יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

16 חודשים לאחר השלמת הסדר החוב בהיקף של 2 מיליארד שקל, נראה שחברת פטרוכימיים, שבשליטת דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין, מתקדמת במהירות להסדר נוסף. הנכס היחיד של פטרוכימיים הוא 20.4% ממניותיה של חברת בתי זיקוק (בזן), ששווי השוק שלהן הוא 972 מיליון שקל, ומנגד יש לה התחייבויות של 1.47 מיליארד שקל. פטרוכימיים הפסידה 78 מיליון שקל ברבעון השני של 2016, מה שנובע בעיקר מירידה של 133 מיליון שקל בשווי מניות בזן שהיא מחזיקה, בקיזוז חלקה נטו ברווחי בזן, 63 מיליון שקל.

רואי החשבון של פטרוכימיים צירפו גם לרבעון המדווח הערת עסק חי לדו"חות הכספיים, וציינו שיש ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה כעסק חי, לנוכח העובדה שתידרש לפרוע בינואר ובפברואר 2017 סכום של 476 מיליון שקל, כמעט כולם לבנק הפועלים ולקרן בראשית. הם מדגישים שפטרוכימיים אינה צופה שבזן תחלק דיווידנדים בעתיד הנראה לעין.

תחזית תזרים המזומנים שצורפה לדו"חות החברה מגלה שאינה צופה קבלת דיווידנדים מבזן עד סוף 2018. זו תחזית מעט פסימית בהתחשב בקצב ייצור הרווחים הנוכחי בבזן ובשתי המגבלות לחלוקת דיווידנד: יחס של לא יותר מ-4 בין החוב הפיננסי נטו של בזן בתוספת ניכיון לקוחות ל-EBITDA המנוטרל במשך שלושה רבעונים לפני החלוקה (3.0 נכון לסוף הרבעון השני); ויחס של הון עצמי (לאחר חלוקת הדיווידנד) של 25% לפחות (ההון העצמי היה 39.7% מהמאזן נכון לסוף הרבעון השני).

פטרוכימיים אמנם ציינה בדו"חות הכספיים כי היא פועלת למחזור חובותיה לבנק הפועלים (318 מיליון שקל) ולקרן בראשית (148 מיליון שקל). ואולם מכיוון שאותה הערה הופיעה גם בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של השנה, ייתכן שבנק הפועלים, שמחזיק בשעבוד על 371 מיליון מניות בזן בשווי של 552 מיליון שקל, וקרן בראשית, שמחזיקה בשעבוד שני על 350 מיליון מניות מהן - לא ממהרים למחזר את החוב. זאת בהינתן כך ששווי הביטחונות שבידיהם עולה על שווי החוב של פטרוכימיים אליהם והסיכוי לעלייה נוספת בשווי המניות.

דיויד פדרמןצילום: תומר אפלבאום

התארכות המגעים עם בנק הפועלים וקרן בראשית היא כנראה הסיבה לפרסום תשקיף מדף בידי פטרוכימיים ביום שישי שעבר לצורך הנפקת מניות איגרות חוב, איגרות חוב להמרה ואופציות למניות, או לאיגרות חוב ולאיגרות חוב להמרה.

מניית פטרוכימיים בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"