הצרכנים בנו פרגולות בסגר, הרווח זינק ב-77% - ופלרם בשווי שלא היתה בו מעולם

הנטייה לשיפור מראה הבית הפרטי בתקופת הקורונה מורגשת לא רק בישראל: בכל העולם אנשים קונים מוצרים שמשפרים את הבית, ופלרם היא אחת החברות שנהנות מכך

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף הום דיפו. הקנייה ברשתות סייעה לרווחי פלרם
סניף הום דיפו. הקנייה ברשתות סייעה לרווחי פלרםצילום: בלומברג

הגדלת ההשקעות במתחם הביתי בעקבות מגפת הקורונה, גידול בביקוש למגני פנים ונפילה במחיר חומרי הגלם - סידרו לחברת פלרם שבשליטת קיבוץ רמת יוחנן קפיצה במכירות וברווח ברבעון השני של 2020. פלרם הרוויחה 81 מיליון שקל ברבעון, לעומת הפסד של 2 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2019. בעקבות העלייה החדה ברווחים קפצה מניית פלרם אתמול ב–14.8% במחזור של 15.4 מיליון שקל לשווי של 770 מיליון שקל.

פלרם מייצרת לוחות פוליקרבונט ולוחות PVC לתעשיית הבנייה, החקלאות, התעשייה, הפרסום וכן לתחום עשה זאת בעצמך. פלרם גם מפתחת ומייצרת מוצרים מוגמרים על בסיס לוחות הפוליקרבונט וה–PVC, כמו חממות ביתיות, מחסנים ביתיים, פרגולות, גגונים ומגני פנים, שאותם החלה לייצר ברבעון הראשון של 2020.

מניית פלרם

ההכנסות של פלרם גדלו ב–26% ברבעון ל–486 מיליון שקל. הגידול בהכנסות נבע מצמיחה כמותית בעיקר בחטיבת מוצרי ההמשך, שכוללת את החממות הביתיות ומגני הפנים. חטיבה זו צמחה ב–76% ברבעון, ומכירותיה הסתכמו ב–151 מיליון שקל. הגידול במכירותיה של החטיבה תרם 65% מהצמיחה הכוללת של החברה.

עדו רודוי, מנכ"ל פלרם, אמר בשיחה עם TheMarker כי הביקוש למגני פנים הוא תופעה חד־פעמית שהתמתנה, בעוד ביתר מוצריה של החברה נמשכת מגמת העלייה בביקוש עד היום. הגידול בפעילות החברה התרחש אף על פי שבחלק מהשווקים - כמו דרום אפריקה, הודו ובחלק ממדינות אירופה - היא חוותה השבתה בפעילותה.

הקורונה תרמה לרווחים

רודוי אמר שהשפעת הגידול במכירות מגני פנים אינה דרמטית, וציין את הגידול במכירות מוצרי הצריכה הביתית ברשתות עשה זאת בעצמך בארה"ב, אוסטרליה וגרמניה, כמו Lowes ו–Home Depot - כתוצאה מהנטייה של השקעה בשיפור מראה הבית בתנאים של הסגר המוחלט, או יכולת מוגבלת לצאת מהבית.

חטיבת הפוליקרבונט - שמייצרת לוחות פוליקרבונט למחיצות, כיסוי גגות, קירוי מבנים, כיסוי חממות, שלטי פרסום, מיגון שקוף וקירות אקוסטיים - חוותה צמיחה של 16% ברבעון ל–230 מיליון שקל. זאת כתוצאה מעלייה בביקוש למחיצות שקופות ולביקוש של רשתות עשה זאת בעצמך. המכירות של חטיבת ה–PVC - מוצרים שמיועדים למחיצות, לתעשיית הבנייה ולרשתות עשה זאת בעצמך בארה"ב ולתעשיית הפרסום והשילוט - צמחו ב–2.6% ל–105 מיליון שקל. מכירות חטיבה זו נהנו מהמשך הביקוש בשוק האמריקאי, שקוזז בירידה בייצור עבור תעשיית השלטים והפרסום - עקב מגבלות התנועה וההתכנסות שהוטלו בעקבות משבר הקורונה.

מנכ"ל פלרם, עידו רודוי
מנכ"ל פלרם, עידו רודויצילום: ללא קרדיט

ירידה חדה במחיר חומר הגלם שרף

הגורם המרכזי לתוצאות הכספיות החריגות של פלרם הוא ירידה חדה במחיר חומר הגלם השרף, המבוסס על נפטא וגז טבעי. הירידה במחיר חומרי הגלם כתוצאה מירידה בביקוש של תעשיית הרכב, הביאה לגידול של 77% ברווח הגולמי ל–191 מיליון שקל, 39% מהמחזור, בהשוואה ל–28% ברבעון המקביל.

רודוי הסכים שהחברה עשויה ליהנות בטווח הארוך מהעובדה שחברת Covestro, שהיתה אחת משני יצרני לוחות הפוליקרבונט הגדולים בענף, מכרה את פעילותה בו (למעט אחזקתה ב–25% ממניות פלטוב, שהיא החברה הבת של פלרם המרכזת את פעילות הפוליקרבונט) לקרן ההשקעות הפרטית Serafin. בכך תימנע תחרות בין פלרם, שמייצרת רק לוחות פוליקרבונט, למתחרה בעל אינטגרציה אנכית. כלומר, מייצר הן את לוחות הפוליקרבונט הן את חומר הגלם לייצורם, ובכך נהנה מיתרון וגמישות בתמחור.

החברה מדווחת על גידול במכירות מוצרי הצריכה הביתית ברשתות עשה זאת בעצמך בארה"ב, אוסטרליה וגרמניה
החברה מדווחת על גידול במכירות מוצרי הצריכה הביתית ברשתות עשה זאת בעצמך בארה"ב, אוסטרליה וגרמניהצילום: בלומברג

הרווח התפעולי נסק ל–94 מיליון שקל ברבעון, בהשוואה ל–4 מיליון שקל ברבעון המקביל - בשל העלייה החדה ברווח הגולמי, יציבות כמעט מוחלטת בהוצאות המכירה, השיווק וההנהלה וקיטון של 7 מיליון שקל בהפרשות לעדכון תמורה מותנית של רכישת מניות בחברה בת. המעבר לרווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון בהשוואה להפסד של 2 מיליון שקל ברבעון המקביל הסתייע במעבר להכנסות מימון של 4 מיליון שקל ברבעון, בהשוואה להוצאות מימון של 4 מיליון שקל ברבעון המקביל - בשל עלייה של 3 מיליון שקל ברווחים ממכשירים פיננסיים נגזרים וגידול של מיליון שקל ברווחים על תיק ניירות ערך בהיקף של 80 מיליון שקל.

השינוי הדרמטי ברווחיות החברה התבטא בקפיצה בעודף שייצרה הפעילות השוטפת בתזרים המזומנים ל–81 מיליון שקל ברבעון, לעומת גירעון תזרימי של 2.5 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker