עוד רבעון קשה לדלק: הפסד של 326 מיליון שקל - וגירעון של 6.2 מיליארד שקל

כמו ברבעונים הקודמים, הדו"חות של דלק כללו הערת עסק חי – תמרור אזהרה של רואי החשבון בנוגע למצבה הפיננסי ■ החברה מקדמת מיזוג של איתקה עם חברה בינלאומית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: משה בנימין

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, עברה ברבעון השני של 2020 להפסד של כ-326 מיליון שקל, לעומת רווח של 190 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. את המחצית הראשונה של 2020, שעמדה בסימן הנפילה במחירי האנרגיה ומשבר הקורונה, סיימה דלק בהפסד עמוק של כ-3 מיליארד שקל. ההפסדים שחקו את הונה העצמי של הקבוצה לכ-1.4 מיליארד שקל, בהשוואה ל-4.8 מיליארד שקל בסוף הרבעון המקביל.

מניית קבוצת דלק

כמו ברבעונים הקודמים, הדו"חות הכספיים של דלק כללו הערת עסק חי – תמרור אזהרה של רואי החשבון בנוגע למצבה הפיננסי של החברה, המטיל ספק ביכולתה להמשיך ולהתקיים. רואי החשבון נימקו את ההערה בגירעון בהון החוזר, ירידה משמעותית בשווי נכסי הקבוצה, הורדת דירוג, השחיקה בהון העצמי, והיקפי פירעונות משמעותיים. מנגד, רואי החשבון ציינו לחיוב את המהלכים האחרונים שבוצעו - בהם החתימה על הסדר החוב וההסכמות עם הבנקים.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק
עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלקצילום: רון קדמי

דלק דיווחה בדו"חות על גירעון עמוק של 6.2 מיליארד שקל בהון החוזר (נכון לסוף יוני) – כלומר, לחברה עודף התחייבויות שוטפות עצום ביחס למקורות. הגירעון העמוק מעיד שהמשבר בדלק עדיין בעיצומו. לקבוצה (בדו"ח המאוחד) גירעון של 13 מיליארד שקל בהון החוזר.

קבוצת דלק הודיעה כי היא מקיימת דיונים עם צדדים שלישיים לבחינת אפשרות לביצוע עסקת מיזוג של איתקה עם חברות בינלאומיות בתחום האנרגיה, שבה איתקה תחזיק לפחות 50%, מתוך כוונה להפוך את החברה הממוזגת לחברה ציבורית הנסחרת בלונדון. את הדיונים מלווים מספר בנקים בינלאומיים להשקעות. מתווה המיזוג הנדון במסגרת הדיונים צפוי לכלול גם מרכיב של תשלום במזומן שיועבר (בשרשור) לקבוצת דלק, כחלק מהליך המיזוג כאמור.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק: "פעילות הליבה של קבוצת דלק בתחום הגז והנפט, המשיכה להוכיח את עצמה גם ברבעון זה, עם גידול במכירות הגז והנפט בישראל ובים הצפוני. בחודשים האחרונים, על רקע תנאי השוק הנוכחיים, הצלחנו להשלים שורה של פעולות משמעותיות, בהיקפים חסרי תקדים, לחיזוק מבנה ההון של הקבוצה והגדלת הנזילות.

"מימשנו נכסים בהיקף של כ- 2 מיליארד שקל, ביצענו פירעונות מוקדמים לבנקים בהיקף של מעל למיליארד שקל ופירעונות של כ- 550 מיליון שקלים למחזיקי אגרות החוב, במועדם וכסדרם. פעולות אלה, נותנות לקבוצת דלק רוח גבית להמשך הדרך וליישום מוצלח של האסטרטגיה של הקבוצה", אמר וולס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker