החורף החם בארה"ב פגע בדלתא: הרווח התפעולי נפל ברבעון בכ-16% ל-18 מיליון דולר

ספטמבר-דצמבר השחונים בארה"ב הביאו לקיטון בתנועת הקונים בארה"ב, והפילו את ההכנסות האורגאניות של דלתא בכ-6% ■ החברה הודיעה על תכנית רכישה עצמית של מניות ■ דבאח: "דלתא היא הזדמנות הקנייה הטובה ביותר היום"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

מניית דלתא גליל נסקה בחמש השנים האחרונות ב–270%, בהשוואה לעלייה זניחה של 2% בלבד במדד ת"א 100. רצף העליות הארוך נתמך בתוצאות הכספיות המעולות שפירסמה לאורך השנים החברה, שנשלטת ומנוהלת על ידי אייזיק דבח. אלא שמאז השיא באוגוסט 2015, השילה המניה כ–30% מערכה. הירידה, שהיתה עמוקה מהירידות בשווקים, נבעה כנראה מחשש המשקיעים כי דלתא תתקשה להשיג בשנים הבאות את קצב הצמיחה שאיפיין אותה עד כה. זאת, בין היתר על רקע ההאטה הגלובלית, שאליהם הצטרף באחרונה גם חשש ממשי מביצועים חלשים בארה"ב.

הסיפור המרכזי בדו"חותיה של דלתא מגיע מצפון אמריקה. ברבעון הרביעי של 2015 ספגה החברה פגיעה בהכנסות בארה"ב עקב מזג האוויר החם ששרר במדינה, והביא לקיטון בתנועת הקונים ברשתות הקמעוניות. הכנסותיה האורגניות של החברה בצפון אמריקה (דלתא USA) קטנו ברבעון בכ–6% — נתון יוצא דופן ביחס לתוצאות שאליהן הורגלו המשקיעים לאורך השנים. איחוד תוצאותיה של חברת ההלבשה P.J.Salvage, שנרכשה באחרונה על ידי דלתא, מיתן את הפגיעה, כך שההכנסות הכוללות בארה"ב ירדו בכ–1% בלבד ל–122 מיליון דולר.

להאטה ברבעון הרביעי של 2015 עשויה להיות השלכות על גם על ביצועי דלתא ב–2016. החשש הוא שהצטברות של מלאים בארה"ב — השוק העיקרי של דלתא האחראי ל–60% מהכנסותיה (היתר: 30% באירופה ו–10% בישראל) — יביא לצמיחה מתונה ביבשת בהשוואה לשנים הקודמות. שווי המלאי של דלתא נכון לסוף 2015 הסתכם בכ–196 מיליון דולר, עלייה משמעותית לעומת 182 מיליון דולר בסוף 2014.

אייזיק דבח, מנכ"ל דלתאצילום: מוטי מילרוד

לפי האנליסטית מיכל אלשיך מאקסלנס ברוקראז', גורם שני שעשוי להעיק על תוצאותיה של דלתא ב–2016 קשור לרשת הקמעונות וול מארט, שמהווה לקוח מהותי עבורה (כ–19% מהמכירות ב–2015). החשש הוא כי גידול בהוצאות השכר של וול מארט — שהודיעה על העלאת שכר מאסיבית בשבוע שעבר — עשוי להביא ללחצים על ספקיה להפחית מחירים, ובהם דלתא, הסבירה.

החולשה בשוק האמריקאי השתקפה גם בהפרשה חד פעמית של 5.7 מיליון דולר שביצעה דלתא במהלך הרבעון. ההפרשה מיוחסת לסגירת שש חנויות Little Miss Matched, שמפעילה דלתא בארה"ב. Little Miss Matched הוא מותג פרטי, בדומה למותג "FIX", שיסר ועוד. בדלתא הסבירו שרשת Little Miss Matched אינה רווחית, מאחר שפעילות ריטייל דורשת מסה קריטית של חנויות שאינה קיימת. בדלתא מתכננים לסגור חנויות נוספות מהרשת ב–2016.

ברקע לירידה במניה, דירקטוריון דלתא החליט אתמול על תוכנית לרכישה עצמית של מניות בסכום של 7.5 מיליון דולר בשלושת החודשים הקרובים. "ההחלטה על תוכנית הרכישה התקבלה מאחר שאנחנו חושבים שמניית דלתא היא הזדמנות הקנייה הטובה ביותר היום", הסביר מנכ"ל דלתא, אייזיק דבאח, לאחר פרסום הדו"חות. במקביל דלתא עידכנה את תחזיותיה ל–2016, שבהם היא צופה צמיחה מתונה ביחס לשנים הקודמות של 1.5% במכירות האורגניות, או צמיחה של 3% בשקלול רכישות חיצוניות. החברה צופה כי הרווח התפעולי יגדל בטווח רחב יותר, שבין 3% ל–8%.

מנוע הצמיחה — המותגים הגדולים

למרות החולשה בצפון אמריקה, דלתא הצליחה לסיים את הרבעון הרביעי של 2015 עם גידול של 3% בהכנסות הכלליות ל–287 מיליון שקל. הגידול יכול היה להיות גבוה יותר, אלמלא השינויים בערכי המטבעות שבהם פועלת החברה אל מול הדולר. כך, במונחי מטבע מקור, הכנסותיה של דלתא צמחו ברבעון הרביעי בשיעור מרשים של 8%.

מנוע הצמיחה העיקרי של דלתא ברבעון הרביעי — שפיצה על החולשה היחסית בשוק האמריקאי — היה מגזר "פלח שוק עליון", שבו מייצרת דלתא עבור מותגים מובילים כמו ויקטוריה סיקרטס, Columbia, נייקי, הוגו בוס, PUMA ועוד. המכירות במגזר ברבעון הרביעי הסתכמו ב–74.6 מיליון דולר — גידול של 15% ביחס לרבעון המקביל.

גם פעילותה של דלתא בגרמניה (דרך חברת שיסר), המשיכה לצמוח: המכירות במונחי מטבע מקור (יורו) גדלו ברבעון הרביעי 13% ל–48.8 מיליון יורו; בעוד שבנטרול שערי מטבע, המכירות נותרו כמעט ללא שינוי. בישראל, החברה רשמה צמיחה של 5% ברבעון הרביעי, כך שהמכירות (בשקלים) הסתכמו בכ–155 מיליון שקל. בשקלול שערי מטבע הצמיחה התמתנה לכ–3%.

הקיזוזים בשל שערי החליפין וההפרשה בגין Little Miss Matched הביאו לנפילה של 16% ברווח התפעולי של דלתא ברבעון הרביעי ביחס ל–2014 לכ–17.9 מיליון דולר. גם הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות קטן ברבעון הרביעי בשיעור דומה לעומת התקופה המקבילה ל–12.2 מיליון דולר. החברה הודיעה כי תחלק דיווידנד בסכום של כ-13.9 סנט למניה, כ–3.5 מיליון דולר.

למרות הכל — שנת שיא

למרות הרבעון הרביעי החלש, ב–2015 כולה צמחו ההכנסות של דלתא בכ–5% לשיא 1.08 מיליארד דולר; כשבנטרול השפעות שער החליפין ההכנסות זינקו בכ–10%. "תוצאות 2015 משקפות שנה שישית ברציפות של צמיחה במכירות. בעוד ששנת 2015 היתה שנה מאתגרת עבור הכלכלה העולמית, הצלחנו להשיג תוצאות משופרות בזכות המודל העסקי המבוזר שלנו, המשלב פעילות ממותגת עם פעילות של מותגים פרטיים בפריסה גלובלית רחבה", הסביר דבח.

במטרה להמשיך לשמור על קצבי הצמיחה הגבוהים, דלתא מיישמת ברבעונים האחרונים שורה של מהלכים, בהם איתור יעדים חדשים לרכישה, הקמת מפעל בווייטנאם (שיחל לפעול בסוף 2016) ויישום צעדי התייעלות במפעל במצרים. בנוסף החברה השקיעה באיחוד מטות בקיסריה ובבניית חדרי תצוגה ומשרדים חדשים בניו יורק. "השקעות אלו תורמות להמשך החדשנות, גיוס לקוחות חדשים ורכישת מותגים חדשים להרחבת הפריסה הגלובלית שלנו", הדגיש דבח.

האנליסטית אלשיך הדגישה ש"בטווח הארוך דלתא מגלמת פוטנציאל לצמיחה נאה ושיפור ברווחיות. כבר ב–2017 אנו צופים שיעורי צמיחה אורגניים גבוהים יותר ביחס ל–2016 על רקע הכללת מספר הסכמי זכיינות על פני שנה מלאה, וכן פתיחה של המפעל בווייטנאם שצפוי לענות על ביקושים למוצרים ספציפיים מול NIKE, ויקטוריה סיקרטס ועוד".

אלשיך ציינה כי הירידות הנוכחיות במחירי החברות בעולם כתוצאה מהגל השלילי בשווקים, "מגלמות הזדמנות טובה לבצע רכישה סינרגטית במחיר זול, כאשר מצבה הפיננסי של דלתא מאפשר זאת בקלות". כיום, החוב הפיננסי של דלתא הוא כ–75 מיליון דולר, כשיחס החוב נטו ל–EBITDA הוא כ–0.8 בלבד. לחברה יש כ–170 מיליון דולר בקופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה