נתן חץ: "צר לי לאכזב, המצב של הנדל"ן המניב ממש לא נורא"

מנכ"ל חברת אלוני חץ אמר לאחר פרסום הדו"חות הכספיים כי "החששות משיעורי הגבייה התבררו כעורבא פרח" ■ הרווח של החברה ירד ב-52% במחצית הראשונה של 2020

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן חץ, בעל השליטה ומנכ"ל אלוני חץ

"צר לי לאכזב. המצב בשוק הנדל"ן המניב בכלל לא נורא" - כך אמר נתן חץ, מנכ"ל חברת אלוני חץ, בשיחת ועידה שהתקיימה לאחר פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2020.

חץ הוסיף כי "החששות משיעורי הגבייה התבררו כעורבא פרח". לדבריו, הפעילות בשוק מתאפיינת מצד אחד בבניינים שמנוהלים על ידי בעל מניות אחד, כמו אמות מקבוצת אלוני חץ, עזריאלי או ריט 1 - שמשכירות קומות שלמות. בבניינים אלה דמי השכירות שומרים על יציבות יחסית. מצד שני, ישנם בניינים מרובי בעלים שמשכירים שטחים קטנים יחסית של מאות מ"ר, ובהם יש ירידות מחירים חדות בשל עודף היצע. 

חץ ציין שבאחד מנכסיה הגדולים והאיכותיים של החברה, בניין אטריום שנחנך לפני 5 שנים, 25% מהשטחים מסיימים חוזי שכירות ב-2020. "קומות שונות מתאכלסות וקומות שונות מתפנות", הוא אמר.

מניית אלוני חץ

חץ התייחס למגמת העבודה מהבית. "אני מאמין שצוותי פיתוח לא יכולים להשיג תוצאות טובות באמצעות הזום", הוא אמר, "לא ניתן לפקח על עובדים באמצעות הזום ולכן כאשר יסתיים אירוע הקורונה בעוד חצי שנה עד שנה וחצי עולם כמנהגו ינהג".

שוק ההון הופתע לטובה מהדו"חות

עוד הוסיף חץ כי "בטווח הקצר אנחנו בעיצומו של מיתון כלכלי וכמו כל מיתון הוא כרוך בפיטורים, התייעלות וירידה בביקוש - כך שבטווח הקצר עלולה להיות ירידת מחירים מסוימת בנדל"ן ובהשכרות חדשות. בטווח הארוך נחזור לצמיחה. ישראל היא מדינה בעלת שיעור גידול טבעי של מעל 2% ולכן להערכתי תוך שנתיים עד שלוש שנים נצא מהמשבר מחוזקים. יש לנו נכסים איכותיים שמושכרים לטווח ארוך ולכן אני חושב שבשלב זה המצב הוא ממש לא כצעקתה".

שוק ההון הופתע לטובה מהדו"חות של אלוני חץ וכנראה קיבל את התיזה של ההמנכ"ל. מניית אלוני חץ הגיבה לדו"חות הכספיים עם עלייה של 4.8%, אף על פי שהרווח של אלוני חץ ירד ב-52% במחצית הראשונה של 2020 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019 - והסתכם ב-108 מיליון שקל.

הגורם המרכזי לירידה החדה ברווח הוא קיטון של 80% בחלקה של אלוני חץ ברווחי חברות כלולות במחצית הראשונה של 2020, בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019, לרמה של 61 מיליון שקל.

הירידה בחלקה של אלוני חץ ברווחי החברות הבנות והמוחזקות נובעת מחלקה של החברה בהפרשות לירידת ערך הנדל"ן בסכום של 201 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2020 - ו-123 מיליון שקל ברבעון השני של 2020.

אלוני חץ ספגה את חלקה (84 מיליון שקל) בהפרשות לירידת ערך הנדל"ן של אמות, כתוצאה מהפרשה של 32 מיליון שקל בגין הקלות שתידרש לתת לשוכרים בנכסים מסחריים אם יוטל סגר שני ובשל ירידה של 0.7% במחצית הראשונה של 2020 במדד המחירים, שאליו צמודים חוזי השכירות של החברה.

חלקה של אלוני חץ בהפרשות לירידת ערך הנדל"ן של החברות האמריקאיות, 44% במקרה של Carr ו-55% במקרה של A.H Boston, הגיע ל-78 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2020. ההפרשה לירידת ערך נבעה משינוי בהנחות השמאים לגבי קצב הצמיחה של שכר הדירה ב-10 השנים הקרובות מ-2% לשנה ל-0% בשנתיים הקרובות.  

חלקה של אלוני חץ בהפרשות לירידת ערך של Brockton Everlast הבריטית במחצית הראשונה של 2020 הסתכם ב-40 מיליון שקל. סכום זה התפלג בחלקים שווים בין עלות רכישת נכס והפרשה לירידת ערך נכסים מסחריים בפארק עסקים באוקספורד. הירידה החדה בחלקה של אלוני חץ ברווחיהן של החברות הבנות והמוחזקות קוזזה חלקית, כתוצאה מרווח של 150 מיליון שקל ממכירת 4.2% ממניותיה של חברת הנדל"ן המניב השוויצית PSP במחיר ממוצע של 125 פרנק שוויצי ובתמורה כוללת של 858 מיליון שקל. המכירה התבצעה במחיר ממוצע שגבוה ב-16% מהמחיר הנוכחי של המניה.

התזרים התפעולי מפעולות מתמשכות (FFO) של אלוני חץ ירד ב-12% במחצית הראשונה של 2020, בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019, והסתכם ב-250 מיליון שקל. הירידה בתזרים התפעולי נבעה מקיטון של 46% בחלקה של אלוני חץ בתזרים התפעולי של PSP, כתוצאה ממכירת מרבית האחזקה בחברה, ירידה של 89% בהכנסותיה של אלוני חץ מדיווידנד מהשקעותיה - ובעיקר מקרנות ברוקטון שמימשו את מרבית נכסיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker