חמת עברה להפסד של 7 מיליון שקל בעקבות סגירת מפעל חרסה והירידה בביקושים

מניית חמת מגיבה לפרסום הדו"חות בירידה של 2%, שמשלימה ירידה של 9% מתחילת 2019 ■ הכנסותיה של חמת ירדו ב-1% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-106 מיליון שקל

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב גולן
יואב גולןצילום: אילן אסייג
יורם גביזון
יורם גביזון

דו"חות מאכזבים לחמת, קבוצת חברות שמייצרות, מייבאות ומשווקות מוצרי גמר בנייה כמו כלים סניטריים וברזים. החברה הפסידה 7.4 מיליון שקל ברבעון השני של 2019 לעומת רווח של 2.9 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. מניית חמת מגיבה לפרסום הדו"חות בירידה של 2%, שמשלימה ירידה של 9% מתחילת 2019.

הגורם העיקרי להפסד הוא הפרשה של 13.1 מיליון שקל על מחיקת יתרת הציוד הקבוע והתשתיות של מפעל הכלים הסניטריים של החברה הבת חרסה בבאר שבע, וכן מחיקת מלאי חומרי גלם ומלאי בתהליך והוצאות נוספות לסגירת המפעל.

המחיקה נדרשה לאחר שדירקטוריון חמת החליט באפריל 2019 לסגור את המפעל של חרסה. זאת על רקע השחיקה המתמשכת ברווחיותו; הירידה ביעילות הייצור בשנים האחרונות, בין היתר בשל העלאת שכר המינימום ותיקון חוק שעות העבודה; קושי בפיתוח וייצור מוצרים חדשים, למרות ההשקעות שנעשו בציוד ובתשתיות ייצור; וירידה במחזור המכירות, בין היתר בשל מדיניות מחיר למשתכן וירידה בייצוא - על רקע ייסוף השקל והחרפת התחרות בייבוא מהמזרח הרחוק, לצד ירידה במחירי המכירה.

הכנסותיה של חמת, שבשליטת יואב גולן (57%), ירדו ב-1% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-106 מיליון שקל. עיקר הירידה בהכנסות נבע מקיטון של 39% במכירות של כלים סניטריים בישראל ל-8.5 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, כתוצאה מהליכי הסגירה של מפעל הייצור בבאר שבע וירידה בביקושים. חמת נפגעה גם מקיטון של 6% במכירות הברזים ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2018 לרמה של 18.5 מיליון שקל, בשל הירידה בביקוש בשוק המקומי.

הנסיגה בחרסה ובחמת קוזזה חלקית על ידי גידול של 11% במכירות של חזי בנק, החברה הבת (100%) בתחום הקמעונות והקרמיקה, ל-37 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, לאחר שחזי בנק עברה למכור ישירות לפרויקטים מסחריים. לקיזוז הנסיגה תרמו גם הכנסות של 1.4 מיליון שקל מהפעלת מפעל הכלים הסניטריים בטורקיה, שנועד להחליף את מפעל חרסה בבאר שבע.

חמת עברה להפסד תפעולי של 6.3 מיליון שקל ברבעון השני של 2019 לעומת רווח תפעולי של 6.9 מיליון שקל במקביל ב-2018, בעיקר כתוצאה מההפרשה לסגירת מפעל חרסה בבאר שבע, אולם גם הרווח התפעולי מפעולות מתמשכות ירד ב-18% ברבעון השני בהשוואה למקביל ב-2018 - והסתכם ב-6.4 מיליון שקל. הירידה ברווח התפעולי השוטף נבע מירידה של 18% ברווח התפעולי של מגזר הברזים בשל הירידה במכירות; ממעבר להפסד תפעולי של 857 אלף שקל במגזר ההפצה בשל העלויות של המעבר למרכז לוגיסטי חדש; ומירידה של 561 אלף שקל (22%) ברווח התפעולי מייבוא כלים סניטריים.

גורמים אלה קוזזו חלקית על ידי מעבר של החברה הבת חזי בנק לרווח תפעולי של 3.5 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 321 אלף שקל ברבעון המקביל, שבו הופחת צבר ההזמנות בחזי בנק כחלק מהקצאת עלויות הרכישה שלה על ידי חמת; וכן על ידי ירידה של 54% בהפסד התפעולי של החברה הבת Manisa בטורקיה, שמייצרת כלים סניטריים, ל-426 אלף שקל ברבעון השני של 2019.

במקביל לפרסום התוצאות הכספיות, הודיעה חמת על מימוש אופציית רכש ל-15% ממניותיה של Manisa תמורת 200 אלף יורו, כך שהחברה הבת הטורקית תעבור לבעלותה המלאה של חמת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי