הבור של דורי בניה עמוק ב-30% מהתחזיות: הפסד צפוי של 445 מ' ש'

דורי בניה דיווחה הבוקר על ממצאי עבודתו של הבודק החיצוני שמונה לבחינת אומדני העלויות וההכנסות של הפרויקטים ■ דורי בניה: "הסכום לא סופי - עשוי לעלות או לרדת ב-5%" ■ דורי צפויה לבצע הצגה מחדש (Restatement) לדו"חות הכספיים מאז הרבעון הרביעי של 2012

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת דורי בניה המסובכת דיווחה הבוקר (ה') על ממצאי הדו"ח של הבודק החיצוני, שמונה על ידי הדירקטוריון לבדיקת אומדני העלויות וההכנסות של הפרויקטים שבבעלותה. מממצאי הבדיקה העלו כי ההערכה הראשונית שפורסמה בנוגע להפסד צפוי של 250-350 מיליון שקל, הייתה שמרנית מידי, שכן ההפסד עשוי לגדול בכ-30% לכ-445 מיליון שקל. דורי מדגישה כי עדיין מדובר בסכום לא סופי, כך שההפסד הסופי עשוי להשתנות בטווח של 5% למעלה או למטה.

דורי בניה צפויה להכיר בהפסד בדו"חות הרבעון השני, שיפורסמו בימים הקרובים. דורי מסבירה כי הסטייה העמוקה היא תוצאה של אומדני עלויות והכנסות בפרויקטים שהחברה מבצעת. הסטייה מיוחסת לתקופה שבין הרבעון הרביעי של 2012 לבין הרבעון הראשון של שנת 2014. במהלך התקופה מי שכיהן כמנכ"ל החברה היה אריק וילנסקי. על רקע הסטייה, החברה צפויה לבצע הצגה מחדש (Restatement) של הדו"חות הכספיים.

דורי מציינת כי בעקבות ההפסד, החברה לא תעמוד בחלק מאמות המידה הפיננסיות שהיא התחייבה להן כלפי גורמים מממנים, ובכלל זה באמות המידה המתייחסות ליחס הון עצמי למאזן והון עצמי מזערי. "החברה נמצאת בקשר שוטף עם הגורמים המממנים", הדגישה דורי. עם זאת, החברה ציינה כי למרות אי העמידה בהתניות היא אינה בהפרה, שכן שטר הנאמנות קובע שאי עמידה תיחשב להפרה רק לאחר שלושה רבעונים רצופים.

תוכנית ההבראה של גזית גלוב

רונן אשכנזיצילום: שחר תמיר

בחודש שעבר הפתיעה דורי בניה את המשקיעים, כשמסרה כי בעקבות סטייה משמעותית באומדני ההכנסות והעלויות, תיאלץ לרשום הפסד כבד של 250-350 מיליון שקל. הסטייה באומדנים הצטרפה לגירעון תזרימי בהיקף מצטבר של כ-215 מיליון שקל ב-2013 וברבעון הראשון של 2014, בין היתר על רקע סכסוך עם קבלן הבנייה של תחנת הכוח דוראד (דורי שותפה בבנייתה).

על רקע ההפסד הצפוי, גזית גלוב - בעלת השליטה בעקיפין – פירסמה בסוף השבוע תוכנית הבראה מעודכנת לדורי בניה ולחברה האם שלה – קבוצת דורי, שצפויה לרשום הפסד דומה. התוכנית כוללת המחאת קווי אשראי בהיקף של 250 מיליון שקל מגזית גלוב לקבוצת דורי, והזרמת הון של 130 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות.

בנוסף, גזית גלוב התחייבה כי תעמיד לקבוצת דורי הלוואה של 70 מיליון שקל (בנוסף להזרמה של 130 מיליון שקל). ההלוואה תינתן רק בתנאי שקבוצת דורי תשלים הצעת רכש לסדרת האג"ח של דורי בנייה בסך של 80 מיליון שקל. בסך הכול, גזית גלוב צפויה להעמיד לקבוצת דורי ולדורי בניה אמצעים בשווי של 450 מיליון שקל. בסוף השובע גזית גלוב אף מסרה כי הגיעה להסכמות שהבנקים יעמידו לטובת קבוצת דורי קו אשראי של עד 110 מיליון שקל, שישמש כגישור עד לקבלת הכספים.

התוכנית שיזמה גזית גלוב צפויה לחזק את ההון העצמי של קבוצת דורי ב-380 מיליון שקל, ולתת מענה להשפעות השליליות כתוצאה מהסטייה באומדנים. דורי מזהירה שאם התוכנית לא תבוצע מכל סיבה שהיא, "הסטייה באומדנים צפויה להביא להשפעות מהותיות לרעה על החברה ועל תוצאותיה העסקיות, לרבות על תזרים המזומנים שלה ועל אפשרות עמידתה באמות המידה הפיננסיות שלה ובהתחייבויותיה".

מינטקביץ שוב בתמונה

מי שחתום על הבעיות שהתגלו בדורי הוא, בין היתר, יו"ר רשות ניירות ערך לשעבר, אריה מינטקביץ, שמכהן כיו"ר קבוצת דורי מאז אפריל 2012. מינטקביץ מכהן כיום גם כממלא מקום יו"ר גזית-גלוב. מינטקביץ שימש בעבר כסגן יו"ר אי.די.בי, חברת האחזקות שנשלטה על ידי נוחי דנקנר והגיעה לחדלות פירעון באחרונה. בנוסף, כיהן בעבר כיו"ר כלל תיירות - החברה האם של ישראייר ההפסדית, שנמכרה לתוך אי.די.בי הציבורית; יו"ר בנק דיסקונט, וכן יו"ר של מספר חברות טכנולוגיות. במסגרת התפקידים הללו השתכר מינטקביץ מיליוני שקלים לאורך השנים.

אחראי נוסף לבעיות בדורי בניה הוא רונן אשכנזי, שמכהן כמנכ"ל קבוצת דורי ויו"ר דורי בניה מזה מספר שנים. אשכנזי נחשב כאיש החזק בקבוצת דורי ובדורי בניה ומי שנותן את הטון הניהולי. מקורבים לחברה סיפרו כי בעבר אשכנזי הוא זה שדחף את גזית גלוב לרכישת השליטה בקבוצת דורי. כיום, אשכנזי מחזיק 17.5% ממניות גזית גלוב ישראל, לצד גזית גלוב. עלות שכרו של אשכנזי ב-2013-2012 הסתכמה ביותר מ-5 מיליון שקל.

נושאים נוספים באחריות הם משרד רואי החשבון ארנסט אנד יאנג (קוסט פורר גבאי את קסירר), שמבקר את הדו"חות הכספיים של דורי בניה; מבקר הפנים של דורי בניה שמואל רוזנבלום ממשרד רוזנבלום-הולצמן רו"ח (מונה לתפקיד ביולי 2012); וכן ארבעהת הדירקטורים החיצוניים בדורי בניה: איריס ציבולסקי-חביליו, שעבדה בעבר במחלקת התאגידים של רשות ני"ע וכיום היא עו"ד במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'; יו"ר קרן הנדל"ן סלע קפיטל שמואל סלבין; יחזקאל ברקוביץ', מהנדס העיר תל-אביב יפו; ונחמה דואק - עיתונאית ופרשנית פוליטית.

אין נתונים להצגה
מניית דורי בניה בשנה החולפת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים