מנכ"ל ויקטורי: האינטרנט זולל את הרווחיות - הפעילות תתאזן בתחילת 2018

הרווח התפעולי של ויקטורי צמח ב-13% ברבעון השלישי למרות הגידול הנמשך במכירות המקוונות שמסבות לוויקטורי הפסד של 2% על המחזור ■ רביד: "בכל מכירה באינטרנט אני מביא 33 שקלים מהבית"

יורם גביזון
יורם גביזון
אייל רביד, בעלי ויקטורי
אייל רביד, בעלי ויקטוריצילום: דניאל בר און
יורם גביזון
יורם גביזון

תהליך הצמיחה והשיפור ברווחיות התפעולית של רשת ויקטורי נמשך ברבעון השלישי של 2017. החברה, שבשליטתו וניהולו של אייל רביד, הרוויחה 7.8 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2017, גידול של 11% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016.

הכנסותיה של ויקטורי צמחו ב-11% ברבעון השלישי והסתכמו ב-406 מיליון שקל. הגידול נבע מתוספת של 4 חנויות ו-6,000 מ"ר נטו של שטחי מכירה (13%) ברבעון החולף בהשוואה למקבילו ב-2016. גורם נוסף היה גידול של 1% במכירות של חנויות זהות - כאלו שפעלו במתכונת מלאה גם ברבעון השלישי של 2016. רביד מציין שהגידול במכירות של חנויות זהות הושפע לרעה מעיתוי חגי תשרי השנה.

הרווח הגולמי של ויקטורי גדל ב-10% בלבד ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, והסתכם ב-97 מיליון שקל שהם 24% מהמחזור בהשוואה ל-24.2% מהמחזור במקביל ב-2016 .

רביד, בגילוי לב נדיר לעוסקים בקמעונות המקוונת, מגלה את הסיבה לשחיקה ברווחיות הגולמית של ויקטורי: "המכירות באינטרנט מייצרות הפסד של 2% על המחזור, וככל שחלקן במחזור גדל כך גדלה הפגיעה ברווח מהפעילות המקוונת". רביד אינו מגלה מה חלקן של המכירות המקוונות מהמחזור הכולל של הרשת, אולם ניתן להעריכן במספר חד ספרתי נמוך.

לדבריו התחלת הפעילות של הרשת באינטרנט גרמה להפסד גבוה יותר מהמחזור, אולם להערכתו ניתן יהיה לאזן את הפעילות ברבעון הראשון של 2018 על ידי טיפול בהגדלת הפריון של העובדים בתחום הליקוט - שתביא להקטנת העלות למשלוח.

רביד מסביר שהבעיה העיקרית של המכירות המקוונות היא שרמת המחירים שלהן זהה לרמת המחירים בחנות הפיזית, בעוד המחיר הריאלי שלהן היה צריך להיות גבוה ב-12%-10% כדי לשקף את עלות הקרטונים והשליחים. "בהתחשב במחיר של 3 שקלים לקרטון ועלות של 34 שקל + מע"מ למשלוח, אני מביא מהבית 33-32 שקלים על כל רכישה באינטרנט , וזה עוד בלי לספור את עלות 8 המוקדניות של המכירות המקוונות". לדברי רביד הימנעות ממכירות באינטרנט אינה אופציה. בעוד כמה שנים המכירות באינטרנט יהוו 10% מהמחזור, ו-40% מהמכירות באינטרנט בישראל הן בתל אביב. היות שאין לי 20 חנויות בתל אביב ואני לא רוצה לוותר על מחזורי המכירות בתל אביב אני חייב למכור אונליין", הבהיר.

השחיקה ברווחיות הגולמית כתוצאה מהגידול הנמשך במכירות המקוונות קוזז על ידי שיפור ברווחיות הגולמית, שנובעת לדברי רביד מהעובדה שיצרני המזון הגדולים מוכנים לתת הנחות גבוהות מאלו שנתנו בעבר כדי לפצות על המכירות שאיבדו אצל רשתות קמעונאיות כמו שופרסל ורמי לוי - שמשווקת באגרסיביות את המותג הפרטי שלהן. הרווח התפעולי של ויקטורי צמח ב-12.7% ברבעון השלישי של 2017, כלומר בשיעור גבוה יותר מהגידול ברווח הגולמי, והסתכם ב-11 מיליון שקל שהם 2.6% מהמחזור בהשוואה ל-2.5% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2016.

השיפור ברווחיות התפעולית למרות הירידה ברווחיות הגולמית נבע מירידה של 0.4% בהוצאות ההנהלה והכלליות ל-7.4 מיליון שקל - 1.8% מהמחזור בהשוואה ל-2% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2016. ויקטורי הצליחה לרסן את הגידול בהוצאות השכר בעקבות העלייה הרצופה בשכר המינימום הודות לתהליך התייעלות. הוצאות המכירה והשיווק של ויקטורי גדלו ב-10.4% ברבעון השלישי והסתכמו ב-79 מיליון שקל, שהם 19.5% מהמחזור לעומת 19.6% מהמחזור ברבעון השלישי אשתקד.

הפעילות השוטפת של ויקטורי ייצרה עודף של 35 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון השלישי של 2017 ועודף תזרימי של 56 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2017, לעומת עודף תזרימי של 4 מיליון שקל ו-57 מיליון שקל בתקופות המקבילות ב-2016 . ויקטורי תחלק דיווידנד של 3 מיליון שקל, שישלים חלוקה של 17.5 מיליון שקל מתחילת השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?