רכישת תעש שחקה את הרווחיות של אלביט מערכות ברבעון הראשון של השנה

אלביט מערכות הרוויחה 50 מיליון דולר ברבעון הראשון לאחר שהכנסותיה חצו את רף מיליארד הדולר ■ צבר ההזמנות צמח ל-9.7 מיליארד דולר בעקבות רכישת תעש ■ בוצי מכליס: "תעש עברה לרווח כבר ברבעון הראשון וצעדי ההתייעלות יבואו לידי ביטוי ברבעונים הקרובים"

יורם גביזון
יורם גביזון
משקפת של אלביט מערכות
משקפת של אלביט מערכותצילום: אלביט מערכות
יורם גביזון
יורם גביזון

"אלביט במקום מצוין. תעש הרוויחה כבר ברבעון הראשון של 2019 וצעדי ההתייעלות שנעשו בה יבואו לידי ביטוי ברבעונים הבאים. הסינרגיות בינה לבין אלביט גדולות משהערכנו והגידול ביצוא שלה מוקדם משהערכנו" - כך אמר בוצי מכליס, מנכ"ל אלביט מערכות, לאחר פרסום התוצאות הכספיות של החברה לרבעון הראשון של 2019 .

בוצי מכליס, מנכ"ל אלביט מערכותצילום: אסף שילה / ישראל סאן

אלביט מערכות הרוויחה 50 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019, גידול של 1.7% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. הכנסותיה של אלביט מערכות צמחו ב-25% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכמו ב-1.021 מיליארד דולר.

עיקר הגידול בהכנסותיה של החברה נובע מרכישת חברת תעש תמורת 495 מיליון דולר בנובמבר 2018, ומרכישת חברת Univeral Avionics שמתמחה בפיתוח מערכות אוויוניקה לתעופה האזרחית תמורת 120 מיליון דולר באפריל 2018. לדברי מכליס, הצמיחה האורגנית של אלביט מערכות, כלומר הגידול במכירות בנטרול רכישת שתי החברות, היתה 4%-5% , כך שהחברות הנרכשות תרמו 165 מיליון דולר להכנסותיה של החברה ברבעון החולף.

הרווח הגולמי של אלביט מערכות גדל ב-18% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכם ב-277 מיליון דולר שהם 27.2% מהמחזור - לעומת 28.8% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018 . הגורם העיקרי לשחיקה ברווחיות הגולמית של אלביט מערכות היה רכישתה של תעש, שלדברי יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים של אלביט מערכות, רווחיותה הגולמית היתה נמוכה מהותית מזו של אלביט מערכות כאשר נרכשה. לדברי גספר, מאמצי ההתיעלות בתעש, כולל פיטורי מאות עובדים, יבואו לידי ביטוי כבר ברבעון השני של השנה ויביא לשיפור ברווחיות.

הרווח התפעולי של אלביט מערכות גדל ב-20% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכם ב-76 מיליון דולר שהם 7.4% מהמחזור - לעומת 7.7% מהמחזור במקביל ב-2018 . מכליס ציין שהשחיקה המזערית ברווחיות התפעולית, למרות רכישתה של תעש, נבעה מפעולות התייעלות בתחום המחקר והפיתוח והוצאות ההנהלה והכלליות, שהם תחומים שבהם ניתן להביא להקטנת ההוצאות במהירות יחסית.

הוצאות המחקר והפיתוח של אלביט מערכות צמחו ב-13% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכמו ב-77 מיליון דולר שהם 7.6% מהמחזור, לעומת 8.3% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018 . מכליס אומר כי הירידה בשיעור הוצאות המחקר מהמחזור נובעת מביטול כפילויות וממיקוד של המחקר והפיתוח, למשל, במו"פ המקביל של אלביט מערכות ותעש בתחום מערכות היבשה, וכן באמצעות שינוי ארגוני שתכליתו היתה להוריד הוצאות מחקר ופיתוח, למשל, באמצעות חיבור חברת ספטרלינק שמפתחת מערכות תקשורת אווירית למערכות השליטה והבקרה, ובאמצעות מיזוג בין חטיבת הסייבר הצבאי שנרכשה מנייס לבין חטיבת התקשוב בחברה. מכליס העריך כי בעקבות פעולות אלה, המחקר והפיתוח של אלביט מערכות יעיל יותר.

עם זאת, הפגיעה ברווחיות התפעולית היתה קשה יותר אלמלא רווח הון של 1.2 מיליון דולר שנרשם ברבעון הראשון של 2019, הודות לרכישת הבעלות המלאה בחברה המוחזקת Flying Production (20% ) שמייצרת רחפנים ונבחרה כספק של מערכת הביטחון בהשקעה של 5.6 מיליון דולר .

הרווח הנקי של אלביט מערכות הושפע לרעה מקפיצה של 36% בהוצאות המימון נטו ל-14 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 כתוצאה מהוצאה של 9.3 מיליון דולר בעקבות יישום תקן חדש בנושא חכירות; ומהוצאה של 3.4 מיליון דולר בגין יישום תקן חשבונאי חדש שנוגע לשינוי בערך תוכניות הפנסיה של החברה. הפעילות השוטפת של אלביט מערכות יצרה עודף של 47 מיליון דולר בתזרים המזומנים ברבעון הראשון של 2019 לעומת גרעון של 148 מיליון דולר בתזרים המזומנים ברבעון המקביל ב-2018 . צבר ההזמנות של אלביט מערכות צמח ל-9.7 מיליארד דולר בסוף הרבעון הראשון של 2019, בהשוואה ל-9.4 מיליארד דולר בסוף 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?