל-349.5 מיליון שקל, כ-12.6% מהמכירות, בהשוואה לכ-181 מיליון שקל, כ-8.7% מהמכירות בתקופה המקבילה ב-2018 – גידול של כמעט פי שתיים. פעילותה של פוקס הניבה עודף של 446 מיליון שקל בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת, בהשוואה ל-234 מיליון שקל ב-2018. נכון לסוף 2019, לחברה יתרות נזילות של יותר מחצי מיליארד שקל.

עלות שכרו של המנכ"ל ומבעלי השליטה, הראל ויזל, הסתכמה בכ-7.6 מיליון שקל – 2.9 מילון שקל מהסכום כתשלום מבוסס מניות (אופציות). עלות שכרו של אסף ויזל, אחיו של הראל ויזל שמכהן כמנכ"ל פוקס ישראל, הסתכמה בכ-2.1 מיליון שקל. עלות שכרה של מיכל ריבקינד פוקס, מנכ"לית רשת צ'ילדרנס פלייס ובתו של אברהם פוקס, מבעלי השליטה, עמדה על 1.7 מיליון שקל.

ויזל מסר: "בשנה זו רשמנו שיפור בכל תחומי הפעילות של החברה, חיזקנו את המותגים הקיימים ועסקנו בפיתוח הפעילויות החדשות, במקביל לשמירה על איתנותה הפיננסית של הקבוצה. ב-2019 הרחבנו את פעילות הספורט בישראל וקנדה ופעלנו ביתר שאת לפתח ולחזק את פעילות האונליין שלנו תחת אתר TERMINAL-X שהמכירות בו זינקו בשנה החולפת בכ-160%. במקביל פעלנו בהתאם ליעדי תוכנית העבודה להגדלת בסיס הלקוחות המשתמשים בכרטיס האשראי של הקבוצה DREAM-CARD VIP מדובר בתחום בעל פוטנציאל הכנסות ורווח משמעותי לקבוצה.

בקבוצה מסרו: "ב-2020 אנו נמשיך להתמקד בפיתוח תחום הספורט בארץ ובחו"ל. בתחילת 2020 חתמנו על הסכמים להפעלת חנויות Nike במספר מדינות באירופה, ואנו מנהלים בימים אלה משא ומתן להפעלת חנויות Foot Locker באירופה. בחודשים הקרובים אנו נתחיל להקים בישראל רשת ספורט מקצועי מולטי ברנד חדשה תחת השםJust Sport שבה נציע לצרכנים מוצרי ספורט מקצועי ואופנת ספורט. אני מאמין כי המשך היישום המוצלח של אסטרטגיית הקבוצה בארץ ובחו"ל יבטיח את צמיחת החברה והשאת הרווח גם בשנים הבאות יחד עם שמירה על יציבותה ואיתנותה הפיננסית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"