ערן אזרן

הפסדיה של חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן הועמקו במחצית הראשונה של 2020, שעמדה בסימן הנפילה במחירי האנרגיה ומשבר הקורונה, לכ-77 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של 5 מיליון דולר בחציון המקביל ב-2019. הכנסות החברה נפלו מ-40 מיליון דולר במחצית הראשונה ב-2019, ל-2.1 מיליון דולר בלבד במחצית הראשונה של השנה, כתוצאה מקיטון משמעותי במכירות במאגר פרינוס ביוון  – כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסמה הבוקר (ה').

אנרג'יאן, שמפתחת את כריש בישראל, צופה כי מאגר הגז יחל בהפקה במחצית השנייה של 2021 – עיכוב של עד חצי שנה. החברה השלימה את ניתוח התוצאות בשלוש בארות הפיתוח של כריש. הניתוח הראשוני העלה הימצאות נוזלים בשיעור גבוה ביחס להערכות קודמות, כשהכוונה בנוזלים היא לקונדנסט (חומר גלם לייצור נפט) או נפט קל. חברת הערכת המשאבים M&D צפויה להגיש דו"ח מעודכן, בהמשך להשלמת תוכנית הקידוח של כריש מיין (Karish Main). הדו"ח צפוי להתפרסם בשבועות הקרובים.

אנרג'יאן סקרה את הפעולות שבוצעו עד כה לפיתוח מאגר כריש בישראל. החברה השלימה הנחת צינור תת-ימי באורך 90 ק"מ, העתיד לחבר בין אסדת הטיפול הצפה (FPSO) למערכת ההולכה בישראל. בנוסף, בחודש שעבר הונח מודול ה-E-house (מבנה הבקרה האלקטרונית) על בסיס ה-FPSO במספנה בסינגפור. הפלגת האסדה לעבר ישראל צפויה בקיץ של 2021.

אנרג'יאן מסרה כי בחודש החולף אושרה על ידי משרד האנרגיה תוכנית הפיתוח (FID) לתגלית כריש צפון, שעליה דיווחה אנרג'יאן באפריל 2019. התגלית כוללת 34 מיליארד מ"ק (BCM) של גז. ההחלטה בדבר השקעה סופית (FID) לפיתוח תגלית כריש צפון תתקבל בסוף השנה הנוכחית.

אנרג'יאן צופה כי תשלים את עסקת אדיסון עד לסוף השנה – ברבעון הרביעי. במסגרת העסקה, אנרג'יאן תרכוש נכסי גז ונפט באזור הים התיכון. בהתאם לדו"ח הפרופורמה, היקף ההפקה הצפוי ל-2020 נאמד ב-44.5-51.5 אלף חביות ליום (kboed). סכום הרכישה של נכסי אדיסון הופחת מ-750 מיליון דולר לכדי 284 מיליון דולר – בעקבות החרגה של נכסים באלג'יריה ובנורווגיה. ביולי אושרה העסקה פה אחד על ידי בעלי המניות של אנרג'יאן.  

במחצית הראשונה של 2020 הגדילה אנרג'יאן את החוב הפיננסי שלה ב-395 מיליון דולר, באמצעות הגדלת החוב הבכיר לפיתוח כריש ב-175 מיליון דולר, וכן על ידי חתימה על הלוואה מבוססת רזרבות ("RBL") בסך 220 מיליון דולר למימון רכישת אדיסון E&P מהבנקים ING, נטיקסיס ודויטשה בנק. נכון לסוף יוני, יתרות המזומנים ומסגרות האשראי הבלתי מנוצלות של החברה הסתכמו ב-872.5 מיליון דולר.

מנכ"ל אנרג'יאן מתיוס ריגס: "למרות האתגרים שנגיף הקורונה זימן, אנו מציינים התקדמות משמעותית בפיתוח כריש. בדיקת שלוש בארות הפיתוח הושלמה בהצלחה, והערכת כמות המשאבים במאגר כריש צפון עודכנה כלפי מעלה על ידי מעריך חיצוני".

לדברי ריגס, "אנרג'יאן זכתה בתואר 'החברה בעלת אסטרטגיית הצמיחה הטובה ביותר באירופה בתחום ה-ESG', זאת בהמשך להתחייבות המוצהרת של החברה להפחתת פליטות מזהמים (Net Zero Emissions) ולפעילות החברה לקידום יעדי האו"ם לפיתוח בר קיימא (SDGs)". אנרג'יאן נכנסה לראשונה גם לדירוג מעלה ודורגה "זהב" באינדקס מעלה לאחריות תאגידית ל-2020. החברה נכללת במדד מעלה בבורסה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker