השנה שלא ירצו לזכור בנייר חדרה: הפסד נקי של 75 מיליון שקל

במהלך השנה נאלצה החברה, מקבוצת כת"ש, להתמודד עם שביתה של העובדים על רקע תוכנית ההתייעלות, ירידה בביקושים לנייר הלבן והרעה במכירות נייר הכתיבה וההדפסה ■ יוחנן לוקר: "מהלכי ההתייעלות יאפשרו להתמודד טוב יותר, כבר ב2014, עם הסביבה העסקית והגלובלית"

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

2013 הייתה מאתגרת לנייר חדרה. במהלך השנה נאלצה החברה להתמודד עם שביתה ומאבק של העובדים על רקע תוכנית ההתייעלות שגיבשה ההנהלה, שיטפון במפעל במהלך ינואר 2013, ירידה בביקושים לנייר הלבן והרעה במכירות נייר הכתיבה בשל שחיקה במחירים ורמת ביקושים נמוכה. לא מפליא שנייר חדרה מסיימת את 2013 בהפסד כבד של 75 מיליון שקל. ברבעון הרביעי הפסידה החברה כ-40 מיליון שקל.

"שנת 2013 היתה שנה רווית אתגרים לנייר חדרה", אמר יוחנן לוקר, יו"ר הקבוצה. "במהלך השנה טופל מבנה העלויות, יושמה תכנית הארגון מחדש של החברה ושונה ההסכם הקיבוצי עם העובדים. מהלכים אלו יאפשרו לחברה להתמודד טוב יותר כבר בשנת 2014 עם הסביבה העסקית והגלובלית".

תוכנית ההתייעלות עליה מדבר לוקר כללה, בין היתר, חתימה על הסכם עבודה שכלל פיטורים של כ-30 עובדים, קיצוץ בשכר והפחתת שכר מדורגת. בנוסף, החברה מנסה לחתוך בעלויות הייצור באמצעות שימוש בגז טבעי; פועלת לייעול מערך איסוף הפסולת; יישום של מבנה ארגוני חדש והשקעה במו"פ לשם פיתוח מוצרים חדשניים.

מחזור המכירות של נייר חדרה, הנמנית על קבוצת כת"ש של לן בלווטניק, הסתכם ב-2013 בכ-1.823 מיליארד שקל - ירידה של 7.7% בהשוואה ל-2012. עיקר הקיטון נרשם ברבעון הרביעי, שבו הסתכם מחזור המכירות בכ-416.3 מיליון שקל, בהשוואה ל-499.1 מיליון שקל ברבעון המקביל - ירידה של כ-16.6%, שנבעה בעיקר מהשביתה באתר הייצור בחדרה.

הפגנת עובדי מפעל נייר חדרה

נקודת התורפה המרכזית במכירות של החברה היה מגזר ניירות כתיבה והדפסה. המכירות ב-2013 הסתכמו בכ-557.4 מיליון שקל, לעומת 691.6 מיליון שקל ב-2012. החברה הסבירה שהירידה נבעה בעיקר מקיטון כמותי במכירות עקב ההצפה באתר הייצור בחדרה, בינוי מתוכנן שהשבית את מכונת הנייר הלבן למשך שבועיים ושביתת עובדים בשלהי שנת 2013.

ההפסד התפעולי של נייר חדרה הסתכם ב-62.3 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 41 מיליון שקל בשנת 2012. ההפסד נבע בעיקר מהפרשת 21.3 מיליון שקל שנרשמו כהפרשות חד פעמיות בגין תביעת המס בטורקיה ומחיקת מוניטין, וכן לאור השביתה שהתרחשה ברבעון האחרון ועלויות פרישת עובדים בסך של 25.7 מיליון שקל לפנסיה מוקדמת. תזרים המזומנים התפעולי השוטף הסתכם בכ-162.8 מיליון שקל, לעומת 134.2 מיליון שקל בשנת 2012.

עופר בלוך, מנכ"ל קבוצת נייר חדרה: "בשנת 2013 החברה עברה תהליך התארגנות הכולל קיצוץ רוחבי בדרגי ההנהלה ושינוי המבנה הארגוני באופן שיתאים לסביבה העסקית העכשווית ובכלל זה נחתם (לאחר שביתה) הסכם קיבוצי חדש ושונה באופן שיתאים למצב החברה ולסביבתה העסקית. החברה פועלת לאיתור הזדמנויות עסקיות שיאפשרו את האצת הצמיחה, שיפור הכושר התחרותי של החברה ושיפור הרווח בתחומי העסקים השונים בארץ ובחו"ל".

למרות התוצאות הגרועות, בכירי נייר חדרה קיבלו שכר מצטבר בהיקף של כ-8 מיליון שקל. עלות שכרו של מנכ"ל החברה, בלוך, הסתכמה בכ-2 מיליון שקל. עלות שכרו של אבנר סולל - מנכ"ל ניירות כתיבה והדפסה - הסתכמה ב-1.6 מיליון שקל. גם עלות שכרו סמנכ"ל הכספים שאול גליקסברג הסתכמה בכ-1.6 מיליון שקל. כלל עלויות השכר הן שכר קבוע - ללא אופציות.

מניית נייר חדרה בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"