עם השתלטות כצמן ודחיקתו של סגל: גזית גלוב פירסמה דו"חות חזקים

החברה דיווחה כי כצמן רכש את חלקה של גרושתו של סגל בבעלת השליטה בה, נורסטאר, ונהפך לבעל השליטה היחיד ■ בכנס המשקיעים בלט בהיעדרו סגל, המנכ"ל הקודם וממייסדי החברה ■ מבחינה עסקית, החברה סיימה שנה חזקה: ה-FFO זינק ב-18% ב-2017

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים כצמן
חיים כצמןצילום: אייל טואג
גיא ארז
גיא ארז

"השמועות על מות הקניונים היו מוקדמות מדי" - כך אמר אתמול חיים כצמן בכנס המשקיעים של גזית גלוב . אבל השמועות על מות שיתוף הפעולה בינו לשותפו דורי סגל, דווקא לא. חודשיים וחצי לאחר התפטרותו המפתיעה של סגל מתפקיד מנכ"ל החברה, שאותה הקימו השניים לפני 25 שנה, ולמרות הכחשותיו של כצמן בדבר חתול שחור שעבר בין השניים - קשה היה להתעלם מהיעדרו של סגל מהכנס.

כצמן, מנכ"ל החברה, ממשיך לטעון כי יחסיו עם שותפו וחברו משכבר הימים, סגל, תקינים ולא נפגעו. החברות הארוכה בין השניים כנראה חזקה במיוחד אם זו שרדה את השתלטותו כצמן על החברה.

גזית דיווחה כי כצמן וסגל יחד עם גרושתו של סגל, אריקה אוטוסון, הודיעו לנורסטאר, בעלת השליטה בגזית, על ביטול הסכם בעלי המניות בין הצדדים שנחתם ב–2013. במקביל, כצמן רכש את כלל אחזקותיה של אוטוסון בחברת Financial US First, המחזיקה ב–25% ממניות נורסטאר. בשורה התחתונה, כצמן נהפך לבעל השליטה היחיד בנורסטאר, וכך גם בגזית גלוב.

"דורי ואריקה היו חלק מקבוצת השליטה מכוח העובדה שהם פעלו אתי", אמר כצמן. "מכיוון שאריקה יצאה מהחברה, אין טעם יותר להסכם הזה. מאז ומתמיד אני הייתי בעל השליטה. ההסכם נחתם על פי דרישת רשות ניירות ערך ב–2013. מאז ומתמיד לי היו כל זכויות ההצבעה בחברה. אלה ההסכמים שלנו מ–1993".

מבחינה עסקית, גזית גלוב סיכמה שנה חזקה, למרות השינויים בהרגלי הצריכה בעולם ועליית כוחן של הרכישות האינטרנטיות. הכנסותיה משכירות (NOI) מנכסים זהים עלו בכל אזורי הפעילות שלה, ובסך הכל ב–3.4% לעומת 2016. ה–NOI הכולל אמנם ירד ב–0.3% ל–1.9 מיליארד שקל, אך זאת בשל הקיטון במספר נכסי החברה, שמכרה נכסים שאינם מרכזיים ושאינם ממוקמים במרכזי הערים. בנטרול השפעת שערי החליפין, ה–NOI רשם גידול של 3.7% לעומת 2016. כיום מתמקדת החברה בערים מרכזיות בעלות אוכלוסייה חזקה, ו–69% משווי נכסיה מרוכז ב–14 מטרופולינים.

ה–FFO הכלכלי של החברה (תזרים המזומנים מפעילותה השוטפת) קפץ ב–2017 ב–18% ל–698 מיליון שקל, כלומר 3.58 שקל למניה לעומת 3.02 שקל למניה ב–2016. בנטרול השפעות שערי החליפין ה–FFO הכלכלי רשם עלייה חדה יותר, של 27%. ההון העצמי של החברה האמיר ב–22% ל–9.9 מיליארד שקל. ברבעון הרביעי ירד ה–NOI ב–0.2% ל–483 מיליון שקל, אך בנטרול שער חליפין היא רשמה עלייה של 0.2%. ה–FFO הכלכלי של החברה ירד ברבעון הרביעי ב–2% לעומת הרבעון המקביל לו, ובנטרול שער חליפין הוא עלה ב–1.9%.

החברה ממשיכה לצמצמם את שיעורי המינוף שלה, וה–LTV (היחס בין החוב הפיננסי לשווי הנכסים) ירד ב–8.6% ל–53.4%. היא אישרה תוכנית רכישה עצמית ל–12 החודשים הקרובים בהיקף של 250 מיליון שקל לאיגרות החוב וסכום זהה למניותיה.

כאמור, החברה הצליחה לגבות משוכריה בממוצע למ"ר שכירות גבוהה יותר בהשוואה ל–2016. הגידול החד ביותר נרשם בברזיל, שם גדלו דמי השכירות בכמעט 40%. בישראל הגידול היה 2.6%.

במהלך השנה הגדילה החברה את רכיב הנדל"ן הפרטי שלה על חשבון הנדל"ן הציבורי. החברה מימשה מניות של רג'ינסי האמריקאית ושל פירסט קפיטל הקנדית ב–2.4 מיליארד שקל. במקביל, רכשה נכסים עבור החברות הפרטיות שלה בברזיל ובארה"ב בהיקף של 1.4 מיליארד שקל. כך גדל היקף הנכסים הפרטיים שלה ל–6.8 מיליארד שקל, והוא מהווה כעת 32% מנכסיה.

"הרכישות האינטרנטיות הן הזדמנות עבורנו, כשהרשתות יהיו מעוניינות לשלב בינן לבין חנויות פיזיות. נהיה במקומות כאלה שהלקוחות שלנו לא יוכל לוותר עליהם", אמר כצמן בכנס. "אנחנו עומדים בפני עולם חדש, שבו השכר לא עולה והריבית מפסיקה לרדת. מי שרוצה להרוויח - צריך לעבוד, וחברות מסוגנו חייבות ניהול פרו־אקטיבי".

כצמן משוכנע כי החברה תוכל להתמודד עם דעיכת המרכזים המסחריים, תוך שימת דגש על מיקומים ודמוגרפיה. השינוי האסטרטגי שעליו הצהירה כולל את העברת הפוקוס מידי החברות הבנות הציבוריות שבבעלותה לחברות הפרטיות שלה. לאחר תחלופת המנכ"לים הגבוהה בחברה בשנים האחרונות, וברוח גישתה של החברה המשוכנעת שרק היא תוכל לנהל את נכסיה בצורה מיטבית - גם כצמן בטוח כי רק הוא צריך לעמוד בראשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב