אלבר: צמיחה חזקה במכירת מכוניות "0 קילומטר" וטרייד אין - ההכנסות קפצו ב-15%

ההכנסות ברבעון הראשון - כ-814 מיליון שקל ■ הרווח הנקי נותר דומה ביחס לרבעון המקביל, 23 מיליון שקל, בין היתר בשל העלייה במחירי המכוניות, שאילצה את אלבר "לספוג" חלק מההתייקרות

ערן אזרן
ערן אזרן
תצוגת מכוניות של חברת אלבר
תצוגת מכוניות של חברת אלברצילום: קמחי מוטי
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת הליסינג והמימון אלבר, שבשליטת משפחת אלעזרא, סיימה את הרבעון הראשון של 2019 עם צמיחה מרשימה של 14% במכירות. עיקר הגידול נבע מעלייה חדה של 20% בכמות כלי הרכב שנמכרו, בעיקר רכבי "0 קילומטר" ואופנועים, ומעלייה של 30% בהכנסות ממכירת כלי רכב באמצעות "טרייד אין".

אלבר עוסקת בליסינג תפעולי לחברות, בהשכרת מכוניות לזמן קצר, במכירת כלי רכב ובהעמדת אשראי צרכני, בעיקר לרוכשי כלי רכב. החברה הינה מחברות הליסינג הגדולות בענף, עם נתח שוק מוערך של כ-12%. לחברה צי של כ- 36 אלף כלי רכב, כ-70 מרכזי שירות ומכירה והיא מעסיקה כ-1,390 עובדים. כמו כן, מחזיקה אלבר בחברת ממסי שירותי דרך וגרירה, והיא היבואן הבלעדי של מותג הקטנועים הקוריאני Daelim ומותג האופנועים Harly Davidson.

חרף הפעילות הוותיקה בתחום הליסינג, הצמיחה באלבר מיוחסת בעיקר למכירת כלי רכב - ולא להשכרה. ההכנסות ממכירת כלי רכב גדלו ברבעון הראשון בכ-19% לכחצי מיליארד שקל, לעומת הרבעון המקביל ב-2018. הגידול נבע מעלייה של 24% בהכנסות ממסחר בכלי רכב, בהם כאמור רכבי "0 קילומטר"; עלייה של 30% בפעילות הטרייד אין, שבה נרשמה קפיצה של 16% בכמות כלי הרכב שנמכרו; ועלייה של 3% במכירת כלי רכב ששימשו קודם לפעילות הליסינג וההשכרה.

ההכנסות של אלבר מליסניג תפעולי צמחו ברבעון בכ-5% ל-210 מיליון שקל, בהשוואה לכ-199 מיליון שקל ברבעון המקביל. הגידול נבע מעלייה בהכנסה החודשית הממוצעת לרכב ומגידול של 1% בהיקף הצי הפעיל. ההכנסות מהשכרת כלי רכב, שירותי מוסך, דרך וגרירה וממתן אשראי צרכני גדלו בכ-6% והסתכמו בכ-307 מיליון שקל לעומת כ-291 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

אלבר לא הצליחה לתרגם את הגידול המשמעותי בהכנסות לשורה התחתונה. החברה סיימה את הרבעון הראשון עם רווח נקי של כ-23.5 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל אשתקד. לפי החברה, הקיפאון ברווח נבע בעיקר מעלייה בהוצאות המכירה של 25% על רקע עלייה בעלות השכר; פרסום ותשלומי תמלוגים ועמלות; וכן כתוצאה מעלייה בהפרשה להפסדי אשראי. הקפיאון גם נבע מהעלאות המחיר השנה בשוק הרכב, שאילצו את אלבר "לספוג" חלק מההתייקרות.

אלבר דיווחה כי תזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם בכ-106 מיליון שקל (התזרים בנטרול רכישת כלי רכב, הסתכם בכ-517 מיליון שקל). ההון העצמי של החברה, נכון לסוף מארס, הסתכם לשיא של כחצי מיליארד שקל, לעומת כ- 485 מיליון שקל בסוף 2018. יחס ההון למאזן עמד כ- 12.1% אשתקד.

לאחר תאריך עריכת הדו"ח, החלה חברת הדירוג S&P מעלות לדרג את אלבר בדירוג A הגבוה ברמה (נוץ') אחד מהדירוג עד כה של מידרוג. שלוש סדרות האג"ח המובטחות של החברה זכו לדירוג A+, שתי רמות מעל הדירוג הנוכחי. במעלות ציינו "כי מעמדה העסקי של אלבר, מבוסס, בין היתר, על מיתוג ומוניטין חזקים כאחת החברות הגדולות בענף הליסינג בישראל ובתחום מסחר בכלי-רכב".

אורן אלעזרא, מנכ"ל החברה, מסר: "אנו מסכמים רבעון ראשון חזק עם המשך צמיחה בכל תחומי הפעילות ושיא ברווח הגולמי ממכירת רכבים, ברווח הנקי ובהון העצמי אשר חצה לראשונה בתולדות החברה את רף החצי מיליארד שקל. אנו רואים בדירוג ממעלות עדות מוחשית לאיכות והעוצמה של החברה, ונמשיך לפעול על מנת לשמר את מעמדנו המוביל".

לצד תחום הרכב, קבוצת אלעזרא פועלת בשני מגזרי פעילות נוספים - תחום הביטוח באמצעות הכשרה ביטוח; ותחום הבנייה והנדל"ן באמצעות אפרידר. אלבר ובעל השליטה, אלי אלעזרא, עומדים עדיין במרכז חקירה של רשויות המס, בחשד להעלמות מס בהיקפים של מיליונים. בחקירה שהחלה בקיץ 2015 נבדק חשד שאלבר התחמקה מתשלום מס בגובה 25 מיליון שקל על יבוא של כ־1,500 כלי רכב, תוך שימוש במסמכים מזויפים. ככל הידוע, החקירה נמצאת בשלבי סיום לפני העברתה לפרקליטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?