עסק לא חי: בור של מיליארד שקל בהון העצמי וערימת הפסדים באי.די.בי

אי.די.בי הפסידה 749 מיליון שקל בינואר־יוני 2020, והמגעים לגיבוש הסדר חוב באי.די.בי פיתוח אינם מתקדמים ■ דסק"ש הודיעה על רכישה עצמית של אג"ח ב–300 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פיתוח
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

מלבד העובדה שלא חיכתה ליום האחרון שמותר לפרסם בו את הדו"חות הכספיים, שאר הדברים העולים מהדו"חות של אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין ממשיכים להיות עגומים. בדו"חות שוב נכללים הביאור והפניית תשומת לב של רואי החשבון לספקות בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי.

הסיבה לכך היא מצבה הכספי של החברה, תזרימי המזומנים השליליים שלה ויכולתה לשרת את התחייבויותיה - לרבות גירעון בהון עצמי (המיוחס לבעלי המניות) שהסתכם בסוף יוני 2020 בכמיליארד שקל. השווי הנכסי הנקי (NAV - הפער בין השווי הסחיר של הנכסים להתחייבויות) היה שלילי ברמה של 862 מיליון שקל.

אג"ח סדרה ט' של אי.די.בי פיתוח, באגורות

החברה אמנם סיימה את הרבעון השני של השנה עם רווח של 95 מיליון שקל, לעומת 76 מיליון שקל ברבעון המקביל, אך הרווח נוצר בעיקר מעלייה של 142 מיליון שקל בשווי ההוגן של האג"ח שדולפין, שבבעלות אלשטיין, הנפיקה לאי.די.בי פיתוח כנגד שעבוד על 99.26 מיליון מניות דיסקונט השקעות (דסק"ש). את המחצית הראשונה של השנה סיימה אי.די.בי פיתוח עם הפסד של 749 מיליון שקל, לעומת הפסד של 252 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

תשואות של 41%–205% באג"ח

האג"ח שלה נסחרות בתשואות של 41%–205%, ובהיעדר נכסים חופשיים משעבוד, לחברה יהיה קשה למחזר את התחייבויותיה הפיננסיות באמצעות גיוס חוב. גם שווי הנכסים שנותרו לה - כמו אחזקה ב–8.5% מכלל ביטוח (שמתוכה היא מחויבת למכור 3.5%  עד ספטמבר); בעלות על חברת התעופה ישראייר, הנמצאת במשבר כבד; ואחזקות בפרויקט הנדל"ן בלאס וגאס (25.82%) - אינם צפויים להניב תזרימים גבוהים במיוחד.

בשל כך, הסיכוי היחיד של אי.די.בי פיתוח לשרוד תלוי בנכונות של אלשטיין, שכבר השקיע יותר מ–3 מיליארד שקל באי.די.בי, להמשיך ולתמוך בה. אלשטיין מנסה לעשות זאת בהסדר חוב עם מחזיקי אג"ח ט', י"ד ו־ט"ו שהחברה חייבת להם 2 מיליארד שקל. ההסדר אמור לכלול מחיקה של חצי מיליארד שקל לפחות מהחוב, בעיקר למחזיקי אג"ח ט' שאינם מחזיקים בשעבוד כלשהו כנגד החוב.

בקופת אי.די.בי פיתוח יש מזומנים בסך 88 מיליון שקל, בעוד עליה לפרוע עד סוף השנה 354 מיליון שקל לבעלי אג"ח, 18 מיליון שקל לחברה הבת אי.די.בי תיירות ו–28 מיליון שקל הוצאות הנהלה וכלליות. כדי לעמוד בהתחייבויות הללו, החברה מקווה שאלשטיין יעמוד בהתחייבויותיו ויזרים לה 70 מיליון שקל, שהיא תקבל מחברת דולפין שבבעלות אלשטיין; ריבית של 18 מיליון שקל בגין האג"ח שהונפקה לו כנגד שעבוד על 99.26 מיליון מניות דסק"ש; ו–82 מיליון שקל, שניתן יהיה לקבל על מניות כלל ביטוח.

התקווה של אלשטיין - השבחת דסק"ש

התקווה היחידה של אלשטיין למזער נזקים מההשקעה הכושלת באי.די.בי היא השבחת דסק"ש, הנסחרת לפי שווי שוק של 733 מיליון שקל. נכסיה העיקריים הם חברת התקשורת סלקום (46%) וחברת הנדל"ן נכסים ובנין (73%).

דסק"ש סיימה את הרבעון השני של השנה עם הפסד של 104 מיליון שקל, לעומת הפסד של 602 מיליון שקל ברבעון המקביל. עיקר ההפסד נגרם מתרומה שלילית של 50 מיליון שקל מנכסים ובניין, ו–17 מיליון שקל מסלקום. את המחצית הראשונה של השנה סיימה דסק"ש עם הפסד של 302 מיליון שקל, לעומת 603 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בעקבות ההפסד, ההון העצמי של החברה (המיוחס לבעלי המניות) הסתכם ב–1.55 מיליארד שקל בלסוף יוני, כשלחברה יש גירעון של 892 מיליון שקל ביתרת הרווחים הראויים לחלוקה כדיווידנדים לבעלי מניותיה.

אחרי שמימשה ביולי את כל יתרת אחזקותיה בשופרסל (26%), קופת המזומנים של דסק"ש גדלה ל–2.08 מיליארד שקל, והחוב הפיננסי נטו שלה ירד ל–1.62 מיליארד שקל.

סך פירעונות הקרן והריבית בגין החוב של דסק"ש במחצית השנייה של 2020, ב–2021 ובמחצית הראשונה של 2022 מסתכם ב–415 מיליון שקל, 778 מיליון שקל ו–43 מיליון שקל בהתאמה - כלומר, 1.24 מיליארד שקל. כך, לדסק"ש יש מספיק מזומנים לפרוע את מלוא התחייבויותיה ללא צורך במיחזור חוב לפחות בשנתיים הקרובות. בעקבות כך, הודיעה החברה על תוכנית רכישה עצמית בהיקף של 300 מיליון שקל של אג"ח ו' ו־י' שלה, הנסחרות בתשואות של 8.5%–10%. תשואות אלה חוסמות למעשה את יכולתה למחזר חוב בריביות סבירות, אלא אם תשעבד נכסים כחלק מהגיוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker