הרווח הנקי ירד ב-12% - וכמה הרוויחה השנה עופרה שטראוס?

הרווח התפעולי של החברה גדל ב-11% ברבעון הרביעי, בעקבות גידול חד ברווחיות בברזיל ושיפור ברוסיה ובאוקראינה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

קפיצה בהוצאות המימון ובהפרשות למס גרמו לירידה של 12% ברווח הנקי של קבוצת שטראוס ברבעון הרביעי של 2015, שהסתכם ב-74 מיליון שקל - כך על פי הדו"חות הניהוליים של החברה, שמנטרלים את השפעות עסקות ההגנה על מחירי הקפה והקקאו, והוצאות חד פעמיות.

הרווח החשבונאי המדווח של שטראוס, המנוהלת על ידי גדי לסין, גדל ב-225% ברבעון הרביעי של 2015 לעומת המקביל לו ב-2014, והסתכם ב-65 מיליון שקל.

עפרה שטראוס

הכנסותיה של שטראוס ירדו ב-8.7% ברבעון האחרון, והגיעו ל-1.9 מיליארד שקל. הגורם העיקרי לירידה במכירות הוא התחזקות השקל כלפי מרבית המטבעות, ובעיקר הריאל הברזילאי, מגמה שגרעה 236 מיליון שקל מהמכירות.

הצמיחה הפנימית של שטראוס - בנטרול השפעת המטבעות וחוק המזון, שגרעה 16 מיליון שקל מהמכירות ברבעון הרביעי של 2015 - הסתכמה ב-4.2%, ושיקפה בעיקר את הצמיחה החזקה במכירותיה של חברת Tres Coracoes בברזיל, וצמיחה של 3.1% במכירותיה של שטראוס ישראל.

הרווח הגולמי הניהולי של שטראוס ירד ב-6.7% ברבעון הרביעי של 2015 לעומת הרבעון המקביל ב-2014, והסתכם ב-700 מיליון שקל, שהם 36.8% מהמחזור, בהשוואה ל-36.1% מהמחזור במקביל ב-2014. כ-30% מהירידה ברווח הגולמי נובעים מהשינוי בחוק המזון שנכנס לתוקף בינואר 2015, וכפה על יצרני המזון לסווג השתתפות בהוצאות המכירה והשיווק של רשתות השיווק כהנחות שמקטינות את המכירות.

גדי לסיןצילום: מוטי מילרוד

הגורמים האחרים לירידה ברווח הגולמי הם עליה במחירי הקפה הירוק - חומר הגלם לייצור קפה - בעקבות התחזקות הדולר. השיפור ברווחיות הגולמית למרות גורמים אלו נבע מעליה במחיר הקפה ששווק ע"י החברה (למעט בישראל), ירידה במחיר החלב הגולמי ובמחיר הטחינה, וירידה בעלויות הייצור.

הרווח התפעולי הניהולי של שטראוס גדל ב-10.5% ברבעון הרביעי של 2015 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2014, והסתכם ב-158 מיליון שקל, שהם 8.3% מהמחזור ברבעון החולף, לעומת 6.8% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2014.

הגורם העיקרי לגידול ברווח התפעולי הניהולי של החברה הוא עלייה של 23% ברווח התפעולי של פעילות הקפה ברבעון החולף ל-69 מיליון שקל, כתוצאה מגידול חד ברווח התפעולי של החברה הבת הברזילאית Tres Coracoes, וגידול ברווח התפעולי של מדינות מרכז ומזרח אירופה, על רקע שיפור בתוצאות ברוסיה ובאוקראינה. גורם נוסף הוא היציבות ברווח התפעולי בישראל ברמה של 20 מיליון שקל, שהם 13.1% מהמחזור, לעומת 11.9% מהמחזור המקביל ב-2014. היציבות מגיעה כתוצאה מסגירת מפעל הקפה בנצרת, מהלך שקיזז את את השפעת התחזקות הדולר על רכישת הקפה הירוק והירידה במכירות.

עלות שכרו של גדי לסין, מנכ"ל שטראוס, הסתכמה ב-5.5 מיליון שקל, וכללה שכר של 1.8 מיליון שקל, הוצאות נלוות לשכר של 904 אלף שקל, מענק של 1.1 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות של 1.6 מיליון שקל.

עלות שכרו של תומר הרפז, מנכ"ל שטראוס קפה, הסתכמה ב-4.5 מיליון שקל, וכללה שכר של 1.6 מיליון שקל, הוצאות נלוות של 949 אלף שקל, ומענק מבוסס מניות של 1.9 מיליון שקל.

עלות שכרה של עופרה שטראוס, יו"ר הדירקטוריון ובעלת השליטה בחברה, הסתכמה ב-3.2 מיליון שקל, וכללה שכר בעלות של 1.8 מיליון שקל, הוצאות נלוות של 660 אלף שקל ומענק של 749 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה