ערן אזרן

חרף הסיכונים הרבים המיוחסים ליצוא, מאגר לווייתן מכר במחצית הראשונה גז ב-560 מיליון דולר, כך עולה מדו"חות רציו, המחזיקה ב-15% מהמאגר. ברבעון השני מכרו השותפות בלווייתן 1.4 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי, ומתחילת השנה הן מכרו 4 BCM, המגלם קצב מכירה שנתי של קצת יותר מ-6 BCM. מדובר בכמות הנמוכה ב-15%-25% ביחס לתחזיות הקודמות של רציו, כתוצאה מירידת הביקושים בשל משבר הקורונה.

הכנסותיה של רציו במחצית הראשונה הסתכמו ב-85 מיליון דולר. ההכנסות נבעו משני לקוחות עוגן - חברת החשמל הירדנית (NEPCO) וחברת דולפינוס המצרית. לקוחה נוספת היא חברת החשמל בישראל (חח"י), שרוכשת את הגז כחלק מחוזה ארעי לאספקת גז עד ליוני 2021. ברבעון השני מכרו השותפות בלווייתן גז במחיר ממוצע של 5 דולרים ליחידת חום, לעומת מחיר של 5.45 דולרים ליחידת חום ברבעון הראשון של 2020. הירידה נבעה ממנגנון הצמדת החוזים למחיר הנפט.

זוהי המחצית הראשונה אי פעם שבה רציו מציגה הכנסות. ואולם, רק חלק קטן מההכנסות חילחל לשורה התחתונה. בחציון רשמה רציו הוצאות מימון נטו של 44 מיליון דולר, שחתכו את הרווח הנקי ל-3.2 מיליון דולר. הרווח מגלם שיעור רווחיות של 3.7%. הוצאות המימון הכבדות מיוחסות, בין היתר, לתשלומים בגין אג"ח והלוואות בנקאיות ולירידה בשווי האחזקה בחברה האחות רציו פטרוליום.

ההוצאות

רציו שילמה בחציון תמלוגים בסך 13.7 מיליון דולר למדינה ולשותף הכללי. השותפות משלמת למדינה תמלוגים לפי 11.26% מההכנסות, ולשותף הכללי תמלוג בשיעור של 5.4% מההכנסות. מאגר לווייתן טרם החל בתשלום מס ששינסקי. לפי דיווחי רציו, המאגר יחל בתשלום המס רק ב-2026 או ב-2027, לאחר החזר ההשקעה בשיעור של פי 1.5.

רציו עידכנה בדו"חות ביחס לערעור שהגישו ישראמקו ותמר פטרוליום, השותפות בתמר, לבית המשפט העליון, בתביעה שהן מנהלות נגד השותפות בלווייתן. ישראמקו ותמר פטרוליום טוענות שהזכייה של לווייתן בחוזה הארעי עם חברת החשמל נעשתה תוך פגיעה בזכויותיהן ובעיקרון התחרות. השתיים פנו לבית המשפט המחוזי בבקשה לסעד מינהלי, אך פנייתן נדחתה, והן עירערו על ההחלטה. רציו ציינה כי השותפות בלווייתן ותמר לא הצליחו להגיע למנגנון מוסכם לפיצול החוזה, ולכן לא ניתן לייתר הכרעה של העליון בסוגיה.

רציו: רכישת LNG בידי חח"י בניגוד להסכם

באחרונה החלה חברת החשמל לרכוש גז נוזלי (LNG) זול על חשבון החוזה הארעי עם לווייתן במחירים נמוכים בשוק העולמי. רציו טוענת בדו"חות כי הרכישות נעשות בניגוד להסכם עם לווייתן, ותוך הפרתו. היא ציינה כי השותפות בלווייתן הפעילו את מנגנון יישוב הסכסוכים המפורט בהסכם עם חברת החשמל, והן מנהלות מגעים במטרה להסדיר את הסוגיה.

עוד התייחסה רציו לתוכנית שפירסם משרד האנרגיה באחרונה לייצור 30% מהחשמל בישראל באמצעות אנרגיות מתחדשות עד 2030. בשותפות ציינו כי תחזיות המכירות בישראל, שסופקו בידי פירמת BDO, מבוססות על עמידה חלקית ביעד, כך ש-25% מייצור החשמל יתבסס על אנרגיה מתחדשת ו-75% בגז טבעי.

רציו ציינה כי השותפות בלווייתן ממשיכות לבחון חלופות להגדלת היקף ההפקה מהמאגר ל-24 BCM בשנה (תוכנית פיתוח 1ב' של לווייתן), בהתאם לביקושים הצפויים בשוק המקומי ובשוקי יצוא. מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו, אמר שכניסת שברון למאגר, באמצעות רכישת נובל, "צפויה לפתוח אפשרויות שיווק ופיתוח חדשות ללווייתן". לנדאו ציין שלצד עליית מחירי הנפט והתייצבותם, קיימת התאוששות בביקושים לחשמל ולגז טבעי בחודשי הקיץ.

יגאל לנדאו
יגאל לנדאוצילום: ניר קידר

לפני כעשרה ימים דיווחה רציו על השלמת המימון מחדש לחוב הבנקאי שלה, באמצעות הלוואה דולרית בסך 650 מיליון דולר לשבע שנים, בריבית נמוכה יחסית של 3.7%-4.7%. ההלוואה כוללת תקופת גרייס (דחייה) של שלוש שנים בתשלומי הקרן, כך שרציו תוכל להפנות את תזרימי המזומנים מלווייתן לפירעון האג"ח שלה.

רציו עידכנה כי יכולת ההפקה מהמאגר עלתה לקצב של 9.5 BCM בשנה. רכיב הטורבו אקספנדר באסדה, שמאפשר להגדיל את יכולת ההפקה, טרם הופעל. לפני כמה שבועות אסר משרד האנרגיה להפעיל את הרכיב בעקבות התקלות התכופות באסדה. ברציו ציינו כי ההפעלה של רכיב הטורבו אקספנדר צפויה ברבעון הרביעי, כך שיכולת ההפקה מהמאגר תעלה ל-12 BCM.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker