בעקבות השבתה חלקית של מאגר תמר: הרווח של דלק קידוחים ירד ב-30%

תקציב הפיתוח של מאגר לוויתן נמוך ב-100 מיליון דולר מהמתוכנן, והחברה הודיעה כי תחלק דיווידנד של 150 מיליון דולר ■ 90% מעבודות הפיתוח של פרויקט לוויתן הושלמו וחלקה העליון של האסדה יותקן בשבועות הקרובים

יורם גביזון
יורם גביזון
קידוח לוויתן
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס
יורם גביזון
יורם גביזון

הרווח של שותפות דלק קידוחים שבשליטת דלק (59% ) ירד ב-30% ברבעון השני של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-45 מיליון דולר. הירידה ברווח נובעת בעיקר בהפסד בבוררות עם חברת או.פי.סי רותם מקבוצת עידן עופר, גידול בהוצאות ההפקה והשבתת מאגרי ותטיס לכמה ימים בשל המצב הביטחוני והפעלת מאגרי תמר ותטיס במחצית מקיבולתם בשל עבודות תחזוקה ושדרוג במערכת ההפקה של תמר.

דלק קידוחים מדווחת ש-90% מפרויקט הפיתוח של מאגר לווייתן הושלם. הפרויקט ממשיך להתקדם על פי לוח הזמנים המתוכנן והשותפות צופה שגז טבעי יוזרם למשק המקומי ולייצוא כבר בסוף 2019. השותפות מגלה שעם סיומן של עבודות הקידוחים והנחת כלל הציוד הימי סביב בארות הקידוח הודיע מפעיל פרויקט לווייתן לשותפים בו שההוצאות בפועל עבור העבודות נמוכות ב-100 מיליון דולר מהתקציב המקורי שאושר על ידי השותפים. הודעה זו תומכת בחלוקת הדיווידנד של 150 מיליון דולר, שהוכרזה על ידי דירקטוריון השותפות ושיסייע לבעלת השליטה קבוצת דלק לממן את עסקת רכישת נכסי הנפט והגז של שברון, תמורת 2.2 מיליארד דולר.

הכנסותיה של דלק קידוחים, שמנוהלת על ידי יוסי אבו, ממכירת גז טבעי וקונדנסט (גז טבעי מעובה) ירדו ב-9.8% ברבעון השני של 2019 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכמו ב-102 מיליון דולר. הירידה בהכנסות נובעת מקיטון של 20% בתפוקת הגז הטבעי והקונדנסט ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018.

הקיטון בהכנסות נובע גם מירידה של 4% במחיר הממוצע של גז טבעי שנמכר ומירידה של 13% במחיר הממוצע של קונדנסט שנמכר ברבעון השני של 2019 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2018. גורם נוסף לירידה בהכנסות היה קבלת פסק הבוררות עם או.פי.סי רותם בנוגע לתעריף ייצור החשמל, שגרמה לירידה של 9 מיליון דולר בהכנסות. ההפסד בבוררות גרר מאבק משפטי בין שותפות דלק קידוחים לבין דלק אנרגיה וקבוצת דלק.

שותפות דלק קידוחים טענה במכתב מ-31 ביולי 2019 שכתוצאה מההפסד בבוררות שילמה תמלוגים גבוהים מדי לדלק אנרגיה ולדלק בסכום של 300 אלף דולר, ודרשה מהן להשיב את הסכום. דלק אנרגיה ודלק התנגדו לדרישה במכתב מ-6 באוגוסט, ובאותו יום הודיעה להן דלק קידוחים שתקזז את הסכום מהתשלום הבא של תמלוגים. היא נענתה במכתב שדלק אנרגיה ודלק מתנגדות לקיזוז.

הרווח התפעולי של דלק קידוחים ירד ב-37% ברבעון השני של 2019 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-46 מיליון דולר. הירידה ברווח התפעולי נובעת מירידה בהכנסות וכן מגידול של 80% בעלות הפקת הגז והקונדנסט, בשל עבודות התחזוקה של ציוד במאגר תמר, שהחלו במחצית השנייה של 2018. גורמים נוספים ששחקו את הרווח התפעולי ברבעון השני של 2019 הם גידול של 47% בהוצאות הפחת האזילה וההפחתות ל-16.6 מיליון דולר ברבעון החולף, בשל עדכון עלויות הסילוק בפרויקט ים תטיס ב-6 מליון דולר.

שורת הרווח הנקי נפגעה בין היתר מהעובדה שברבעון השני של 2018 עדיין זקפה דלק קידוחים את חלקה ברווחי תמר פטרוליום, בסכום של 4.4 מיליון דולר. זאת על אףשהחל מהרבעון הראשון של 2019 חדלה דלק קידוחים להיות בעלת השפעה מהותית על תמר פטרוליום, נוכח מכירת חלק מאחזקותיה וירידת חלקה בה ל-13% והתפטרות יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, מתפקיד הדירקטור. דלק קידוחים שינתה את הדיווח על השקעתה בתמר פטרוליום משיטת השווי המאזני והחלה לטפל בה כנכס פיננסי שהשינויים בשוויו ההוגן נזקף לרווח כולל אחר.

שורת הרווח הנקי של דלק קידוחים נהנתה מירידה של 95% בהוצאות המימון נטו ל-448 אלף דולר ברבעון השני של 2019, כתוצאה מפירעון מוקדם של אגרות החוב שהונפקו על ידי החברה באוגוסט 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית