הרווח של פז ירד ב-80% כתוצאה מנפילה במרווח הזיקוק

הפסד תפעולי של 52 מיליון שקל במגזר הזיקוק קוזז חלקית בלבד על ידי גידול ברווחי תחנות התדלוק ורשת Yellow ועלייה ברווחי פזגז ופז שמנים ■ החברה קיבלה הערכת שמאות שלפיה שווי הנדל"ן בבעלותה גבוה ב-777 מיליון שקל מערכו במאזני החברה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונה פוגל וצדיק בינו
יונה פוגל וצדיק בינוצילום: מוטי קמחי
יורם גביזון
יורם גביזון

הרעה בתוצאות בית הזיקוק באשדוד, קפיצה בהוצאות המימון ויישום תקן חשבונאי חדש בנושא חכירות תפעוליות - גרמו לירידה חדה ברווחי חברת פז ברבעון השני של 2019.

הרווח המתואם של פז ברבעון השני של 2019 הסתכם ב-24 מיליון שקל - ירידה של 80% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. הכנסות פז ירדו ב-6% ברבעון השני של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, כתוצאה מירידה במחיר הנפט - שגרמה לירידה במכירות בית הזיקוק, והסתכמו ב-3.5 מיליארד שקל. ירידה זו התקזזה עם גידול במכירות רשת חנויות הנוחות Yellow ברבעון החולף.

הרווח הגולמי המתואם של פז ירד ב-20% ברבעון השני של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018 כתוצאה מירידה במרווח הזיקוק כלומר הפער בין מחיר תזקיקי הנפט כמו בנזין דלק סילוני ומזוט לבין מחיר הנפט הגולמי שמשמש בייצורם, והסתכם ב-363 מיליון שקל.

הרווח התפעולי המתואם של פז, שמנוהלת על ידי יונה פוגל, ירד ב-47% ברבעון השני של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכם ב97 מיליון שקל. הגורם העיקרי לירידה ברווח התפעולי המתואם של פז ברבעון החולף היה מגזר הזיקוק, שספג הפסד תפעולי מתואם של 52 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, לעומת רווח תפעולי מתואם של 49 מיליון שקל.

קריסה במרווח הזיקוק

הגורמים למעבר להפסד תפעולי מתואם היו קריסה במרווח הזיקוק המתואם של פז ל-4.4 דולרים לחבית ברבעון השני של 2019, בהשוואה למרווח זיקוק מתואם של 7.6 דולרים לחבית ברבעון המקביל ב-2018. מרווח הזיקוק של בית הזיקוק של פז כולל את הפער בין מחירי הנפט הגולמי לבין מחירי התזקיקים, השפעה מבנה השוק כלומר הפער בין מחיר הנפט הגולמי למסירה מידית (ספוט) לבין המחיר העתידי של הנפט הגולמי שמשפיע על גודל הרווח או ההפסד שמפיקה פז מעסקות גידור הנפט הגולמי.

הירידה במרווח הזיקוק נובעת ממבנה השוק הנסוג (Backwardation), כלומר העובדה שמחיר החוזים העתידיים נמוך ממחיר השוק למסירה מיידית, כך שכשפז מגדרת את הנפט הגולמי שהיא רוכשת, היא מפסידה כסף.

חנות נוחות של פז, yellow

מבנה השוק הנסוג הקטין את מרווח הזיקוק המתואם של פז בדולר לחבית. הירידה בתופעת ה Backwardation ל-35 סנט לחבית תאפשר לפז לגוון את מקורות הרכש של הנפט הגולמי ולנצל את עודף הנפט הגולמי בארה"ב.

פגיעה נוספת, של 80 סנט לחבית, נבעה מהעלייה בפרמיה שהחברה משלמת על הנפט שרכשה מאזרבייג'אן, וכן תקלה באחת משתי תחנות הכוח של פז, שהקטינו את מרווח הזיקוק של פז ב-50 סנט לחבית ברבעון השני של 2019 .

פז נפגעה גם מירידה של 6% במרווח הזיקוק של הבנזין, המהווה 40% מתמהיל הזיקוק של החברה ל-10.2 דולרים לחבית ברבעון השני של 2019, בהשוואה ל-10.9 דולרים לחבית ברבעון המקביל לו ב-2018. זאת, לצד ירידה של 9% במרווח הזיקוק של הדלק הסילוני ברבעון החןלף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018.

שיפור במגזר הקמעונות

התוצאות העגומות של מגזר הזיקוק פגעו בשיפור בשני מגזרי הפעילות האחרים של החברה. הרווח התפעולי של מגזר הקמעונות והמסחר צמח ב-2.5% והסתכם ב--83 מיליון שקל. זאת, הודות לגידול בכמויות הנמכרות וצמיחה של 8% במכירותיה של רשת חנויות הנוחות Yellow ברבעון החולף בהשוואה למקביל לה ב-2018. המכירות הסתכמו ב-232 מיליון שקל, הודות לגידול במספר העסקות וגידול בסל הקניות הממוצע, שנבע מגיוון סל המוצרים והגידול במספר ההורדות של האפליקציה.

התוצאות הטובות של מגזר הקמעונות והמסחר בולטות על רקע הורדת מרווח השיווק על בנזין 95 ב-4.7 אגורות לליטר, שהקטין את הרווח התפעולי של המגזר ב-6 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, וקוזזו חלקית בהשפעה חיובית של 2 מיליון שקל מיישום תקן IFRS16.

תוצאות מגזר הקמעונות והמסחר, שמפעיל 272 תחנות תדלוק ו-242 חנויות ברשת Yellow, יושפעו לטובה ברבעון הרביעי מעדכון חיובי של 1.9 אגורות לליטר החל באוקטובר 2019.

מגזר התעשייה צמח ב-30%

מגזר התעשייה - שכולל את חברת פזגז, שמשווקת גז פחמני מעובה ללקוחות עסקיים ול-600 אלף בתי אב, חברת פז שמנים ודלקים וחברת פזקר, שמייצרת ומשווקת חומרי איטום לבנייה וחברת פז שירותי תעופה, שמספקת שירותי תדלוק מטוסים - הציג שיפור ניכר בתוצאותיו. הרווח התפעולי של מגזר זה גדל ב-30% ברבעון השני של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו אשתקד, והסתכם ב-43 מיליון שקל.

הגידול ברווח התפעולי נובע בעיקר מגידול של 45% ברווח התפעולי של פז שמנים וכימיקלים בעקבות גידול במכירות ותוכנית התייעלות, ומגידול של 23% ברווח התפעולי של פזגז ברבעון השני של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 ל-27 מיליון שקל למרות ירידה של 13% בהכנסות ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018, לרמה של 200 מיליון שקל.

פז מעדכנת שעל פי הערכות שמאים שקיבלה, שווי הנדל"ן שבבעלותה הוא 2.3 מיליארד שקל - גבוה ב-777 מיליון שקל לפני מס ו-600 מיליון שקל נטו מערכו בספרים. עיקר השווי העודף (560 מיליון שקל) נובע משווי הנדל"ן בתחנות התדלוק שבבעלות החברה.

פז החליטה שלא לשערך את הנדל"ן בשל כניסתו לתוקף של תקן IFRS 16, שמחייב את החברה לשערך גם תחנות בחכירה קצרה. הרווח הנקי המתואם של פז נפגע מקפיצה של 85% בהוצאות המימון של החברה ל-61 מיליון שקל, כתוצאה מיישום התקן החשבונאי IFRS 16 בנושא חכירות תפעוליות , שגרמה לירידה נטו של 5 מיליון שקל ברווחי החברה ברבעון החולף. זאת, לצד השפעת העלייה של 1.5% במדד המחירים ברבעון השני של 2019 על איגרות החוב צמודות המדד שהונפקו על ידי פז.

פוגל ציין כי החברה צופה לגידול בביקוש לבנזין בתחנות התדלוק שלה כתוצאה מהורדת ההטבות לרכב ירוק ב-2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"