מהפך: לראשונה זה 4.5 שנים ואחרי זינוק של 508% במניה - ירידה במכירות של דלתא

אייזק דבאח: "אנו מתמודדים מול חולשה בסביבת הקמעונאות האמריקאית ברבעון השני, אשר צפויה להמשיך ברבעון השלישי של 2016"

ערן אזרן
ערן אזרן
חנות דלתא
צילום: מוטי מילרוד
ערן אזרן
ערן אזרן

המשקיעים של יצרנית האופנה דלתא גליל שמנייתה זינקה בכ-508% ב-5 השנים האחרונות, אינם רגילים לדו"ח מאכזב, אך הבוקר (ג') סיפקה החברה תוצאות כספיות חלשות לרבעון השני של 2016, שהיו אף חלשות מהערכות המוקדמות. לראשונה זה 18 רבעונים, החברה – בשליטתו ובניהולו של אייזק דבח (56%), התמודדה עם ירידה במכירות, בעיקר על רקע חולשה משמעותית בשוק האמריקאי.

"חווינו הרבעון סביבת קמעונאות מאתגרת בשוק בארה"ב, עובדה שהשפיעה על הכנסות החברה והרווחיות בארה"ב", אמר דבח לאחר פרסום התוצאות. "אנחנו רואים חברות נוספות מקבילות לנו שסובלות מחולשה. באחרונה ראינו גם ש-Macy's (רשת חנויות כלבו אמריקאית ענקית, ע"א) החליטה לסגור 100 חנויות – וזו הודעה דרמטית", הוסיף סמנכ"ל הכספים יעקב חן.

בדלתא מתקשים לומר במדויק מה מקור החולשה בשוק הקמעונות האמריקאי, אך יעקב ציין כי קיימות לכך מספר תזות: "התזה הראשונה היא שמעבר גדול של לקוחות לאינטרנט הביא להצטברות גדולה של מלאים, כך שקמעונאים מפחיתים את המלאים לרמה נמוכה יותר. תזה אחרת גורסת שהאמריקאים מעדיפים כיום להשקיע יותר בתרבות הפנאי, כמו ביקור במסעדות, ולהוציא פחות על אופנה. אני סבור שפשוט מדובר במחזוריות, כך שהחולשה לא תהיה לאורך זמן".

אייזק דבאח, מנכ"ל ובעל השליטה בדלתאצילום: רמי שלוש

מכירותיה של דלתא בארה"ב צנחו במהלך הרבעון בכ-10% ל-137 מיליון דולר, בהשוואה לכ-254 מיליון דולר ברבעון המקביל. הצניחה קוזזה בעלייה במכירות בשאר השוקים הגאוגרפיים: באירופה (למעט גרמניה) גדלו המכירות בכ-8% לכ-40 מיליון דולר; בגרמניה צמחו ב-14% ל-32.4 מיליון דולר; ובישראל עלו ב-11% ל-32 מיליון דולר. בסופו של דבר, השורה העליונה של דלתא הצטמקה בכ-2% ל-249.5 מיליון דולר, לעומת 255.5 מיליון דולר ברבעון השני של 2015.

לצד החולשה בקמעונות, גורם שני שפגע בתוצאות של דלתא היה ירידה בנפת המכירות ברשת וול-מארט, שהיא לקוח גדול של דלתא. "וול מארט צמצמו את שטחי המדף – ואנחנו נפגענו מזה בטווח הקצר. גם מבצעים שהם עשו לרגל החזרה ללימודים – כמו 5 תחתונים במקום 4 – השפיע על המחיר האפקטיבי. לאחר כמה פגישות שערכנו עם מנהלי הרשת בשבוע האחרון, היום אנחנו יודעים להגיד שהרשת צפויה למסור לנו הזמנות לשנה הבאה", הוסיף יעקבי.

החולשה בשוק האמריקאי פוגשת את דלתא בזמן לא נוח. לפני כחודשיים דיווחה החברה על העסקה הגדולה בתולדותיה: רכישת סדרה של מותגי יוקרה –ELLA MOSS , SPLENDID, 7 FOR ALL MANKIND - מיצרנית הלבשה וההנעלה האמריקאית V.F תמורת 120 מיליון דולר. מדובר במותגים שעשויים להיות מושפעים ממצב שוק הקמעונות האמריקאי. עם זאת, יעקב ציין כי העובדה שמדובר במותגי פרימיום, תחום שלא נפגע מההאטה בקמעונות בארה"ב, פועלת לטובת דלתא.

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בפסגות, היתה פחות נחרצת. לדבריה, "על אף הפוטנציאל הקיים ברכישת המותגים החדשים, אנו כרגע מתקשים לתת את הדעת באופן מלא לגבי ההשפעות וההשלכות העתידיות נוכח החולשה בשוק האמריקאי והשפעות ארוכות טווח הכרוכות בשינוי ממשי ותפיסתי של תחום האופנה ואופן צריכת מותגים בתחום זה". על רקע זאת, שרף סבורה שדלתא נסחרת כעת סביב השווי הכלכלי שלה – ולא רואה פוטנציאל משמעותי במניה.

למרות הירידה המתונה בשורת ההכנסות, הרווח התפעולי של דלתא נשחק בצורה משמעותית יותר – ירידה של 7%, לרמה של 13.5 מיליון דולר. הקיטון נבע בעיקר עקב הגידול בהוצאות הפחת, כתוצאה מהשקעות שהחברה ביצעה בשנים האחרונות התומכות באסטרטגית הצמיחה בעתיד. החברה צפויה להשיק במהלך הרבעון הרביעי של 2016 את מפעלי האל-תפר ו-Cut & Sew, ברבעון הראשון של 2017 את מפעל הגרביים החדש בויאטנאם, שיתרמו לצמיחה ב-2017 וב-2018. ה-EBITDA, המגלם את הרווח התפעולי לפני הוצאות מימון ומס, ובנטרול סעיפים לא תזרימיים כמו פחת והפחתות, הסתכם ברבעון ב-18.9 מיליון דולר (7.6% מהמכירות), לעומת 19 מיליון דולר (7.5% מהמכירות) ברבעון השני ב-2015.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות של דלתא ירד ברבעון ב-16% ביחס לרבעון המקביל, ל-7.8 מיליון דולר. החברה מתכוונת לחלק 3.5 מיליון דולר מהרווח כדיווידנד. הרווח נפגע מכך שהטבות מס שניתנו לדלתא הסתיימו, כך שהחברה שבה לשלם מס חברות מלא. בעקבות הרבעון החלש, דלתא העריכה כי תעמוד בטווח התחתון של התחזית לשנת 2016.

"התוצאות של דלתא חלשות, מעבר לצפי", אמר מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז'. "דלתא בונה על שיפור במחצית השנייה ובייחוד ברבעון האחרון, תוך שהיא נותנת משקל לשיפור במזג האוויר, לאחר רבעון 4 קשה אשתקד בגין החורף החם, וכן התאוששות כללית בסקטור. להערכתנו, עדיין מוקדם לחזות שיפור בגין גורמים אי ודאיים כגון מזג אוויר, כאשר בינתיים החולשה בארה"ב נמשכת. כפי שציינו בעבר, אנו סבורים שהאפסייד מוגבל והמניה אינה זולה, כאשר מדובר בעיקר ב-wait & see story עם סקפטיות לא מבוטלת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"