רווחי הבנקים תפחו ב-19% בשנה החולפת - בזכות מימוש ניירות ערך

הריבית הנמוכה ועליית מחירי הנכסים סייעה לחמשת הבנקים הגדולים לממש ב–2013 ניירות ערך ברווח מצרפי של 2.3 מיליארד שקל - כשליש מהרווח הכולל שלהם ■ ההפרשות מתיק האשראי ירדו מ-0.37% ב-2012 ל-0.26% ■ דיסקונט נותר הבנק הכי פחות יעיל, ולאומי התניע מהלכי התייעלות - אך הם אינם מספיקים

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

חמשת הבנקים הגדולים חזרו ב–2013 להציג רווח קרוב לממוצע הרב־שנתי של 7.05 מיליארד שקל. מדובר ברווח דומה לזה שהציגו הבנקים לפני שנתיים, ובגידול של 18% לעומת הרווח שלהם ב–2012, אז סבלו מהוצאות גדולות בגין הפסדי אשראי בתיק העסקי בעקבות קריסתם של כמה מהטייקונים, ובראשם נוחי דנקנר.

צעדי הרגולציה מצד המפקח על הבנקים בעניין העמלות אמנם הובילו לשינוי בתמהיל הכנסות הבנקים מעמלות, אך לא הובילו לירידה בסך ההכנסות. הבנקים רשמו פחות הכנסות מעמלות ניהול חשבון ועמלות טיפול באשראי, אך יותר עמלות מפעילות ניירות ערך וכרטיסי אשראי, כך שסך הכנסות הבנקים מעמלות גדל ב–2013 ב–0.5% ל–14.8 
מיליארד שקל.

ציון קינן צילום: דניאל בר און

ההכנסות של חמשת הבנקים הגדולים הסתכמו ב–2013 ב–43 מיליארד שקל, גידול של כ–2% לעומת 2012. עיקר הגידול בהכנסות נבע ממימושים כבדים בתיק ניירות הערך. הפחתת הריבית במשק הקטינה את הכנסות הריבית של הבנקים בכ–300 מיליון שקל ל–25 מיליארד שקל, אך מנגד הריבית הנמוכה במשק תידלקה את מחירי ניירות הערך, וחמשת הבנקים הגדולים ניצלו את הגאות בשוקי האג"ח והמניות כדי לממש ניירות ערך ברווח מצרפי של 2.3 מיליארד שקל.

השפעה בולטת נוספת על דו"חות הבנקים היתה לירידה בהפסדי האשראי. לאחר שב–2012 רשמו הבנקים הפרשות גדולות בתיק האשראי העסקי, ב–2013 הם רשמו הפרשות קטנות ב–1.25 מיליארד שקל. ההפרשה הממוצעת היתב 0.26% מתיק האשראי, לעומת הפרשה בשיעור של 0.37% ב–2012.

בשורה התחתונה הרווח נותר דומה לרווח מלפני שנתיים, אולם בעוד שלפני כשנתיים רווח של 7 מיליארד שקל שיקף תשואה ממוצעת כמעט דו־ספרתית על ההון (9.8%), הרי שרווח זה ב–2013 שיקף תשואה ממוצעת על ההון של 8.3% בלבד. הדבר נובע כמובן מהגדלת בסיס ההון של חמשת הבנקים ב–5.9 מיליארד שקל בשנתיים האחרונות, בעקבות דרישת המפקח על הבנקים שהוצגה בתחילת 2012, אז דרש בנק ישראל כי יחס הלימות הון הליבה יועלה מ–7.5% ל–9%.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומיצילום: מוטי מילרוד

כדי לשפר את יחס הלימות ההון, הבנקים הגדילו את ההון והורידו את רמות המינוף. למעשה, אפשר להגיד שהגידול בהון בסך 5.9 מיליארד שקל - שענה על הצרכים הרגולטוריים ולא הוביל לגידול בהיקף הפעילות של הבנקים - הוא המחיר ששילמו בעלי המניות בבנקים בשנתיים האחרונות על החלטת המפקח על הבנקים להגדיל את יחס הלימות ההון. מנגד חיזוק יחס הלימות ההון חיזק את איתנות הבנקים, כך שהתשואה ירדה אך עמה ירדה גם רמת הסיכון התיאורטית.

גידול נמוך בהוצאות התפעוליות

חמשת הבנקים הגדולים הציגו הוצאות תפעוליות של 29 מיליארד שקל, גידול של 1.2% בלבד. הגידול הנמוך בהוצאות נבע מתוכניות התייעלות שיושמו במרבית הבנקים. עם זאת, הבנק היחיד שהצליח להציג שיפור משמעותי בהוצאות התפעוליות הוא בנק הפועלים, שהציג קיטון של כ–300 מיליון שקל הנובע מקיטון בהוצאות השכר ובהוצאות התפעול האחרות. הפועלים הגיע להישג זה לאחר יישום תוכניות התייעלות על פני ארבע השנים האחרונות.

אלדד פרשר

יחס היעילות של הפועלים ב–2013 היה 62.4%, ונראה כי הפועלים הוא הבנק המחויב ביותר להמשך תהליך ההתייעלות, לאחר מזרחי טפחות המציג מדי שנה את יחסי היעילות הטובים במערכת הבנקאות. מזרחי הציג יחס יעילות של 59.6%. במקרה או שלא במקרה, זהו היעד שהפועלים הגדיר לעצמו.

בלאומי התניעו את תהליך ההתייעלות לפני כשנתיים, ובדו"חות הבנק מתחילים לראות את תוצאות המהלך, אולם כפי שהיה בהפועלים, ניתן להעריך כי גם בלאומי יידרשו עוד שנה או שנתיים עד שהשיפור יקבל ביטוי מובהק בדו"חות.

מנגד, כמדי שנה כמעט, דיסקונט הוא הבנק הכי פחות יעיל, עם יחס יעילות של 77.5%. הנהלת הבנק, בראשות המנכ"לית החדשה לילך אשר טופילסקי שנכנסה לתפקידה בחודש שעבר, עדיין לא הציגה את תוכניותיה בגזרה זו, ואף חתמה השבוע על הסכם המקנה לעובדים תוספות שכר. אלא שקביעתו של בית הדין לעבודה אתמול, כי יו"ר ועד העובדים המיליטנטי ריקי בכר יסיים את עבדותו בבנק באופן מיידי, עשויה להתברר כאחת ההזדמנויות הגדולות של דיסקונט לשנות את התרבות הארגונית הקיימת בבנק.

לילך אשר טופילסקי צילום: רון קדמי
סמדר ברבר צדיקצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"