או.פי.סי צופה שהפחתת רכיב הייצור תפגע ברווחיה ב-2020

יצרנית החשמל הפרטי הרוויחה 13 מיליון שקל ברבעון הרביעי ■ החברה הפסיקה את המו"מ עם ורידיס על רכישת 20% מתחנת הכוח במישור רותם ■ או.פי.סי צופה שתחנת הכוח החדשה בחדרה תופעל מסחרית ברבעון השני של 2020

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיורא אלמוגי
גיורא אלמוגיצילום: אייל טואג
יורם גביזון
יורם גביזון

זמינות מלאה של תחנת הכוח במישור רותם איפשרה לאו.פי.סי אנרגיה, שבשליטתו העקיפה של עידן עופר, להציג גידול חזק ברווחיה. או.פי.סי אנרגיה, שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, הרוויחה 13 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה להפסד של 2 מיליון שקל ברבעון המקביל לו ב-2018.

הגורם העיקרי למעבר לרווח הוא העובדה שברבעון הרביעי של 2018 ביצעה החברה הבת או.פי.סי רותם (80%) עבודות תחזוקה במשך 45 ימים והשביתה את פעילותה של תחנת הכוח - שהספקה 466 מגה-ואט שהם 4.8% מצריכת החשמל של ישראל. ההשבתה השפיעה לרעה על רווחיותה של החברה ב-2018.

הכנסותיה של או.פי.סי אנרגיה ירדו ב-0.5% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכמו ב-312 מיליון שקל. הירידה בהכנסות נובעת בעיקר מהעובדה שמכירות הקיטור לחברת מפעלי נייר חדרה ירדו ב-13% ברבעון החולף, בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-13 מיליון שקל - כתוצאה מעיתוי חגי תשרי שפגעה בכמויות הנמכרות. השפעה זו קוזזה חלקית בעלייה במחיר הקיטור. גורם נוסף לירידה במכירות היה העובדה שהחברה סיפקה ללקוחותיה ברבעון הרביעי של 2018 חשמל שרכשה מהרשת בשל השבתת תחנת הכוח שלה, ומשום שהחשמל שנרכש מהרשת אינו מזכה את הלקוחות בהנחה.

הרווח הגולמי של או.פי.סי אנרגיה גדל ב-148% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018, והסתכם ב-70 מיליון שקל. הגידול החד ברווח הגולמי הוא תוצאה של העלייה בזמינות תחנת הכוח במישור רותם לרמה של 100% ברבעון הרביעי של 2019, בהשוואה לזמינות של 56% בלבד ברבעון המקביל ב-2018, שבו הושבתה התחנה ל-45 יום לצורך עבודות תחזוקה. השבתת התחנה אילצה את או.פי.סי לרכוש חשמל מהרשת בתמורה כוללת של 92 מיליון שקל ולספק את החשמל במחיר זהה, למעט ההנחה, ללקוחותיה. הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של או.פי.סי צמח ב-92% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכם ב-83 מיליון שקל בשל השפעת ההשבתה ב-2018.

בוחנת הרחבת פעילות

או.פי.סי עידכנה שהמשא ומתן בינה לבין חברת ורידיס, שמחזיקה ב-20% ממניותיה של החברה הבת או.פי.סי רותם שמפעילה את תחנת הכוח במישור רותם הופסק בשלב זה. הסיבה להפסקת המו"מ היא, ככל הנראה, משום שגיל אגמון, בעל השליטה בדלק רכב, החברה האם של ורידיס (70%), דרש עבור האחזקה במניות או.פי.סי רותם מחיר גבוה מ-480 מיליון שקל שהיה המחיר עליו דיווחה או.פי.סי עם תחילת המו"מ ב-2018.

תחנת הכוח רותם של או.פי.סי בנגבצילום: אלבטרוס

או.פי.סי מעדכנת שהיא בוחנת את השתתפותה במכרז על רכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב - שהספקה 1.1 גיגה-ואט ושווייה נאמד ב-2 מיליארד שקל. הגורמים העיקריים שעשויים לגרום לאו.פי.סי לסגת מהמכרז הם, המחירים הגבוהים שמוצעים על נכסיה של חברת החשמל והאפשרות המוגבלת של החברה לנצל את הגמישות במקורות האנרגיה שלה כדי לייעל את פעילות התחנה וזאת בשל העיכוב בהקמת שוק חשמל שבו ניתן יהיה למכור חשמל על בסיס עסקות קצרות טווח.

גורם נוסף הוא שהחברה מעוניינת להרחיב את פעילותה בשוק המתקנים המבוזרים לייצור אנרגיה באתר הייצור של הלקוח. כחלק ממגמה זו הגיעה או.פי.סי להסכמים מסחריים להקמת מתקנים לייצור חשמל באמצעות מנועים שפועלים על גז טבעי ומחוברים לרשת החלוקה (מתח גבוה) בסך 70 מגה-ואט וכן הגיעה להסכמים עם צרכנים שמחוברים לרשת ההולכה (מתח עליון) בהיקף של 16 מגה-ואט.

היתרון ללקוחותיה של או.פי.סי בהסכמים אלה הוא הניצול של כוח רכש הגז הטבעי של או.פי.סי מעסקות תמר, כריש, תנין ולווייתן, וכן חיסכון בתשלומים על הולכת החשמל ברשת ההולכה של חברת החשמל וכן חסכון ברכש חשמל בתעריפי השיא של הקיץ (תעריף פסגה). או.פי.סי מצדה נהנית מהתעריף הספק שהמדינה משלמת למתקנים אלה עבור העמדת זמינות לרשת והחיסכון בהשקעה ברשת ההולכה. או.פי.סי גם חוסכת לעצמה את הצורך לרכוש חשמל מהרשת בתעריפים הגבוהים של שיא הביקושים כדי לעמוד בהתחייבויותיה ללקוחות.

או.פי.סי עידכנה שהורדת רכיב הייצור ל-2020 ב-8%, כתוצאה מהירידה במחיר הגז הטבעי שחברת החשמל רוכשת מספקיה, תשפיע לרעה על תוצאותיה הכספיות. רכיב הייצור נקבע על ידי רשות החשמל בתחילת כל שנה קלנדרית והוא הבסיס למחיר שאו.פי.סי גובה מלקוחותיה.

החברה עדכנה גם שההפעלה המסחרית של תחנת הכוח החדשה בחדרה, בטכנולוגיה של קוגנרציה (ניצול החום שנוצר בהפעלת הטורבינות לייצור קיטור שמניע טורבינה נוספת) והספקה 148 מגה-ואט, תחל ברבעון השני של 2020.

עלות שכרו של גיורא אלמוגי, מנכ"ל או.פי.סי ב-2019 הסתכמה ב-4.4 מיליון שקל וכללה שכר בסיס של 2.4 מיליון שקל, מענק של 1.5 מיליון שקל, תשלום מבוסס מניות של 517 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"