אפריקה הפסידה מיליארדים, עלות השכר של לבייב - 12.4 מיליון שקל

שווייה של אפריקה ישראל נחתך בחצי ■ החברה הפסידה 2.3 מיליארד שקל ב-2015

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

12.386 מיליון שקל עלות שכר נזקפה לזכותו של לב לבייב בשנת 2015 - אותה שנה בה קרסה מניית אפריקה בעוד 50%, כאשר הדוחות הכספיים אותה פרסמה מציגים הפסד שנתי עצום המיוחס לבעלי המניות - 1.75 מיליארד שקל יותר מפי 2 מההפסד שהציגה החברה ב-2014 כולה כ-849.

ההפסד לא הפתיע את בעלי המניות, אשר קיבלו על כך התראה בתחילת החודש בה הוסבר גם כי ברבעון הרביעי של 2015 ההפסד המיוחס לבעלי המניות יסתכם ל-1.57 מיליארד שקל בהשוואה להפסד של 863 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הפסד אשר הוביל את החברה להציג ירידה חדה בהון המיוחס לבעלי המניות שהסתכם בסוף 2015 ל 1.319 מיליארד שקל בהשוואה ל 2.967 מיליארד שקל בסוף 2014.

לב לבייב

לטענת מנכ"ל החברה, אברהם נובוגרוצקי, שכרו של לבייב לא מעיד על פשיטת רגל - כי בפעול לבייב לקח לכיסו רק 5.4 מיליון שקל, כאשר יתרת הסכום מקורה באופציות מחוץ לכסף עליהן החברה נדרשת לדווח, למרות שסיכוי אפסי כי ימומשו. שכרו של נובגרוצקי היה יותר צנוע - כ-2.3 מיליון שקל.

לשאלה האם לאור מצבה הכספי העגום של החברה לב לבייב עומד לתרום כסף בהסדר החוב הקרוב, השיב כי "אף אחד לא אמור להזרים כסף לחברה. לחברה יש מספיק נכסים לשרת את החוב. בדו"חות האחרונים הצגנו אומנם הפחתה משמעותי (של 1.289 מיליארד שקל - ש.א) בשווי נכסי אפי פיתוח, על רקע שינויי מטבע חריפים (קריסה של 30% בשנה בשער הרובל מול הדולר - ש.א), ירידה חדה בשער הנפט ומצב גיאופוליטי רעוע ברוסיה - למרות זאת הצגנו תזרים מהחברות הטובות שלנו כמו אפריקה מגורים ודניה סיבוב, אשר מאפרות לנו לא להזדקק בזמן הקרוב לתזרים מאפי פיתוח".

על פי הדו"חות, 43% מהנדל"ן להשקעה בשווי כולל של 3.6 מיליארד שקל כיום ברוסיה לצד 45% מהנדל"ן להקמה של הקבוצה בסכום כולל של 933 מיליון שקל. המצב הרעוע ברוסיה הוביל לקיטון של 30% בהכנסות ה-NOI של החברה מנכסים ברוסיה שהסתכמו ל-194 מיליון שקל לצד קיטון של 17% בהכנסות ה-NOI מכלל נכסיה בעולם (ישראל, ארה"ב, אירופה ורוסיה), שהסתכמו ל 536 מיליון שקל.

מצבה הכספי הרעוע של החברה הוביל את רואי החשבון משרד רואי החשבון בריטמן אלמגור זהר להדביק לדוחותיה ה"עסק חי". לשיטתם, "עקב מצבה הכספי של החברה וצרכי המזומנים הנדרשים לחברה לפירעון התחייבויותיה ובשל הצורך בהסדרת אמות מידה פיננסיות החלות על החברה מכוח הסכמים על בעלי אגרות החוב".

הם היו חייבים להזהיר את המשקיעים על ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של אפריקה כעסק חי. רואי החשבון הסבירו כי השפעת מצב המשק ברוסיה והשלכותיו על פעילות החברה גורמים להם לחשוש כי "קיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה להוציא אל הפועל את תכוניותיה העסקיות כסדרן ובמועדן".

עוד הדגישו רואי החשבון את הבעייתיות בכך שלחברה שווי נכסי נקי שלילי משמעותי והיקף המזומנים הנדרש לחברה לצורך פירעון התחייבויותיה (3 מיליארד שקל נטו בסולו) עולה באופן ניכר על יתרת המזומנים שבידה. המאזן המאוחד של החברה הציג הון עצמי שלילי של 743 מיליון שקל. למרות הכתוב בדו"חות, טען נובוגרוצקי כי "רואי החשבון מאמינים בתוכנית שכוללת מימוש נכסים (בסכום כולל של 643 מיליון שקל - ש.א) וחלוקת דיבידנדים (בסכום כולל של 226 מיליון שקל - ש.א), אך מכיוון שמדובר בתוכנית מכירה אשר דורשת רוכשים בפועל - הם לא יכולים לסמוך עליה ב-100% למרות שהיא מתבססת על מחירי השוק".

לדבריו, "לאפריקה נכסי ליבה טובים. אפריקה מגורים הרוויחה מעל 100 מיליון שקל השנה. אפריקה נכסים הרוויחה מעל ל-200 מיליון שקל ודניה סיבוב פרויקטי תשתיות במעל ל-7 מיליארד שקל. הנכסים הללו יאפשרו לנו לקבל שקט תעשייתי מהנושים שמודעים לכך כי נוכל לקבל דיווידנדים".

נובוגרוצקי ציין כי בין הנכסים אשר עומדים על המדף למכירה אפריקה מלונות. "מדובר ברשת טובה. מצב התיירות בארץ שהורע והתיירות ברוסיה אמנם פגעה בפעילותה, אך היא עדיין מחזיקה בנכסים טובים באילת, תל אביב וים המלח". עוד הזכיר כי "יש לנו קרקעות של אפריקה השקעות בסביון וסביבה, אותן אנו יכולים למכור - הנכסים הללו יסייעו לנו לחצות את השנים הקרובות".

החובות של אפריקה למחזיקי איגרות החוב עומדים על כ-3.6 מיליארד שקל, בשעה שהיא מחזיקה ביתרות נזילות של 580 מיליון שקל. כאשר היא נדרשת לשלם כ-150 מיליון שקל ב2016- וכ-550 מיליון שקל ב-2017 למחזיקי אגרות החוב והבנקים. אפריקה שרפה כ-25 מיליון שקל בשל פעילותה השוטפת ב-2015, אשר הניבה תזרים מזומנים שלילי בהשוואה לתזרים שלילי של 15 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

לשאלה האם הוא צופה כי מחזיקי אגרות החוב לא יסכימו להמשיך ולתת תקופת גרייס לחברה, השיב כי "אין סיבה שמחזיקי איגרות החוב לא ישבו בשקט. המחזיקים הגדולים מרוצים מימוש הנכסים וחלוקת הדיוודנים כמו גם ממהזרמות הכספ שביצע בעל השליטה במהלך השנים".

אין נתונים להצגה
מניית אפריקה בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"