יוחננוף מתרחקת מהאינטרנט - ומתמקדת ברווחיות

יוחננוף סבלה מירידה של 3% במכירות של חנויות זהות ברבעון השני בשל נוכחותה הדלה במרכזי הערים, וסירובה לספק ללקוחותיה שירות קניות מקוון מלא

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה
איתן יוחננוף, מנכ"ל החברהצילום: אילן אסייג

קמעונית המזון יוחננוף הרוויחה 25 מיליון שקל ברבעון השני של 2020 - גידול של 8% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. הכנסותיה של יוחננוף, שמפעילה 27 חנויות בשטח מכירה של 65 אלף מ"ר, ירדו ב-4% ברבעון השני של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019, והסתכמו ב-711 מיליון שקל.

הקיטון בהכנסות נובע מהגידול במכירות הקונסיגנציה, כלומר המכירות שבמסגרתן יוחננוף אינה משלמת לספקים עבור המלאי עד למכירתו, ומירידה של 1.3% במכירות החברה בניכוי הסדרי הקונסיגנציה ברבעון השני של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, לרמה של 748 מיליון שקל.

הירידה במכירות נבעה מקיטון של 3.9% במכירות של חנויות זהות - חנויות שפעלו במתכונת מלאה הן ברבעון השני של 2020 והן ברבעון המקביל ב-2019.

על פי המדיניות החשבונאית של יוחננוף, החברה מנכה מהמכירות שעוברות דרך קופות החברה את המכירות בקונסיגנציה, וזוקפת כהכנסה רק את הרווח הגולמי ממכירת הסחורה שנמכרת בקונסיגנציה, בדרך כלל פירות וירקות ששיעורי הפחת עליהם גבוהים, ובדרך זו יוחננוף משאירה את הסיכון שייזרקו ולא יימכרו על הספק.

יוחננוף מסבירה את הירידה במכירות של חנויות זהות, בניגוד לשופרסל, למשל, שדיווחה על קפיצה של 6.1% במכירות של חנויות זהות, או ויקטורי, שהציגה גידול של 10.6% במכירות של חנויות זהות, בהגבלות שהוטלו באפריל 2020 על החברה עקב התפשטות נגיף הקורונה כולל הגבלות תנועה וכניסה לחנויותיה.

נראה שגם העובדה שליוחננוף אין ערוץ מכירות מקוון של ממש וגם אין נוכחות במגזר החנויות השכונתיות היתה השפעה שלילית על המכירות של חנויות זהות ברבעון השני של 2020, כפי שקרה גם לרמי לוי, שהציגה ירידה של 4.6% במכירות של חנויות זהות ברבעון החולף.

יוחננוף מציינת שברבעון השלישי של 2020 ניכר גידול בביקוש ובהכנסות החברה ביחס לתקופה המקבילה ב-2019, אותן היא מייחסת להשפעות נגיף הקורונה, כמו הגבלות המוטלות על מסעדות והחשש הציבורי מסעודה מחוץ לבית, והמשך סגירת גבולות מדינת ישראל בחודשי החופש הגדול.

הרווח הגולמי של יוחננוף צמח ב-8.6% ברבעון השני של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, למרות הירידה בהכנסות, והסתכם ב-188 מיליון שקל, שהם 26.4% מהמחזור בהשוואה ל-23.3% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2019.

העלייה ברווחיות הגולמית נובעת מהעלייה ברווח הגולמי מהמכירות בקונסיגנציה ל-37 מיליון שקל ברבעון השני של 2020, בהשוואה ל-16 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019, ומעלייה ברווחיות הגולמית של החברה כתוצאה ממה שהחברה מגדירה "שיפור בכוח הקנייה".

רווחיות תפעולית גבוהה מהמתחרות

יוחננוף הציגה שיעור רווחיות תפעולית גבוה דרמטית מאלה של שופרסל (3.58% מהמחזור), רמי לוי (3.64% מהמחזור) וויקטורי (4.1%), ככל הנראה מכיוון שהיא נמנעת באדיקות מכניסה לתחום המכירות המקוונות, ומסתפקת באפליקציה שמאפשרת ללקוחות להזמין את קניותיהן באינטרנט ולאסוף את הקניות בעצמם.

בדרך זו, יוחננוף אינה שותפה לגידול במכירות שהציגו רשתות אחרות, במיוחד שופרסל, ומצד שני נמנעת מהמכירות הרווחיות פחות באינטרנט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker