יורם גביזון

כמעט חודשיים לאחר שחברת קומטק הודיעה על ביטול העסקה לרכישת גילת, מפרסמת החברה הישראלית את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני - שמיטיבות להמחיש את הרקע לביטול העסקה.

גילת, שבשליטת קרן פימי (34%) וחברת מבטח שמיר (9%), מפתחת ומייצרת מוצרים ושירותים על בסיס תקשורת לוויינית עבור חברות תקשורת, ספקיות אינטרנט, וכן יצרניות וספקיות של מערכות אינטרנט אלחוטי במטוסים, אוניות ורכבות.

גילת הפסידה 4 מיליון דולר ברבעון השני של 2020, לעומת רווח של 3.4 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. הגורם המרכזי למעבר להפסד הוא קריסה של 35% בהכנסות ברבעון ל-38 מיליון דולר. הירידה החדה בהכנסות החברה נבעה מקיטון בכל אחד משלושת מגזרי פעילותה: ההכנסות משיווק מוצרי תקשורת לוויינית לרשתות תקשורת סלולריות ונייחות באתרים - שבהם אין כדאיות כלכלית לפרוש סיבים אופטיים, כמו איים ויישובים קטנים ומבודדים - ירדו ב-28% ל-22 מיליון דולר.

עדי צפדיה
עדי צפדיהצילום: גילת

ההכנסות משיווק מוצרי תקשורת לוויינית רחבת פס למטוסים, אוניות קרוז ורכבות ירדו ב-38% ביחס לרבעון המקביל וב-27% לעומת הרבעון הראשון של 2020, והסתכמו ב-14 מיליון דולר, כתוצאה מהמשבר העולמי בשוק התעופה. ההכנסות של גילת ממיזמי תשתית יבשתיים נפלו ב-62% ל-2.5 מיליון דולר.

הרווח הגולמי של גילת נפל ב-56% ברבעון ל-10 מיליון דולר, 25% מהמחזור, בהשוואה ל-36.8% מהמחזור ברבעון המקביל. גילת עברה להפסד תפעולי של 3.5 מיליון דולר ברבעון, בהשוואה לרווח תפעולי של 4.9 מיליון דולר ברבעון המקביל.

מנכ"ל גילת, עדי צפדיה, הסביר את הירידה החדה בהכנסות והמעבר להפסד בעיכובים בקבלת הזמנות כתוצאה ממשבר הקורונה. לדבריו, כבר ברבעון השני החברה מזהה התאוששות במרבית תחומי פעילותה, שמתבטאת בצבר ההזמנות שלה. לכן, הוא מעריך שהמחצית השנייה של 2020 תהיה טובה משמעותית מהמחצית הראשונה של השנה.

מניית גילת

קומטק, שחתמה בינואר 2020 על עסקה לרכישת גילת תמורת 7.18 דולרים במזומן ו-0.084 מניית קומטק לכל מניית גילת, בעסקה ששיקפה שווי חברה של 581 מיליון דולר - הודיעה בתחילת יולי 2020 על ביטול העסקה. זאת לאחר שלטענתה חל שינוי מהותי לרעה במצב גילת. גילת הגישה בקשה לבית משפט בדלוור לצו הצהרתי, שיקבע כי לא חל שינוי מהותי לרעה במצבה, וכן לצו שיורה לקומטק להשלים את רכישתה ולעשות כמיטב יכולתה לקבל את כל האישורים הרגולטוריים הנדרשים לעסקה, כולל רשות ההגבלים העסקיים הרוסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker