רווחי המיליונים של עין גדי - מהמים של כולנו

הרווח התפעולי של עין גדי גדל ב-25.3% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ■ ועדת ששינסקי 2 היתה אמורה לדון בחלוקת ההנאה הכלכלית של יצרנים פרטיים המשתמשים במקורות המים הלאומיים אולם, מיקדה מאמצים לפגוע בעוצמה המירבית בכיל

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בקבוקי מים של עין גדי
צילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת עין גדי שבבעלות שווה של חברת יפאורה וקיבוץ עין גדי הרוויחה 3.9 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, גידול של 32% בהשוואה לרבעון המקבילה ב-2015.

כך עולה מהדו"חות הכספיים של חברת קירור ואחזקה שמחזיקה ב-70% ממניותיה של יפאורה, ונמצאת בשליטת רוני גת ושלמה רודב. הרווח הגולמי של עין גדי גדל ב-8.8% ברבעון השלישי של 2016 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2015 והסתכם ב-21.1 מיליון שקל שהם 63.9% מהמחזור לעומת 60.2% מהמחזור במקביל ב-2015.

שלמה רודבצילום: עופר וקנין

הרווח התפעולי של עין גדי גדל ב-25.3% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2015 והגיע ל-5.2 מיליון שקל שהם 15.6% מהמחזור בהשוואה ל-12.8% מהמחזור במקביל ב-2015.

עין גדי מפיקה מים מינרלים ממימי שמורת הטבע עין גדי שמקורם בחלחול מי הגשמים במדבר יהודה, ומבקבקת אותם במפעלה שבקיבוץ עין גדי על שטח של 11 דונם. השטח הוקצה למיזם המשותף לקיבוץ ולחברת יפאורה על ידי מינהל מקרקעי ישראל על פי חוזה של 49 שנים עד 2045 עם אופציה להארכת חוזה החכירה בעוד 49 שנים נוספות.

רוני גתצילום: אלון רון

יחד עם זאת רישיון העסק להפקת מי שתיה שיש לעין גדי יפקע בדצמבר 2017. קיבוץ עין גדי, המצוי במדבר יהודה, התחייב מצידו להקצות כמויות מים לצורך מפעלה של עין גדי. כמויות המים שמפיקה עין גדי כפופים למגבלת ייצור שעתית על פי הסדר עם הקיבוץ ועם רשות שמורות הטבע והגנים אבל עין גדי מדווחת כי המגבלה אינה אפקטיבית משום שהחברה אינה מממשת את מלוא כושר הייצור שלה.

ועדת ששינסקי 2 ששמה הרשמי היה הוועדה לבחינת השימוש של גורמים פרטיים במשאבי טבע לאומיים היתה אמורה לדון ולהמליץ על חלוקת ההנאה הכלכלית של יצרנים פרטיים המשתמשים במקורות המים הלאומיים כמו חברת מי עדן, נביעות ועין גדי. הוועדה מיקדה עם זאת מאמצים לפגוע בעוצמה המרבית בחברת כימיקלים לישראל שמפיקה אשלג מים המלח, ובבעל השליטה בה, עידן עופר, ונושא המים נדחק לקרן זווית ונשכח.

הדו"חות הכספיים של קירור ואחזקה מגלים עוד כי החברה המוחזקת תפוגן (37.7%) שמייצרת טוגנים קפואים לשוק המוסדי והפרטי הרוויחה 6.4 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, גידול של 19% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015. הכנסותיה של תפוגן גדלו ב-1.7% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2015 והסתכמו ב-47 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו