בזן איבדה רווח של 69 מיליון דולר בעקבות השבתה לרגל שיפוצים

מרווח הזיקוק של החברה קרס ב-33% בעקבות הדממת מתקני הזיקוק לרגל טיפול תקופתי ■ הרווח התפעולי המתואם של החברה נפל ב-40%

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעלי בזן במפרץ חיפה
מפעלי בזן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם
יורם גביזון
יורם גביזון

הדממת מתקני הזיקוק לרגל טיפול תקופתי גרמה לירידה חדה ברווחי חברת בתי זיקוק ברבעון הראשון של 2017. בתי זיקוק (בזן) אומדת את אבדן הרווחים שנגרם לה ברבעון הראשון של 2017 כתוצאה מהטיפול התקופתי ב-69 מיליון דולר.

חברת בתי זיקוק, שבשליטת החברה לישראל מקבוצת עידן עופר (37%), הרוויחה 19 מיליון דולר, ירידה של 33% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016. ההפסד הנקי המנוטרל של בזן הסתכם ב-23 מיליון דולר ברבעון החולף - בהשוואה לרווח נקי מנוטרל של 55 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016.

הכנסותיה של בתי זיקוק (בזן) צמחו ב-30% ברבעון החולף לעומת המקביל לו ב-2016 והסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר. הגורם העיקרי לגידול במכירות הוא עלייה של 51% במחיר הממוצע לטון של סל מוצרי הדלק של החברה ברבעון הראשון של 2017 בהשוואה למקביל ב-2016 - ל-474 הצמיחה של 35% במכירות מגזר הדלקים (שעוסק בייצור תזקיקים להסקה ולתחבורה כמו סולר, מזוט, וקרוסין) למיליארד דולר קוזזה חלקית בירידה של 60% בהכנסות של מגזר הארומטים, המייצר חומרי גלם לתעשיית הטקסטיל והפלסטיק לרמה של 37 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2017. זאת כתוצאה מהדממת כלל מתקני הייצור של חברת גדיב, שמאגדת את עסקי הארומטים.

הרווח התפעולי התזרימי של קבוצת בזן ירד ב-40% ברבעון הראשון של 2017 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016 והגיע ל-74 מיליון דולר. הגורם העיקרי לירידה ב-Ebitda הוא אובדן רווחים של 69 מיליון דולר בגין הטיפול התקופתי במתקני הזיקוק ובמתקני הייצור האחרים, שקוזז בחלקו בעליה במרווחים - שתרמה 7 מיליון דולר, ובעליה של היקפי המכירות - שתרמה עוד 11 מיליון דולר.

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) המנוטרל של מגזר הדלקים של בזן ירד ב-67% ברבעון הראשון של 2017, לעומת הרווח המקביל ב-2016 והסתכם ב-22 מיליון דולר.

ה-Ebitda המנוטרל מנכה רווחים או הפסדים (רווחים בסכום כולל של 42 מיליון דולר במקרה של הרבעון הראשון של 2017) משינוי בערך המלאי הבלתי מוגן של החברה בהיקף של 430 אלף טון נפט גולמי. בנוסף מנוכים רווחים או הפסדים משינוי בשווי השוק של יתרת המלאי המוגן ורווחים או הפסדים, כתוצאה משינוי בהפרשה החשבונאית לירידת ערך המלאי הבלתי מוגן בסוף הרבעון. עוד מנוכים רווחים או הפסדים משערוך לשווי השוק של עסקות הגנה על חשיפה תזרימית עתידית בגין רכישת מלאי וגידור מרווחי הזיקוק. הרווח התפעולי התזרימי המנוטרל של מגזר הדלקים בבזן נפגע משחיקה חדה במרווחי הזיקוק - הפער שבין מחיר תזקיקי הנפט שהחברה מייצרת לבין מחיר הנפט הגולמי שהחברה רוכשת ומשמש כחומר גלם לייצור התזקיקים.

מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן ברבעון החולף היה 4.6 דולר לחבית - ירידה של 33% לעומת מרווח זיקוק מנוטרל של 6.8 דולר לחבית ברבעון המקביל ב-2016. זאת כתוצאה מהדממת חלק ממתקני הזיקוק, שהקטינה את ניצולת הזיקוק ל-74% וגרמה לאבדן רווחים של 61 מיליון דולר. הדממת המתקנים גרמה לראשונה מזה 4 שנים לפער שלילי בין מרווח אורל (מרווח הייחוס), שהוא מרווח הזיקוק של בית זיקוק באזור הים התיכון שרוכש נפט גולמי מסוג אורל לבין המרווח בפועל של בזן שהודות למתקן הייצור של דלקים נקיים (מידן) מסוגלת להשתמש בסולר ואקום כבד כחומר גלם לזיקוק במקום נפט גולמי שהוא יקר יותר.

הפער בין מרווח בזן לבין מרווח הייחוס לבין מרווח בזן היה שלילי ברמה של 40 סנט לחבית ברבעון הראשון של 2017 - בהשוואה למרווח חיובי של 3 דולר לחבית ברבעון המקביל ב-2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט