העמקת מבצעי החורף והוצאות מימון הביאו את פוקס להפסד רבעוני

למרות ההפסד, מדובר בשיפור ביחס לרבעון המקביל ב-2016, אז ספגה פוקס הפסד של 19.6 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
פוקס אופנה רשת קמפיין
צילום: יריב פיין
ערן אזרן
ערן אזרן

זו השנה השלישית ברציפות שבה פוקס סופגת הפסד ברבעון הראשון, שהוא הרבעון החלש באופן מסורתי. חברת האופנה, שבשליטת הראל ויזל, הפסידה ברבעון הראשון של 2017 כ-17.9 מיליון שקל. ההפסד נבע מהעמקת ההנחות בסוף עונת החורף, ומעלייה בהוצאות מימון בשל עסקות הגנת מטבע. מדובר בשיפור ביחס לרבעון המקביל ב-2016, אז ספגה פוקס הפסד של 19.6 מיליון שקל.

בכוונת פוקס שלא לחדש את הסכם הספונסריות עם קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב. פוקס החלה להיות נותנת החסות הראשית של מכבי לפני כשנתיים, כשהחליפה את אלקטרה. פוקס שילמה לקבוצה כשני מיליון דולר בשנתיים.

בהקשר זה, אסי ויזל, מנכ״ל פוקס ישראל, אמר ל-TheMarker: "טרם ישבנו עם הנהלת מכבי. לאחר שנשב עימם תצא הודעה מסודרת בעניין. מאחלים לקבוצה הצלחה במאבקי הפלייאוף שמתחיל ביום שני ומקווים לזכייה באליפות המדינה".

מכירות רשת האופנה בישראל, כולל אלו של רשת פוקס Home, הסתכמו ברבעון הראשון בכ-378 מיליון שקל, עלייה של 9% לעומת הרבעון המקביל ב-2016. העלייה במכירות נבעה בעיקר מהמשך הגידול במצבת החנויות, מעלייה במכירות בחנויות זהות (חנויות שפעלו במתכונת מלאה בשני הרבעונים), וכן כתוצאה מעיתוי חג הפסח - שחל השנה מוקדם יחסית כך שהשפיע גם על הרבעון הראשון.

בעקבות הגידול במכירות, גם הרווח הגולמי של פוקס עלה ל-196 מיליון שקל, בהשוואה ל-182 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. עם זאת, הרווחיות הגולמית (רווח גולמי כשיעור מההכנסות), היתה נמוכה והסתכמה בכ-51.3%, לעומת רווחיות גולמית של 51.8% ברבעון המקביל ב-2016. מדובר ברווחיות גולמית נמוכה ביחס לרווחיות גולמית ממוצעת בשנים האחרונות של כ-56% בשנה.

הקיטון ברווחיות הגולמית נבעה מהעמקת מבצעי "סוף העונה" וההנחות לצרכן, בנוסף להתגברות התחרות בתחום. על רקע הירידה ברווחיותה הגולמית, פעילות האופנה ואופנת הבית הניבה לפוקס הפסד תפעולי של כ-12 מיליון שקל ברבעון הראשון, שיפור לעומת הפסד תפעולי של 20 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. השיפור נבע בין היתר מעלייה במכירות בחנויות זהות וירידה בשיעור הוצאות התפעול כתוצאה מהתייעלות.

מכירות רשת הסבונים ללין גדלו ברבעון ב-5.8% בהשוואה לרבעון המקביל, ל-41.9 מיליון שקל. שיעור הרווחיות הגולמית גדל מ-66.4% ברבעון המקביל ל-67.1%. למרות השיפור בסך המכירות וברווחיות הגולמית, הרווח תפעולי של ללין ירד ל-1.2 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 1.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016; הירידה נבעה בעיקר מעלייה בשיעור הוצאות הפרסום של הרשת.

גם ברבעון הראשון המשיכה פוקס להתמודד עם סביבה קמעונית מאתגרת, שכללה את התגברות התחרות בענף האופנה כתוצאה מכניסתם של שחקנים חדשים ושינויים בהרגלי הצריכה של הציבור, ובכלל זאת מעבר של צרכנים לרשת האינטרנט. עם זאת, נראה שהחברה מתמודדת עם האגרים טוב בהשוואה ל-2016, שכן ההפסד התפעולי ברבעון הסתכם בכ-8.2 מיליון שקל, כ-2.3% מהמכירות, בהשוואה להפסד תפעולי של כ-17.9 מיליון שקל, כ-5.8% מהמכירות בתקופה המקבילה.

במהלך הרבעון רשמה פוקס עלייה חדה בהוצאות המימון נטו, לכ-15 מיליון שקל, בהשוואה להוצאות מימון נטו של כ-8 מיליון שקל ברבעון המקביל. הגידול בהוצאות המימון נבע בעיקר מהוצאות משערוך יתרות מט"ח נטו ועסקות הגנה בסך של כ-12.3 מיליון שקל.

ממאזן פוקס עולה, כי נכון לסוף מארס 2017, ההון עצמי המיוחס לבעלים הסתכם בכ-558 מיליון שקל, בהשוואה לכ-609 מיליון שקל בסוף 2016. הקיטון בהון העצמי נבע הן מההפסד שנרשם ברבעון, והן כתוצאה מדיווידנד שהוכרז וטרם שולם בסכום שכ-32.6 מיליון שקל. תזרים המזומנים שנבע מפעילות שוטפת ברבעון הראשון עמד על 24.3 מיליון שקל, בהשוואה לכ-26.8 מיליון שקל ברבעון המקביל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?