הקורונה מכה בדלתא: יחתוך כ-30% מהרווח התפעולי ברבעון הראשון; המניה צונחת

חברת האופנה מעריכה כי נגיף קורונה יגרע 9-7 מיליון דולר מהרווח התפעולי ברבעון הראשון של 2020 ■ החברה העריכה כי הפגיעה תתמתן במחצית הראשונה ל-7-5 מיליון דולר ■ מכירות דלתא הגיעו ב-2019 לשיא - כ- 1.7 מיליארד דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייזיק דבח, מנכ"ל דלתא גליל, במפעלי החברה
אייזיק דבח, מנכ"ל דלתא גליל, במפעלי החברהצילום: רמי שלוש
ערן אזרן
ערן אזרן

יצרנית האופנה דלתא גליל, שבשליטת אייזיק דבח, הזהירה היום, במסגרת הדו"חות השנתיים, כי אפקט וירוס הקורונה עלול לגרוע 9-7 מיליון דולר מהרווח התפעולי ברבעון הראשון של 2019. מדובר בשיעור גבוה של 25%-33% מהרווח התפעולי הצפוי לרבעון הראשון של 2020 (לפי ממוצע רבעוני).

דלתא העריכה כי הפגיעה תתמתן במחצית הראשונה לכ-5-7 מיליון דולר, בשל העברת חלק מפעילות הייצור וההזמנות לרבעון השני של 2019, תחת ההנחה שהעבודה בסין תחזור לשגרה. מניית דלתא נופלת במסחר בכ-5%. ממתחילת 2020 כבר צנחה המניה בכ-25% - ושווי החברה ירד מתחת ל-2 מיליארד שקל.

דלתא גליל

דלתא, שבשליטת אייזק דבח, מחזיקה בחמישה מפעלי ייצור בסין - חלקם בבעלות מלאה וחלקם בשיתוף עם אחרים. בדלתא ציינו כי "ככל שתימשך השבתת מפעלי הייצור של החברה או של קבלניה וספקיה בסין, או שהחזרה של המפעלים לעבודה סדירה בתפוקה מלאה תתעכב - עלולה להיות לכך השפעה שלילית על תוצאותיה העתידיות החברה".

במטרה לבלום את התפשטות וירוס הקורונה, הרשויות בסין הטילו חופשה כפויה על האזרחים במדינה והאריכו את חופשת החגים – כך שהעובדים במפעלי דלתא, כמו גם קבלני המשנה, לא הגיעו לעבודה, והייצור נעצר באופן מלא או חלקי. דלתא מסרה כי נכון לפרסום הדו"חות, מפעלי הקבוצה בסין וכן מרבית קבלני המשנה וספקיה העיקריים חזרו לעבודה לאחר חופשת החגים המוארכת.

"החזרה לפעילות הינה הדרגתית, כאשר בכל יום חוזרים עובדים נוספים. הצפי הוא, נכון למועד זה, שבתוך מספר שבועות תהיה חזרה לעבודה סדירה", נכתב. בדלתא ציינו כי הארכת החופשה, השבתת הייצור והדרגתיות החזרה לעבודה הביאו להשפעה מצטברת על פעילות הייצור של החברה, קבלני המשנה וספקיה – ותפגע ברווח התפעולי ברבעון הראשון – וב-2020 כולה.

"בקשר יומיומי עם המפעלים"

"אנחנו בקשר עם המפעלים בסין כל יום – הדברים לאט-לאט מסתדרים", אמר דבח. "עד אתמול כבר 60% מהעובדים חזרו לעבוד, ואנחנו מקווים שזה ישתפר. זה לא קל. אנחנו מייצרים בסין בעיקר חזיות אל תפר (SEAMLESS). יש לנו שלושה מפעלים של בוגארט בדרום סין, ועוד שני מפעלים בבעלות משותפת. המפעלים לא נמצאים באזור הבעייתי של חוביי.

"למפעלים בסין יש תקורות קבועות – ולכן אנחנו מפסידים כשלא מייצרים. אנחנו עוד לא ראינו את המשבר מחוץ מסין – כרגע, לא רואים שום משבר באירופה או באמריקה; הבחירות ממשיכות בקצב רגיל בארה"ב, והקניות ממשיכות. ההערכה שלנו היא שלא צפוי משבר כמו בסין בארה"ב או באירופה. אני מעריך שתוך חודש-חודשיים, שניכנס לקיץ, המשבר יעבור, כך שהקורונה יהיה אירוע עם השפעות חד פעמיות.

"צריך להדגיש שהייצור בסין הוא רק חלק קטן מהייצור של דלתא. יש לנו קווי ייצור נוספים בבנגלדש ובמצרים – והמפעל החדש שפתחנו בווייטנאם. מבחינתו, למרות שיש פגיעה בטווח הקצר, בטווח הבינוני זו דווקא הזדמנות עבור דלתא. הרבה מהלקוחות רצו שנייצר פחות בסין, והעדיפו לצאת משם בגלל מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והמכסים החדשים. עכשיו, גם אף אחד לא יכול להגיע לסין – כך שלקוחות חדשים יעדיפו להעביר הייצור לווייטנאם או מצרים", אמר דבח.

דחייה של הכנסות בסך 15 מיליון דולר

בדלתא ציינו עוד שהאירועים בסין יביאו לדחייה (shift) במועדי אספקת הזמנות וההכנסות בגינן מהרבעון הראשון לשני של 2020 בסך של כ-15 מיליון דולר. להערכת דלתא, הדחייה תביא לקיטון של כ-3 מיליון דולר ברווח התפעולי ברבעון הראשון של 2019. החברה העריכה את סך הפגיעה החד-פעמית ברווח התפעולי ברבעון הראשון בטווח של 9-7 מיליון דולר, כאמור.

בדלתא העריכו שמרבית ההשפעה צפויה להתקזז ולהשפיע באופן חיובי על תוצאות הרבעון השני, לאחר המשלוח המאוחר של ההזמנות. להערכת דלתא, ההשפעה המצטברת במחצית הראשונה של השנה צפויה להסתכם בכ-7-5 מיליון דולר, וזאת תחת ההנחה שפעילות הייצור תשוב לסדרה. דלתא ציינה כי היא פועלת מול מפעליה, קבלני המשנה וספקיה במדינות שאינן סין, על מנת להסיט אליהן חלק מפעילות הייצור והרכש, ככל שניתן.

אסף אלפרוביץ, סמנכ"ל הכספים של דלתא, ציין כי תחשיב הפגיעה ברווח התפעולי מבוסס על שלושה אלמנטים: "הראשון והמשמעותי מתייחס למפעלים של בוגארט. ככל שאין חזרה לעבודה מלאה, אז יש פגיעה בתפוקות והוצאות קבועות שאנחנו סופגים ואותם הערכנו ב-3.5 מיליון דולר. בהנחה שתוך מספר שבועות תהיה חזרה סדירה לעבודה, אז מדובר באפקט זמני, שילך וייחלש. שני אלמנטים נוספים שתרמו לפגיעה ברווח התפעולי הן אפקט עיכוב משלוחים, ועלויות של הובלה אווירית, שהיא יקרה יותר, במטרה לסגור את פערי הזמנות ולהאיץ את קצב המשלוחים".

למרות הפגיעה הצפויה ברבעון הראשון של 2020, דלתא סיימה את 2019 עם תוצאות משופרות. הודות לרכישות שביצעה וצמיחה אורגנית, מכירות החברה צמחו בכ-13% ל-1.69 מיליארד דולר, לעומת 1.50 מיליארד דולר ב-2018. הרווח התפעולי הסתכם בכ-103.7 מיליון דולר, עלייה של 29% לעומת 2018. הרווח התפעולי, בנטרול סעיפים חד פעמיים, גדל ב -8% ל-106 מיליון דולר.

הרווח הנקי ב-2019 עלה ב-20% ל 57.7 מיליון דולר, לעומת 48.2 מיליון דולר בשנת 2018. בנטרול סעיפים חד פעמיים, הרווח ירד ל-60.2 מיליון דולר, לעומת 60.5 מיליון דולר אשתקד. החברה הכריזה על דיווידנד של 6.5 מיליון דולר, או 0.255 דולר למניה, שיחולק ב- 17 במארס 2020. המועד הקובע לחלוקה יהיה ארבעה במארס 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה