דו"חות המשביר אינם מבשרים טובות: הפסד תפעולי של 13 מיליון שקל ברבעון

קבוצת המשביר דיווחה ברבעון השלישי על חולשה בכלל מגזרי הפעילות המרכזיים שלה, ובכלל זאת ירידה במכירות בתי הכל בו ■ מיזם ההסעדה הטכנולוגי ההכביד על התוצאות - והביא להפסד מצטבר של 37 מיליון שקל בשלוש שנים

ערן אזרן
ערן אזרן
חנות המשביר לצרכן בקניון עזריאלי בתל אביב
קניון עזריאלי תל אביב צילום: ניר קידר
ערן אזרן
ערן אזרן

הדו"חות הכספיים שפירסמה אמש (ד') קבוצת המשביר לצרכן אינם מבשרים טובות לבעלי המניות. הדו"חות מלמדים כי המהלכים העסקיים שהוביל בעל השליטה והמנכ"ל רמי שביט מתקשים להניב פירות משמעותיים, וכן מצביעים על חולשה במרבית מגזריה העסקיים, בדומה למגמות מהרבעונים האחרונים.

את הרבעון השלישי של 2016 סיימה המשביר בהפסד תפעולי של 13.1 מיליון שקל, בהשוואה להפסד תפעולי של 5.4 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. ההפסד הושפע מהפסדים בשלושה מגזרי פעילות: הדראגסטור (ניו פארם), מועדון הלקוחות (club365) ובעיקר מגזר הטכנולוגיות - ה"הרפתקה" בתחום ההסעדה לארגונים שמוביל שביט.

רמי שביט צילום: עופר וקנין

הדו"חות חושפים כי במגזר הטכנולוגיות נרשם הפסד תפעולי רבעוני של כ-4.3 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-3.9 מיליון שקל ברבעון המקביל. בתשעת החודשים הראשונים של 2016 הסתכם ההפסד בכ-12 מיליון שקל, וזאת בהמשך להפסד של 25 מיליון שקל ב-2015-2014, כלומר הפסד מצטבר של 37 מיליון שקל ב-3 שנים.

מדובר במיזם לניהול הסעדה לארגונים (מחוץ לישראל) וניהול מערכות תשלומים מתקדמות למזון, בין היתר באמצעות הסלולר. המיזם דומה במהותו לסיבוס, מערכת ההסעדה לארגונים שבעבר מכר שביט באקזיט גדול. למיזם אין כרגע הכנסות, ולפי הדו"חות הוא "שורף מזומנים", בעיקר על הוצאות שכר וייעוץ.

כמו ברבעונים הקודמים, גם הפעם המשביר הדגישה כי היא מנהלת מו"מ להכנסת שותף אסטרטגי עם גורם בינלאומי, ש"צפוי להגדיל באופן משמעותי את פעילותה של טכנולוגיות 365 הן בהכנסות והן בהוצאות".

ההכנסות הכלליות של המשביר ברבעון השלישי רשמו ירידה קלה, והסתכמו בכ-432.1 מיליון שקל, בהשוואה לכ-433.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. למרות הירידה המתונה בהכנסות, הרווח הגולמי של החברה צנח בכ-7% לכ-150 מיליון שקל ברבעון השלישי ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווחיות הגולמית של הקבוצה, כלומר שיעורו של הרווח הגולמי מסך ההכנסות, ירדה ל-34.7%, בהשוואה ל-37.2% ברבעון המקביל אשתקד.

במשביר הסבירו כי הקיטון ברווח הגולמי וברווחיות נבע מהמשך החרפת התחרות והרחבת שטחי המסחר, סליקת יתרות מלאים שאינם מתאימים לאסטרטגיה החדשה של הקבוצה ועיתוי חגי תשרי, שחלו השנה בתחילת הרבעון הרביעי, לעומת התקופה המקבילה בה מרבית ההשפעה קיבלה ביטוי ברבעון השלישי.

הדו"חות חושפים כי פעילות בתי הכל בו ממשיכה להתכווץ: המכירות ברבעון השלישי הסתכמו בכ-245.8 מיליון שקל, לעומת כ-255.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, כלומר ירידה של 3.8%. למרות הקיטון במכירות, הרווח התפעולי המגזרי עלה לכ-7.5 מיליון שקל, לעומת כ-5.7 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. השיפור ברווח נבע מתוכנית ההתייעלות והרה-ארגון שמבצעת החברה ברשת.

גם ברשת הדראגסטור ניו פארם ניכרת חולשה יחסית. ההכנסות אמנם עלו ברבעון השלישי לכ-176.9 מיליון שקל, בהשוואה לכ-169.4 מיליון שקל ברבעון המקביל, אך הרשת סיימה בהפסד תפעולי של כ-2.6 מיליון שקל, לעומת רווח של כ-2.6 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הפדיון הכולל בניו פארם ובבתי הכל בו ירד ברבעון בכ-1%, בעוד הפדיון בסניפים זהים עלה בכ-1%.

למרות ההפסדים התפעוליים, המשביר סיימה את הרבעון ברווח של 200 אלף שקל (מיוחס לבעלי המניות), וזאת הודות למימוש השליטה בחברה הבת קשרי תעופה. במסגרת המימוש, מכרה המשביר ביולי האחרון 51.6% מהונה המונפק של קשרי תעופה לאייל סגל, תמורת כ-33.5 מיליון שקל. העסקה איפשרה למשביר לרשום רווח הון חד פעמי של 9.7 מיליון שקל.

הרווח הרבעוני הזעום מתגמד לעומת הפסד של 21.6 מיליון שקל שרשמה המשביר בתשעת החודשים הראשונים של 2016. איגרות החוב של המשביר, המגובות בשעבוד על בתי הכל בו ורשת הדראגסטור, נסחרות בשוק בתשואות לפדיון גבוהות יחסית של כ-7%. נכון לסוף ספטמבר, למשביר (סולו) שווי מזומנים, פיקדון לזמן קצר ונכסים פיננסים בשווי של 55 מיליון שקל.

רמי שביט, מנכ"ל המשביר 365, מסר כי "במהלך 2016 המשכנו להתמקד בייצוב ושיפור של עסקי בתי הכלבו וניו-פארם, וליישם תהליכים אסטרטגיים חוצי ארגון, הכוללים שינוי מדיניות התמחור וההנחות, מיקוד במוצרים המניבים רווחיות גולמית גבוהה, וכן טיוב ההסכמים מול הספקים השונים. אנו סבורים, כי תהליכים מורכבים אלה פוגעים בתוצאות הקבוצה בטווח הקצר, אך יבואו לידי ביטוי בשיפור ברווח הגולמי וברווחי הקבוצה בכלל בטווח הארוך יותר. ברבעון השלישי נמשכה ההשפעה השלילית של מגזר הטכנולוגיות, הצורך לעת עתה משאבים גבוהים בשל פיתוח פעילות הטכנולוגיה בשווקים בחו"ל".

מניית המשביר לצרכן בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן