ירידה בביקושים למתכות הביאה לשפל של 4.5 שנים בהכנסות הרבעוניות של סקופ

משווקת מוצרי המתכת הכניסה כ-300 מיליון שקל ברבעון החולף, לעומת כ-326 מיליון שקל ברבעון הקודם ■ עליית מחירי המתכות בבורסת LME פגעה ברווחי החברה, שלא העלתה מחירים בשל ירידה בביקושים - והרווח הנקי ירד ל-23.2 מיליון שקל

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלומיניום
צילום: Bloomberg
גיא ארז
גיא ארז

משווקת מוצרי המתכת בישראל ובחו"ל סקופ סבלה ברבעון החולף מירידת ביקושים למוצריה - מה שמנע ממנה להעלות מחירים, למרות עליית מחירי המתכות בעולם. סקופ, שבשליטת היו"ר שמואל שילה (45%), משמשת כמרכז לוגיסטי לאספקת מוצרי מתכת ופלסטיקה הנדסית, ומהווה "One Stop Shop" המספקת מגוון של כ-80 אלף מוצרים מסוגי אלומיניום, פלדה, נחושת ועוד. החברה דיווחה על מכירות בהיקף של כ-300 מיליון שקל בלבד ברבעון השני של 2017, לעומת כ-325.8 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה - ירידה של 8%. סך המכירות הרבעוניות הוא הנמוך ביותר שהחברה מציגה מאז הרבעון האחרון של 2012.

מכירות החברה ל-4,500 לקוחותיה בישראל, המהוות כ-40% ממכירותיה, הסתכמו ב-117.6 מיליון שקל - ירידה של 13.8% בהשוואה לרבעון הקודם. ירידה זו בסך המכירות מיוחסת על ידי החברה להאטה בפעילות הכלכלית של לקוחותיה בארץ. במקביל, סך המכירות בחו"ל (ארה"ב, סין, רומניה, צ'כיה ודרום קוריאה) על ידי חברות בנות, עלו בשיעור קל מ-182.2 מיליון שקל ברבעון הקודם ל-185 מיליון שקל ברבעון השני - כאשר חלקן של המכירות בחו"ל מסך המכירות עלה מ-56% ל-60.8%. המכירות בצ'כיה רשמו ירידה של יותר מ-10%, וסקופ ציינה כי ירידה זו נובעת מהסביבה העסקית המאתגרת הקיימת באירופה בשנה האחרונה - כשזו מתאפיינת בירידה בביקושים, בתחרות גוברת על נתחי שוק ו-ויתור על עסקות שאין בהן כדאיות כלכלית.

סקופ משקיעה מאמצים מוגברים להקטנת המלאי שלה, היות ורמות המלאי הגבוהות של החברה מהוות סיכון במידה ויירדו מחירי המתכות בצורה חדה ומהירה. מלאי החברה ירד ברבעון החולף ב-4.1 מיליון שקל, בזכות ירידה בישראל (8.3 מיליון שקל) ובארה"ב (2.5 מיליון שקל). מנגד, הירידה במכירות באירופה הביאו לכך שמלאי החברה בצ'כיה ובפולין עלה ב-5.8 מיליון שקל, וברומניה ב-890 אלף שקל.

בשל עליית מחירי המתכות, הרווח הגולמי של סקופ ירד ביותר מ-10% ל-85.9 מיליון שקל, לעומת 96 מיליון שקל ברבעון הקודם. הוצאותיה הסתכמו ב-54.9 מיליון שקל, בדומה לרבעון הקודם - כך שהירידה ברווח הגולמי התגלגלה כולה לרווח התפעולי שירד ל-30 מיליון שקל, לעומת 40 מיליון ברבעון הראשון של השנה. מחירי המתכות המשיכו לעלות גם מאז סוף הרבעון השני (תקופת הדו"ח), ולפי שעה נראה כי הם צפויים להשפיע על תוצאות החברה גם בעתיד הקרוב.

מחיר האלומיניום בבורסת ה-LME כיום הוא 2,096 דולר לטון, לעומת 1,908 דולר לטון בתקופת הדו"ח. בסוף השנה שעברה היה המחיר 1,713 דולר לטון. כך קרה גם עם מחירי הנחושת והפליז, שמסתכמים כיום בכ-6,714 דולר לטון, לעומת 5,907 דולר בסוף הרבעון ו-5,501 דולר בסוף 2016.

הרווח הרבעוני הנקי של סקופ הסתכם ב-23.2 מיליון שקל, ירידה של 13.2% בהשוואה לרבעון הקודם, אז הרוויחה 26.7 מיליון שקל. מניית סקופ מגיבה לדו"חותיה בירידה של 1.7%. שווי החברה נסק ב-25% מתחילת השנה ומסתכם כעת בכ-1 מיליארד שקל. לאחר דו"חותיה הקודמים, זינקה המניה בכ-10% לשיא, אותו המשיכה לשבור עד תחילת יוני. מאז נפלה המניה בכ-24%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"