סלקום מסכמת עוד רבעון גרוע: הפסידה 35 מיליון שקל

החברה רשמה ירידה בהכנסות מתחום שירותי הסלולר במגזר הנייד של 3.5%, לצד גידול של 4% בהכנסות משירותים במגזר הנייח - בעיקר בשל שירותי טלוויזיה ואינטרנט על גבי סיבים אופטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר שטרן
ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: עופר וקנין

המצב הקטסטרופלי בשוק התקשורת, שהוביל להורדת הדירוג של סלקום וקריסת המניה בבורסה, ממשיך להתבטא גם בתוצאות החברה ברבעון השני של 2019.

לחברת דיסקונט השקעות היתה הרבה תקווה שסלקום תחלק דיווידנד, כדי להרגיע מעט את נושיה, אולם לא ניתן לאתר אחד כזה בדו"חות סלקום.

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, אמר כי "בעלי המניות של סלקום כיום לא נמצאים במצב טוב. הדיון עבר מנושא המניה, לשאלת ניהול ההתחייבויות הפיננסיות של סלקום - מעבר שאינו מבשר טובות לבעלי המניות".

החוב ברוטו של סלקום נכון לסוף הרבעון השני של 2019 מסתכם ב-3.741 מיליארד שקל, בקיזוז המזומנים בסך 1.283 מיליארד שקל שמצויים בקופתה. הדו"חות של סלקום מדגישים את ריבוי הספקות הקיימים בשוק לגורל החוב נטו של החברה, בסך 2.458 מיליארד שקל - חוב שיהיה קשה לה לשרת עם תזרים מזומנים שוטף פנוי של 55 מיליון שקל ברבעון.

חוב זה חתך משמעותית את שורת הרווחים של סלקום ברבעון השני, בשל העלייה בהוצאות הפרשי ההצמדה והעלייה של 1.5% במדד המחירים לצרכן. שהובילו את סלקום להציג בדו"חותיה הוצאות מימון גבוהות של 52 מיליון שקל, לעומת הוצאות של 46 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, ו-43 מיליון שקל ברבעון השני של 2018.

למרות שמנכ"ל סלקום, ניר שטרן, טען בדו"חות כי לסלקום יש כיום "נגישות לשוק ההון ושוק החוב בישראל", קשה יהיה לחברה למחזר חובות שחלק מהחוב כבר נסחר בשוק בתשואה גבוהה, המתקרבת ל-7%.

המשמעות של גיוס במצב זה היא שאם החברה תחליט למחזר את חובות בתשואה כה גבוהה, היא תיהפך מיידית לחברה שלא יכולה לייצר תשואה לבעלי מניותיה.

החברה סיכמה את הרבעון השני עם הפסד של 35 מיליון שקל - כ-2 מיליון שקל פחות מהרבעון המקביל ב-2018, ופי יותר מ-2 מהרבעון הראשון של 2019, אז הציגה החברה הפסד של 16.3 מיליון שקל.

בנוסף, הכנסות החברה ממשיכות להישחק. סלקום הכניסה 920 מיליון שקל ברבעון השני של 2019 כ-7 מיליון שקל פחות מהרבעון המקביל, ו-8 מיליון שקל פחות מהרבעון הראשון של 2019.

ההכנסות מתחום הסלולר ירדו ב 3.4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, אך לדברי דטנר יש להביא בחשבון שיש גידול לא ידוע בתשלומים מגולן טלקום ו-WE4G, כך שהשחיקה בפועל גדולה יותר, ולדעתו קרובה יותר ל-5%.

מספר מנויי הסלולר של החברה היה ברבעו ןהשני של 2019 2,745,000 מנויים - ירידה של 2.3% לעומת הרבעון הראשון של 2019. לאחר שהחברה גרעה כ-150 אלף מנויים שלא ייצרו הכנסה מינימלית, סלקום הצליחה להגדיל את מצבת לקוחות הסלולר ב-45 אלף לקוחות.

שיעור הנטישה ממשיך להיות גבוה עקב התחרות העזה בשוק הסלולר, והסתכם ב-11.3%, לעומת 12.6% ברבעון המקביל. ההכנסה החודשית הממוצעת למנוי סלולר ARPU הסתכמה ב-51.9 שקל, לעומת 51.8 שקל ברבעון המקביל. "סלקום גרעה מספר מנויים שניפחו את ההכנסה הממוצעת פר משתמש". הסביר אחד האנליסטים.

גם במכירת ציוד הקצה , מתחוללת מגמה שלילית, ממנה סובלות כל החברות, והמכירות ירדו ב-3.4% בהשוואה לרבעון המקביל, בעיקר בשל ירידה במכירות ציוד במגזר הקווי.

צמיחה במגזר הקווי והטלוויזיה

גידול יחיד בהכנסות הצליחה סלקום להציג במגזר הקווי, שהכנסותי גדלו ב-4% כתוצאה מהגידול במנויי הטלוויזיה האינטרנט, אולם השחיקה בשירותי השיחות הבינלאומיות קיזזה גידו זה.

במגזר הטלוויזיה, סלקום רשמה גידול של 12 אלף לקוחות, בהשוואה לגידול של 8,000 לקוחות ברבעון הקודם. "חלק מהגידול מוסבר על ידי מכירות של שירותי stand-alone, גישה דרך אפליקציה ולא במסגרת חבילת טריפל", אמר דטנר.

הרווחיות הגולמית של סלקום נשחקה ב-3.6% והסתכמה ב-241 מיליון שקל, ושיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות הסתכם ב-26.2%, לעומת 27.2% ברבעון השני של 2018.

דטנר מסביר כי "השוק ציפה לרבעון קשה וקיבל אותו. יש שחיקה בפעילות, ומדד גבוה הוביל לגידול בהפסד. אבל מה שיותר מדאיג, זה כל מה שמתרחש סביב סלקום. יש יותר סימנים בשוק הסלולר שהוא לא צפוי להתאושש בזמן הקרוב, והתחומים האחרים לא יפצו על השחיקה בסלולר, שהובילה למחיקות של סלקום ופלאפון בדו"חות דיסקונט השקעות ובזק. סלקום עושה מאמצים רבים להציג תזרים חיובי, הם הורידו השקעות ומנסים לתת דגש על התזרים"

דטנר ציין כי "אנחנו לא יכולים בשלב לדבר על קריסה של חברות הסלולר, אבל שוק ההון לא יהיה נגיש להן אם הן לא ינהלו נכון את ההתחייבויות הפיננסיות שלהן. כעת סלקום צריכה להתמודד אתן תחת ההנחה שלא יהיה שיפור במצב שוק התקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים