טיפול תקופתי במתקני הזיקוק הפיל את רווחי בזן

רווח החברה ברבעון השלישי של 2016 צנח ב-94% ■ בתי זיקוק תחלק לראשונה ב-6 השנים האחרונות דיווידנד של 85 מיליון דולר, בעקבות הסכם המימון החדש עם הבנקים בהיקף של 355 מיליון דולר

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעלי בז"ן במפרץ חיפה
מפעלי בז"ן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם
יורם גביזון
יורם גביזון

הסכם המימון החדש בהיקף של 355 מיליון דולר, עליו חתמה בזן (חברת בתי זיקוק) לפני 10 ימים עם הבנקים, איפשר לה להכריז על חלוקת דיווידנד בהיקף של 85 מיליון דולר. הדיווידנד, הראשון בשש השנים האחרונות, עשוי לסייע לחברת פטרוכימיים שמחזיקה ב-20.4% ממניותיה של בזן להגיע להסדר עם נושיה - בעיקר עם בנק הפועלים וקרן בראשית. פטרוכימיים אמורה לשלם סכום של 476 מיליון שקל בינואר ופברואר 2017, ובשלב זה נראה שאין לה את המקורות הכספיים לצורך פירעון החוב.

בזן, שמנוהלת על ידי אבנר מימון, הכריזה על הדיווידנד עם פרסום תוצאותיה הכספיות החלשות, אך צפויות, לרבעון השלישי של 2016. החברה הרוויחה 1.4 מיליון דולר ברבעון האחרון, ירידה של 94% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015.

הגורם המרכזי לירידה ברווח היה השבתת מתקן הזיקוק המרכזי של החברה (מז"ג 4) לצורך טיפול תקופתי. טיפול זה גרם לירידה חדה בכמות התזקיקים שהחברה ייצרה ברבעון החולף, לירידה במרווח הזיקוק שהוא הפער בין מחיר התזקיקים שהחברה מוכרת למחיר הנפט הגולמי ששימש בייצורם, ולנזק כולל של 35 מיליון דולר במגזר הדלקים.

הכנסותיה של בזן ירדו ב-25% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2015, והסתכמו ב-1מיליארד דולר. הירידה בהכנסות נובעת מקיטון של 26% בהכנסותיו של מגזר הדלקים, וזאת כתוצאה מירידה כמותית של 43% בהיקף הזיקוק ל-1.3 מיליון טון. הירידה בהיקף הזיקוק נבעה מהטיפול התקופתי במתקן הזיקוק הגדול 4, ומירידה של 9% במחיר הממוצע של סל התזקיקים שבזן מייצרת ל-422 דולר לטון.

מחזור המכירות של מגזר הפולימרים שמרוכז בחברה הבת כאו"ל (כרמל אולפינים) ירד ב-14% ל-138 מיליון דולר. זאת, כתוצאה מירידה משולבת של מחירי המכירה (15 מיליון דולר) וירידה כמותית, בשל הטיפול התקופתי במתקני כאו"ל ברבעון השני של 2016 (8 מיליון דולר).

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של בזן ירד ב-1% ל-87 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2016. אולם, הרווח התפעולי התזרימי המנוטרל של בזן ירד ב-58% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2015, והגיע ל-70 מיליון דולר.

ה-Ebitda המנוטרל של בזן מאזן את שינוי ערך המלאי הבלתי מוגן וכן את ההוצאות או ההכנסות משינוי בהפרשה החשבונאית לירידת ערך המלאי הבלתי מוגן (430 אלף טון של נפט גולמי). כמו כן, מנטרל ה-Ebitda הפסדים או רווחים מהתאמת המלאי המוגן לשווי השוק שלו והפסדים או רווחים משערוך לשווי ההוגן של עסקות גידור שמגנות על המלאי המוגן.

הגורם העיקרי לירידה ב-Ebitda המנוטרל הוא ירידה של 87% ב-Ebitda המנוטרל של מגזר הדלקים ל-14 מיליון דולר. זאת, כתוצאה מירידה במחזור המכירות של המגזר שגרעה 50 מיליון דולר מהרווח התפעולי התזרימי שלו, וכן כתוצאה מירידה במרווח הזיקוק המנוטרל שלו, שהקטינה את הרווח התפעולי התזרימי ב-57 מיליון דולר.

מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן ירד ב-51% ל-4.4 דולר לחבית ברבעון השלישי של 2016. הגורם לירידה במרווח הזיקוק הוא ירידה של 1.1 דולר לחבית במרווח הייחוס, שהוא הפער בין מחיר התזקיקים למחיר הנפט הגולמי מסוג אורל, שהפיק בית זיקוק אופייני באגן הים התיכון. הירידה במרווח הייחוס נובעת מירידה בביקוש לתזקיקים באירופה. זאת, כתוצאה מחורף קל, נצילות גבוהה של מתקני הזיקוק וייבוא של תזקיקים מהמפרץ הפרסי.

גורמים אחרים לירידה במרווח הזיקוק המנוטרל הוא הטיפול התקופתי, וכן שחיקה משמעותית בתרומת הגז הטבעי למרווח הזיקוק. זאת, על רקע הירידה החדה במחיר המזוט שהוא המדד לאנרגיה חלופית לגז הטבעי, והרצפה הקבועה למחיר הגז הטבעי בחוזי ההספקה לבזן מעסקת תמר. כמו כן חלה שחיקה בתרומת המתקן לייצור דלקים נקיים (מידן), בשל הצמצום בפער שבין מחיר הסולר למחיר HVGO, חומר הגלם העיקרי למידן. בזן מציינת שמרווח הייחוס עלה בסוף הרבעון השלישי ל-4.9 דולר לחבית ול-5.7 דולר לחבית נכון להיום.

מניית בזן בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"