ההפסד של אפריקה גדל ל–180 מיליון שקל

הגורמים העיקריים להפסד: תוצאות חלשות של אפריקה תעשיות, שערוכים שליליים של אפי פיתוח — והריבית הגבוהה על האג"ח

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לב לבייב
לב לבייבצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הפחתות של 224 מיליון שקל בשווי נכסיה, בצד הוצאות מימון גבוהות שנובעות מהריבית הגבוהה שהיא משלמת על האג"ח שלה (בהתאם לתנאי הסדר חוב שגיבשה לפני כחמש שנים עם מחזיקי האג"ח) — הסבו לאפריקה ישראל להשקעות שבשליטת לב לבייב הפסד (המיוחס לבעלי המניות) של 179 מיליון שקל ברבעון השני של 2015, לעומת הפסד של 66 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2014. עוד השפיעו לשלילה, התוצאות החלשות של החברה הבת אפריקה תעשיות, המתמודדת עם בעיות פיננסיות וקשיים תפעוליים בחברה הבת נגב קרמיקה, שוזקוקה לתמיכה כספית של 50 מיליון שקל מהחברה האם.

את המחצית הראשונה של 2015 סיימה אפריקה השקעות, המנוהלת בידי אברהם נובוגרוצקי (נובו), עם הפסד של 170 מיליון שקל, לעומת רווח של 66 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

חלק לא מבוטל מהפסד ברבעון השני נגרם, כאמור, משיערוכים שליליים שביצעה החברה הבת אפי פיתוח (65%), הנסחרת בבורסת הראשית בלונדון לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.2 בלבד. החברה, שפועלת בשוק הנדל"ן הרוסי, סובלת משילוב קטלני של פיחות חד בשער הרובל מול הדולר, הפוגע בתזרים המתקבל מהנכסים ברובל (כפי שניתן היה לראות בדו"ח לרבעון השני שפירסמה ושבה נרשמה ירידה בהכנסות בנכס המרכזי קניון אפימול במוסקבה), וכן מהעלאת ריבית בידי הבנק המרכזי הרוסי. הדבר מעלה את שיעורי ההיוון שבהם מהוונים התזרימים העתידיים בגין הנכסים, וכתוצאה מכך פוגע בשוויים הנוכחי.

אפי פיתוח היתה אמורה להיות בשנים הקרובות המקור העיקרי של אפריקה השקעות למשיכת דיווידנדים לצורך פירעון התחייבויות של 3.7 מיליארד שקל לבעלי האג"ח מסדרות כ"ו, כ"ז ו־כ"ח. אלא שבינתיים כל שנה התוכניות האלו מתעכבות, ומפלס החששות של בעלי האג"ח בא לידי ביטוי בתמחורן. כך, האג"ח של החברה נסחרות בשערים של 50–68 אגורות לאיגרת, לעומת ערכי פארי (ערך התחייבוייתי מלא כולל ריבית והצמדה אם האג"ח היו נפרעות כעת) של 100–111 אגורות — דבר המצביע על חששות של המשקיעים ממחיקות כבדות בשווי הנכסים. המחירים האלו מגלמים תשואות לפדיון זבל לאג"ח של 23%–25%, שחוסמות כל יכולת של החברה למחזר חוב בשוק ההון בריביות סבירות.

למעשה, אם לא תחול התאוששות דרמטית בכלכלה הרוסית ב–2016, אפריקה השקעות תצטרך להאיץ מימושים של נתחים או מלא אחזקות בחברות בנות ונכדות, כמו אפריקה מגורים, הנמצאת בשליטת דניה סיבוס (מוחזקת ב–82% בידי אפריקה השקעות) ונמצאת בתקופת שיא ונסחרת לפי שווי שוק של כמעט 900 מיליון שקל, ואפריקה נכסים, המוחזקת ב–56% ונסחרת לפי שווי שוק של 1.6 מיליארד שקל.

נוסף על כך ובמידה לא פחותה מכך (מהמימושים) — יכולתה של אפריקה לעמוד בהתחייבויותיה תלויה בהחלטתו שלם לבייב להמשיך ולתמוך בה במידת הצורך, כפי שעשה בעבר. בהסדר בהיקף של כ–8 מיליארד שקל שגובש מול בעלי האג"ח והבנקים לבייב הזרים (באופן מדורג על פני שנים) לתוך אפריקה 750 מיליון שקל, וסכומים דומים נתן גם לבנקים בשל ערבויות אישיות שהם מחזיקים.

לבייב היה מהראשונים ומהבודדים מהטייקונים שהכניסו את היד עמוק לכיס, אך בשנים האחרונות, אחרי שראה כיצד בהסדרים אחרים הבעלים של חברות אחרות, כמו נוחי דנקנר, אילן בן דב, מוטי זיסר, הרצל חבס ויוסי מימן, לא מביאים סכומים דומים אם בכלל, לא ברור עתה מהי מידת המוטיווציה שלו (אם בכלל) לתמוך באפריקה השקעות. שכן אף על פי שעדיין מדובר בחברה בעלת מאזן ענק ומפוזר בעולם בשווי של 23.5 מיליארד שקל, שווי שוק שלה הידרדר ל–539 מיליון שקל (ירידה של 52% בשלוש השנים האחרות). שווי זה מגלם לאחזקותיו של לבייב באפריקה (48%) שווי שוק (לא כולל פרמיית שליטה) של 260 מיליון שקל בלבד. ללבייב יש הפסד על הנייר של כ–2 מיליארד שקל בגין ההשקעה באפריקה מאז 1996.

בדו"ח תזרים המזומנים החזוי לפירעון התחייבויות של כ–1.2 מיליארד שקל לבעלי אג"ח והבנקים עד יוני 2017 שפירסמה אפריקה השקעות, מעריכה החברה כי בעזרת מימושים של נכסים, מניות בחברות הבנות והחזר הלוואות בעלים בידי חברות הבנות — היא תוכל לעמוד בהתחייבויות האלו ללא צורך בתמיכה של לבייב. זאת כשנכון לסוף יוני 2017 ייוותרו בקופתה עד 155 מיליון שקל. על סמך הניסיון, מרבית החברות שהסתמכו רק על מימושים ללא יכולת מיחזור חוב נקלעו בסופו של דבר למצוקת נזילות, ונאלצו לבצע הסדרי חוב. דוגמה לאתגרים הגדולים שטומנים בחובם מימושים ניתן היה לראות בדו"ח של אפריקה. החברה עידכנה כי אפילו בשוק הנדל"ן הניו יורקי, הנמצא בתקופת שיא, היא נאלצת לדחות ב–45 יום את במכירה של יתרת זכויותיה בבניין טיימס סקוור למשפחת קושנר תמורת תזרים של 35 מיליון דולר.

אין נתונים להצגה
מניית אפריקה ישראל בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר